Star Muhabiri Gazetesini Suçladı

Devlet Oruç Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Uygurlar ve Gezi arasında kurulan bağlantının namına ait olmadığını açıkladı. bahis konusu manşeti sabah gördüğünü belirten Oruç, gazetesini suçladı.

Cumhur Reisi Tayyip Erdoğan ve AKP’ye yakınlığıyla aşina Film Yıldızı gazetesi, Çin’mağara Sincan Özerk Bölgesi’ndeki Müslümanların Ramazan ayında oruç tutmasına ve perestiş etmesine müsaade vermediğine dair iddialar sonrası Türkiye’dahi düzenlenen protestoların ‘Yolculuk tuzağı‘ olduğunu kanıt etmişti. söz konusu haberde imzası olan Bahtiyarlık Oruç Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Seyahat ile Uygurlar beyninde bir bağlantı görmediğini belirterek,  “Esbak farklı kesimlerden gelen onca hakaretten sonra yazmam zahirî oldu. Gazetenin saftirik manşetinde imzamla yayınlanan haberdeki Doğu Türkistan-Gezi bağlantısı bana ilgili değil. Reisicumhur’nın Çin gezisini sabotaj edebilecek gelişmeler” vurgulu ayrımsız malumat yazdım. Manşetteki haberdeki başlığı sabahleyin gördüm. Olaylarla Yolculuk Beyninde bire bir bent göremediğim amacıyla bu yönde mevrut hakaretleri edenlere anlayışsız iadeli ediyor.” ifadelerini kullandı.

Haberde imzası olan muhabirin yalanladığı ‘Uygurlar üzerinden bakir Gezi tuzağı‘ haberinde bu saldırıların Gezi eylemleri provası olduğu sav ediliyordu. Haberde, “Çin’mağara Şarki Türkistan bölgesinde kıvrak Müslümanlara müteveccih uygulamaların, abartı şekilde soysal iletişim araçları platformlarında ve basında daima gündeme getirilmesi provokatif olayları üstelik beraberinde getirdi” ifadeleri kullanıldı. Bu ‘180 paye çark’ın nedeni ise haberin devamında daha açık bir şekilde anlaşıldı. Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık yetkililerinin Çin’le ikili anlaşmaların şanlı olduğunu, Erdoğan’ın Çin ziyaretinde G20 gündeminin ele alınacağını, Çin Envestisman ve Endüstri Bankası’nın Türkiye’üstelik 700 milyon dolar civarındaki yatırım yaptığını ve Füze Savunma Sistemi ihalesi üzere Çin’le müzakerelerin sürdüğünü belirtti. Uygur Türklerine getirilen ‘ibadet yasağı‘ iddialarının uydurma çıkmasına karşın hele hükümete mümasil gazetelerde Çin’bile Müslümanların oruç tutmasına izin verilmediği hassaten kendilerine cebren bade içirildiği kabilinden iddialar ortaya atılmıştı. Bunun üzerine özellikle milliyetçiler olmak amacıyla vatandaşlar, Çin restoranlarına, şehbender ve büyükelçiliklere, Çinli sandıkları turistlere ihtarname ve atılım girişiminde bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın saldırıların başlamasından fakat iki hafta bilahare bu iddiaların hile olduğunu açıklamasının arkası sıra yandaş medya bile 180 merhale çark etti. Erdoğan’ın “Çin ziyaretim öncesinde yapılan protestolar manidar” sözlerinin ardından bilcümle tıpkısı ağızdan çark eden lehtar medya, söz konusu haberlerin öz gazetelerinde çıkmasına karşın kendilerini ‘aldangıç yapmak’la itham etti. Çin üzerine ortaya çıkan iddialar sosyal medyada de ayrıntılı müddet tartışılmış ve protestolar bu mecralarda dahi bitmeme etmişti. Erdoğan’ın açıklamalarından sonraları çark eden yandaşlar toplumsal medyada bu iddiaların esassız olduğu ve bire bir bilgi kirliliği bulunduğunu söyleyenlerin gün tün eşitliği çağrılarına çokça anif eleştiriler ayrıca galiz küfürler yağdırmışlardı.

Share: