Sudan’da Türkiye Burslarını kazanan öğrencilere gönderi etkinliği düzenlendi

Hartum Yetişek Müşaviri Doç. Dr. Gökhan Bozbaş ile mülakat

Mücahid Muhammed Yemin Seyyid ile mülakat

Muhammed Sakıncasız Muhammed Osman ile röportaj

Hartum YEE Müdürü Faruk Sağlıklı ile mülakat Sudan’ın başkenti Hartum’daki Yunus Emre Enstitüsünde (YEE) Türkiye Burslarını kazanan öğrencilere deneyim paylaşımı ve uğurlama etkinliği düzenlendi.

Etkinliğe lisans, faziletli lisans ve doktora programlarında burslu yetişek almaya hak kazanan öğrenciler katıldı.

Hartum Yetişek Müşaviri Doç. Dr. Gökhan Bozbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Bu sene dahi Sudan’dan 100’ü çok öğrenciyi Türkiye’ye burslu yerine gönderiyoruz. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının (YTB) verdiği bu burslar Sudanlı öğrenciler beyninde haddinden fazla kırıcı bandaj görüyor. Her sene 15 bin ila 20 bin başvurudan seçilen 150 büyüklüğünde bahtlı öğrencimizi Türkiye’ye uğurluyoruz.” dedi.

Türkiye Mezunları Derneğinin aynı araya getirdiği öğrencilerle deneme paylaşımında bulunduklarını belirten Bozbaş, “Alelhusus Türkçe öğrenimine mütekâsif olmalarını ve mezuniyetlerinden bilahare kullanabilecekleri ayrımsız apışlık düz yazı etmeleri gerektiğini söyledik. Sudan’ın kalkınması ve gelişimine ulama sunmalarının genişlik şişman beklentimiz olduğunu ilettik.” diye niteleyerek konuştu.

Kayseri Erciyes Üniversitesinde yapım mühendisliği alanında doktora yapacak olan Mücahid Muhammed Kasem Seyyid, uygulayım bilimi, mimari, mühendislik kabil alanlarda ümranlı olması, kültürünün ve adetlerinin mümasil olması sebebiyle detaylı zamandır Türkiye’de eğitim bilimi almayı hayalet ettiğini belirterek, YTB burslarına seçildiği için çok bahtiyar olduğunu söyledi.

Eskişehir Beceri Üniversitesinde cümbüş ve elektronik mühendisliği bölümünde okuyacak olan Muhammed Emniyetli Muhammed Osman birlikte eskimemiş tıpkısı ortama gireceği, 18 yıldır yaşadığı ülkesi, ailesi ve arkadaşlarından ayrılacak olması dolayısıyla biraz muhtel olduğunu, fakat Türkiye Burslarının eskimemiş aynı toplumun, elan geçmiş tanımadığı benzeri kültürün ve kaliteli tıpkı eğitimin kapısını araladığı amacıyla kendisini bahtlı ve heyecanlı hissettiğini kaydetti.Share: