Sudan’da sivil hükümet ve demokratik seçimlerin yolunu açacak “çerçeve geçim” imzalandı

Sudan’üstelik geçtiğimiz sene yapılan askeri darbenin arkası sıra askeri dümen ile el erki yanlısı ekip arasında demokratik seçimlerin yolunu açacak “söve uyuşma” imzalandı.

Sudan’üstelik geçtiğimiz yıl 25 Ekim’deki askeri darbenin ardından siyasal krizin çözümü amacıyla muhit arasında önce hamle atıldı. Askeri yönetimde olan Ferman Konseyi Başkanı ve Kargaşa Komutanı Orgeneral Abdulfettah halk-Burhan ve Yardımcısı Mohammed Hamdan Dagalo ile el erki yanlısı Hürriyet ve Değiş Güçleri liderleri ortada başşehir Hartum’üstelik sivil hükümet ve demokratik seçimlerin yolunu anahtar “söve kesim” imzalandı.

Sudan’bile askeri idare ile müşavere etmeyi reddeden demokratlık yanlısı Direnç Komitesi üstelik karışma tevessül etmek amacıyla muhteşem çapraz güçlerin çokları anlaşmayı boykot etti. Anlaşmanın imzalanmasının ardından Götürüm Komitesi liderleri anlaşmaya karşı eylem çağrısında bulundu. Konvansiyon, ülkeyi seçimlere kovmak için sivillerin liderliğinde eskimemiş bir geçiş hükümeti kurmayı taahhüt ediyor ve Ekim 2021’deki darbenin peşi sıra Sudan’ın demokrasiye geçişi amacıyla ileriye dönük bire bir defa sunuyor. Antant ile Sudan’üstelik ordunun siyasetten çekilmesi ve ülkeyi bağımsız ve adaletli seçimlere götürecek sivil aynı başbakanın 24 maaş geçiş sürecini denetlemesi öngörülüyor. Söve anlaşmanın birkaç hafta içinde sonuncu anlaşmaya ve arızi anayasal düzenlemelere dönüştürülmesi bekleniyor.

Sudan’da yönetimin tamamen sivillere devredilmesi amacıyla yapılan gösterilerde bugüne büyüklüğünde 119 gönül hayatını kaybetti.

Ne olmuştu?

Sudan’ın bozuk Kerem Başkanı Ömer ahali-Beşir’in 30 yıllık iktidarının 11 Nisan 2019’dahi el ayaklanmasıyla sona ermesinin peşi sıra başlayan geçiş döneminde cıvıl cıvıl ve sivil yönetim arasında kuvvet paylaşılamamıştı. Geçtiğimiz sene 25 Teşrinievvel’da Başvekil Abdullah Hamduk ile aralarında bildirme birkaç 4 bakanın de bulunduğu başka sivil hükümet yetkilileri gözaltına alınmıştı. Buyruk Konseyi Başkanı ve Kargaşa Komutanı Abdülfettah el-Hüccet, henüz bilahare alışılmamış hal zar ederek, sivil yönetimi feshettiğini duyurmuştu. – HARTUM

Share: