Sudan polisi, cumhurbaşkanlığına yürümek isteyen göstericileri doğal gaz bombasıyla dağıttı

Sudan polisi, sivil yönetim talebiyle payitaht Hartum’da sokaklara çıkan ve cumhurbaşkanlığı sarayına ilerleyen protestoculara doğal gaz ve gürültülü bombalarıyla engelleme etti.

Hartum ile çevresindeki Umdurman ve Bahri kentlerinde askeri dalavere karşıtı sloganlar atan yüzlerce eylemci, çokça sayıda caddeyi barikatlarla trafiğe kapattı.

Güvenlik güçleri ise göstericilerin kasaba şehirler ve banliyölerden payitaht Hartum’a ve kritik noktalara ilerleyişini engellemek için Hartum ile kuzeyini birbirine bağlayan Mek Nimir köprüsü ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve ordunun umumi karargahına çıkan yollarda miftah geçişine cevaz vermedi.

Bazı noktalarda toplanan ve buralardan cumhurbaşkanlığı sarayına akıntı eden grup, polisin doğal gaz ve curcunalı bombalarıyla müdahalesi sonrasında vuzuh sokaklara dağıldı.

Kalabalık, seçimler olmadan iktidarı bırakmamakta ısrarcı

Kargaşa, asayiş tehdidi gerekçesiyle 25 Ekim 2021’de sivil yönetime halk koymuş, alışılmadık nakız car ederek başbakan karışma onlarca siyasiyi gözaltına almıştı.

Görevden alınan bakanların namına bakir isimlerin getirildiği ülkede askeri dümen, aylardır henüz tıpkısı başvekil belirleyemedi.

“Çarpış” kendisine nitelendirdikleri müdahale ve sonrasında alınan kararlara reaksiyon gösteren ve iktidarın sivillere devredilmesini isteyen askeri hile karşıtı grupların protestoları sürüyor.

Geçiş dönemini yöneten Kaime Konseyi’nin başındaki askeri liderler, çarpış iddialarını reddederken, iktidarı 2023’te seçme hükümete devretmeyi üstlenme ediyor.

Share: