Sudan, BM Genel Sekreteri Guterres’i ülkede “siyasal sahneyi karıştırmamaya” çağırdı

Sudan’ın Birleşmiş Milel’deki (BM) temsilcisi Sefirikebir Umum-Tamahkâr İdris, BM Umumi Sekreteri Antonio Guterres’in Sudan’daki siyasal format ile ilgili raporunu eleştirerek, Guterres’i tarafsız kalmaya ve Sudan’de bire bir anlaşmaya varmayı geciktirecek şekilde siyaset sahnesini karıştırmamaya çağırdı.

Birleşmiş Milel Asayiş Konseyi (BMGK), Guterres’in BM Sudan’daki Geçiş Bütünleşmiş Misyonu’nun (UNITAMS) ülkedeki faaliyetlerini ele düzlük raporunu görüşmek amacıyla toplandı.

Büyükelçi İdris, Guterres’in raporu ile ilişkin yaptığı konuşmada, “Sudan Silahlı Kuvvetlerinin siyasi geçişe mecbur ordu komutanı Orgeneral Abdulfettah halk-Hüccet, ihtilalci ve sivil güçlere saha vermek ve bir uygulayımcı hükümeti inşa etmek üzere siyasa sahnesinden çekildiğini açıkladı.” diye konuştu.

“Rapor bir nice durumunda direkt uzaklaştı”

BM Umumi Sekreteri Guterres’in raporunun birçok yerinde aracısız uzaklaştığını encam süren İdris, “Ülkemde barışın inşası, politik sahnenin karışmaması ve uzlaşmanın gecikmemesi üzere siyasal bitaraflık gerektiriyor.” dedi.

Raporun yok hükmünde olduğunu rapor fail İdris, “Anlatım, yemeden içmeden göstericiler arasındaki yaralılar ve ölülerden bahsetti. Polis Güçleri tarafındaki mağdurlar zikredilmedi. Antrparantez bilgiler, Başsavcılık üzere resmi kaynaklardan alınmadı.” değerlendirmesini yaptı.

İdris, BMGK’nin 15 üyesine ve arsıulusal topluma Sudan’ın kâin krizinin üstesinden gelmesine arkalamak üzere mali ve insani destek sağlama çağrısı yaptı.

Guterres’ten Sudan’daki askeri liderlere “politika sahnesinden çekilin” çağrısı

BM Genel Sekreteri Guterres, 9 Eylül’de, 6 Mayıs 2022 ile 20 Ağustos 2022 ??ortada Sudan’daki gelişmeleri ele alan raporunda, Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah ahali-Hisse Senedi ve yardımcısı Muhammed Hamdan Dagalu Hımidti’yi yöntem sahnesinden çekilmeye çağırmıştı.

Sudan’daki eksiksiz siyasetçileri millî çıkarları ön planda tutmaya ve bulunan politik çıkmazdan bir sorti yolu bulmaya çağıran Guterres, protestoların çoğunun barışçıl olmasına karşın, güvenlik güçlerinin gerçeklik mermi, ayn yaşartıcı gaz bombası, basınçlı su, sargaç mermi ve curcunalı bombası kullanmaya bitmeme ettiklerini ve bunun üstelik can ve para kayıplarına ve yaralanmalara sefer açtığının altını çizmişti.

Ordu intihabat olmadan iktidarı bırakmamakta ısrarcı

Sudan’bile Cıvıl Cıvıl, asayiş ve ölmezlik tehdidi gerekçesiyle 25 Ekim 2021’de sivil yönetime umum koymuş, alışılmamış çözme zar ederek başvekil dahil onlarca siyasiyi gözaltına almıştı.

Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, 4 Temmuz’de, sivil güçlerin sivil bire bir hükümet üstünde anlaşmaya varabilmesi amacıyla askerin, Mürekkep Milletler, Afrika Birliği ve Hükümetler Arası Kalkınma Otoritesinden (IGAD) oluşan “müselles sistem” himayesinde düzenlenen siyasi müzakerelerden çekildiğini duyurmuştu.

Burhan, sivil intikal hükümeti kurulmasının peşi sıra Buyruk Konseyinin feshedileceğini ve asayiş ve savunmadan mesul olacak Efdal Savunma Konseyi kurulacağını bildirmişti.

Askeri liderler, iktidarı 2023’te seçilecek hükümete devretmeyi üstenme ediyor.

Share: