Söylenenlere kulak asmadılar! 5 ayda çarkıt şalter parçalarından UTV yaptılar

Rize’birlikte öz fabrikasında zindelik ustası kendisine müteharrik İbrahim Şimşekli Fener, kardeşi Emrah Şimşekli Fener ile Ara 2020’birlikte atılan parçalardan kıytırık motorlu kurgu yazmak amacıyla kolları sıvadı.

BALKONDA BİRLEŞTİRDİLER

Emrah Şimşekli Fener, bilgisayarda izlediği görüntüler yardımıyla UTV’yi tasarlarken İbrahim Çakar ise zaruri parçaları tanıdıklarından ve uran sitesinden topladı. Çakar kardeşler, otomobil parçaları ve öz yaptıkları aksamları merkeze mecbur Muradiye beldesinin Mesudiye Mahallesi’ndeki evlerinin methal katındaki balkonda birleştirmeye başladı. İbrahim Şimşekli Fener, kestiği çıpa aksamın birleştirilmesi üzere fabrikadan faaliyet arkadaşı ana ustası Fatih Balaban’ten yardım aldı.

25 BİN LİRAYA MÜLK OLDU

Şimşekli Fener kardeşler ile Fatih Iri, 5 mahiye çalışma böylecene muhtelif araçların parçalarını birleştirerek 1500 cc, 75 beygir gücünde, toprak tipi, el kitabı vitesli UTV’yi tamamlamayı başardı. Temas türlü yolda ve toprak şartında, arkasına abra bağlanarak da kullanılabilen ve 70 kilometre hıza ulaşabilen anahtar, tahminî 25 bin liraya mülk oldu. İbrahim Çakar çocukluk hayalini akdetmek üzere yola çıktığını ve kardeşinden destek istediğini söyledi.

“RAMPAYI RAHAT ÇIKIYORUZ”

Kovid-19 salgını sürecinde günün nazik bölümünü evde geçirdiklerini belirten Şimşekli Fener, “Eski ayrımsız otomobil alarak onu parçaladık. İşimize yarayan parçalarını kullandık. Motoru arkaya koyarak ağırlığı arkaya verdik. Bu bize avantajlar sağladı. Rampayı rahat çıkıyoruz.” dedi.

Şimşekli Fener, demirleri özlük imkanlarıyla büktüklerini, kaynağı için Fatih Şişman’ten yardım istediklerini anlatarak, “Kardeşim ile kestik büktük, Fatih maharetli kaynağını sağlamlaştırdı. Salim olsun o de bize havari oldu. Sac işini gelişigüzel yaptık. Alay Malay konuşarak, bilgelik alışverişi yaparak arabayı ortaya çıkardık.” diye niteleyerek konuştu. İbrahim Şimşekli Fener, traktör lastiği kullandıkları aracı karda ve edisyon yollarda denediklerini ve ülkü yaşamadıklarını kaydetti.

“HENÜZ UFAK BİR HUSUS BEKLİYORDUM”

Cins ustası Fatih Şişman ise kendisinden destek istendiğinde isteyerek kabul ettiğini dile getirerek, şunları söyledi: “Bu kadar şişman fazla ortaya çıkmasını beklemiyordum. Daha ufak aşağılık ayrımsız husus bekliyordum. İbrahim ustayı 15 senedir tanıyorum. Çocukluk hayali fazla boşaltmak. Ilk sakat arabası yapıp çalıştığımız fabrikada sürmüştü. Ardından buna başladı. Böyle fazla ortaya daha çok. Gitmedikleri meydan kalmadı. İnsanın zor çıkacağı yerlere çıkıyor.”

“DIZGE ‘OLMAZ, BU İŞ YÜRÜMEZ’ DİYORDU”

Emrah Şimşekli Fener, Karadeniz Bölgesi’nde alelhusus Rize’dahi çocukların kara tahta araba yaptığını belirterek, kendilerinin de çocukluk heveslerinin içlerinde kalması dolayısıyla hakeza aynı çalışmaya başladıklarını dile getirdi. Pandemi sürecinin düzentileme süresini uzattığını vurgulayan Çakar, şöyle konuştu: “Erkenden çalışmaya başlıyorduk. Idmansız olan malzemeleri elle işledik. Ilkokul ay süresince şartların bize verdiği imkanlar doğrultusunda uzlaştırıcı ortaya çıkardık. Çevremizdekiler, ‘Olmaz, yürümez’ diye niteleyerek düşünüyorlardı. Çalıştığımız dönemde çok ses yaptık. Komşularımız, akrabalarımız bize tahammül etti. Bu konuda onlara çok teşekkür ediyorum.”

Şimşekli Fener, “Çığlık yollarından bir nice yaylaya ulaşabiliyoruz. Handüzü, Çağrankaya yaylalarına çıkıyoruz. Normal arabaların girmediği yerlere giriyoruz. Patika yolları tığ öğün namına görüyoruz. ‘Kırılır, bozulur diye derdimiz bulunmayan, zorluyoruz. Sonuna kadar gidiyoruz.” dedi.

Share: