Sudan Ordu Komutanı, bilcümle taraflarla iş birliği yapmaya azimli olduklarını belirtti

Sudan Buyuru Konseyi Başkanı ve Kalabalık Komutanı Orgeneral Abdulfettah halk-Burhan, askerin ülkedeki geçiş dönemini taahhüt etmek için kamu taraflarla teşrikimesai ika taahhüdünü tekrarladı.

Sudan resmi veri ajansına (SUNA) göre, Belgit, siyasi güçlerin, kendi aralarında anlaşıp seçimlerle sonuçlanacak geçiş dönemini tamamlayacak sivillerin liderliğindeki hükümet kurmalarını dört gözle beklediklerini belirterek, askerin, geçiş dönemini bitirmek için kamu taraflarla iş birliği yapmaya kararlı olduğunu vurguladı.

“Silahlı kuvvetler beyninde darbeci namevcut”

Mavera yandan Sudan Cıvıl Cıvıl Sözcüsü Nebil Abdullah, ordu saflarında darbecilerin olmadığını, silahlı kuvvetlerin görevini tekmil manasıyla hesabına getirdiğini ve aynı zamanda siyasi anlaşmazlığa aracısız müdahale etmeden intikal dönemini korumaya çalıştığını söyledi.

Abdullah, “Silahlı kuvvetler beyninde darbeci namevcut. Askerler, liderlerinin bilgeliğine ve ülkeyi güvence altına kabul etmek üzere gerekeni ika yeteneklerine güveniyorlar. Hiç kimesne silahlı kuvvetleri kendi gündemlerine bakım etmeye yönlendiremez.” dedi.

Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Tarz Konseyinden güzeşte yapılan bağlanmış açıklamada, ordunun, sakat iktidar partisi Millî Kurultay ve Milli İslami Cephe’nin bilge olduğu yıllarda ciddi şekilde yıprandığı ve askeriyede sınırlı aynı siyasal ve dini grubun kadrolaştığı belirtilerek, temas makule politik kutuplaşmadan ırak tutarga, ordunun anayasada ve kanunlarda belirtilen görevlerini hesabına getirmesine apotr olmaya istekliyiz.” ifadeleri kullanılmıştı.

Ordu, intihabat olmadan iktidarı bırakmamakta ısrarcı

Kargaşa, asayiş ve beka tehdidi gerekçesiyle 25 Teşrinievvel 2021’de sivil yönetime el koymuş, alışılmamış çözme ilan ederek başvekil dahil onlarca siyasiyi gözaltına almıştı.

Buyuru Konseyi Başkanı ve Kalabalık Komutanı Orgeneral Abdulfettah halk-Burhan, 4 Temmuz’da, sivil güçlerin sivil bir hükümet üzerinde anlaşmaya varabilmesi için askerin, Birleşmiş Uluslar, Afrika Birliği ve Hükümetler Arası Kalkınma Otoritesinden (IGAD) oluşan “müselles düzenek” himayesinde ölçülü politik müzakerelerden çekildiğini duyurmuştu.

Burhan, sivil intikal hükümeti kurulmasının arkası sıra Kaime Konseyinin feshedileceğini ve düzenlilik ve savunmadan mesul olacak Yüksek Defans Konseyi kurulacağını bildirmişti.

Askeri liderler, iktidarı 2023’te güzel hükümete devretmeyi üstenme ediyor

Share: