Sporda rekorlar kıyamet özürlü öğretmenin muvaffakiyet hikayesi öğrencilerine esin veriyor

Kıtipiyoz yaşta geçirdiği gidiş geliş kazası sonrası sağ ayağını kaybetmesine karşın İstanbul ve Çanakkale boğazlarını yüzerek sabık, ayak topu kariyerinde de başarıdan başarıya koşan ampute milli sporcu Kurtuluş öğretmenin spor sevgisi öğrencilerine denk oluyor.

Halas Mustafa Kök, 5 yaşında geçirdiği gidiş geliş kazası sonrası sağlıklı ayağını kaybetti. Spor hayatına 12 yaşında yüzme branşı ile başlayan Temel, İstanbul Boğazı’nı ve Çanakkale Boğazı’nı yüzerek tamamladı.

Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’hangi girmesinin ardından yüzme branşının beraberinde ampute futbola başlayan Esas, Şahinbey Belediyesi Ampute Futbol Takımı’nın sporcusu olarak kariyerine devam ediyor.

Süperlig şampiyonluğu, Türkiye şampiyonluğu ve şampiyonalar ligi şampiyonluğu kupası sahibi Üs, 5 sene önce Sakat Amme Personel Seçme Sınavı (EKPSS) sonucuyla Milli Yetişek Bakanlığı Şehit Özkan Özendi Ortaokulu’na beden terbiyesi öğretmeni yerine atandı.

“Amacım, evde artan hariç çıkamayan mânialı bireylere emsal olmak”

Liyakatli ampute milli topçu Kurtuluş öğretmen, 24 Son Teşrin Öğretmenler Günü dolayısıyla AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Trafik kazasının ardından engeli dolayısıyla yaşadıklarını “print yıllardı” şeklinde anlatan Kurtuluş hoca, henüz sonra bir tavsiye ile yüzme sporuna başladığını, alandaki becerisini dal seviyeye çıkardığını ve milli takım sporcusu olduğunu rapor etti.

Türkiye şampiyonlukları, devlet birinciliklerinin bulunduğunu, İstanbul Boğazı’nı ve Çanakkale Boğazı’nı yüzerek geçtiğini dile getiren Üs, bu klasmana katılan yegâne sakat sportmen olduğunu anlattı.

Ampute futbola başladıktan sonra çeşitli kulüplerde fariza aldığını nâkil Temel, “Teferruatlı yıllardır spor yapıyorum. Amacım, evde kalan, hariç çıkamayan özürlü bireylere denk ve düş koyulmak. Bir Nice engelin üstesinden gelinebileceğini onlara yansıtmak istiyorum. Birçok engelli kardeşimize havari olmaya çalışıyorum. Onları spora yönlendiriyor ve hayata tutunmalarını sağlıyorum.” diyerek konuştu.

“Normal insanlardan eksiktim amma yaptığım sporla bunları aştığımı düşünüyorum”

Milli topluluk sporcusu olmasının birlikte hayali olan muallimlik mesleğini de yürütmekten duyduğu memnuniyeti nâkil Temel, şöyle konuştu:

“Öğrencilerime davranışlarımla, aldığım şampiyonluklarla, madalyalarla eş olmaya çalışıyorum. Hayatımdaki sunma fena hâlde hisleri öğretmenlikte yaşadım. Sportmen öğrencilerimin sayısı çokça fazla, onlara beslenmelerinden antrenmanlarına kadar apotr olmaya çalışıyorum. Atletizmde milli takımda tıpkısı öğrencim üniversiteye girdi ve şu dakika çok kalburüstü. Bunun gibi farklı illerde, ayrımlı sporlar eden öğrencilerime öğün göstermeye çalışıyorum. Ego engelliyim ve bir nice kısımda alışılagelen insanlardan eksiktim ama yaptığım spor ile bunları aştığımı düşünüyorum. Ufak ayrımsız yönlendirme ile haddinden fazla kudretli olacak gençlerimiz var, onlara yardımım dokunuyorsa ne bahtiyar bana.”

Halas öğretmen, Öğretmenler Haset’ne ilişik kıymetlendirme yaparken mesleğini çokça sevdiğini ve öğrencileriyle tıpkısı arada olmaktan çokça bahtiyar olduğunu anlatım etti.

Öğretmenliğin bütün mesleklerin uğrunda bir iz olduğuna belen eden Halas öğretmen, “Hep meslekler öğretmenlerin emeği ile hayata geçiyor. Öğretmenlik hasis çok özel bir patika. Amacım, öğrencilerimi rastgele alanda ileriye almak.” dedi.

“Cümle engelleri aşmalarını sağlamaya çalışıyorum”

Derslerinde öğrencileriyle yaptığı etkinliklere ait istifham üstüne Halas öğretmen, “Derslerimde öğrencilerime ileri düzey spor tekniklerini vermeye çalışıyorum. Mütehammil parkurlar kurup gelişigüzel yarış duygularını aşılamaya çalışıyorum. Bu parkurlarda terbiye hayatının zorlu ve faaliyet talip bir süreç olduğunu ve ara sıra şeyleri başlamak üzere uğraş etmeleri gerektiğini anlatmaya çalışıyorum. Uğraş ederek zorluklardan, engellerden geçerek parçalanmamış engelleri aşmalarını sağlamaya çalışıyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Mânialı bir öğretmen yerine güçlük yaşayıp yaşamadığına ilgili soruya bedel Halas sarıklı şunları söyledi:

“Engel çokça dümdüz aynı şey aslında vakit kaybetmeden ne istediğini sanmak gerekiyor. Öğrencilerim beni karşılarında gördüklerinde önce ilkin çokça şaşırıyorlar, sakat olduğumu öğrendiklerinde ayrımlı tepkiler veriyorlar. Nasıl bire bir sporcu olduğumu, neler yaptığımı, neler başardığımı katıksız kendisine bilmiyorlar. Başarılarımı gördüklerinde ya üstelik medyadan duyduklarında, derslerdeki etkinliklerimi gördükleri devir müspet tepkiler alıyorum. Öğrencilerime düş ışığı olduğunu düşünüyorum. Onların karşısında kendimi daha gani anlatım edebiliyorum.”

Öğrencileri onu anlattı

Halas öğretmenin öğrencilerinden Dila Nitas ise 7 yıldır tenis, voleybol ve satrançla ilgilendiğini anlattı. Nitas, “Kurtuluş öğretmenimden spor üstüne çok fena hâlde tüyolar alıyoruz, spor üzerine bize çok destek oluyor. Ekol ortamında maçlar, turnuvalar düzenliyor. O yüzden ona haddinden fazla teşekkürname ediyorum.” dedi.

Ilkgüz Köksal ise 6 yıldır boks ile uğraştığını belirterek, “Halas öğretmenimle 4 yıldır birlikteyiz. Aç sportmen ayrımsız öğretmenim olduğu amacıyla kendimi çok şanslı hissediyorum. Ego da milli sporcu girmek istiyorum.” diyerek konuştu.

Share: