Sudan’da Türkiye Burslarını kazanan öğrencilere uğurlama etkinliği düzenlendi

Sudan’ın başkenti Hartum’daki Yunus Emre Enstitüsünde (YEE) Türkiye Burslarını kazanan öğrencilere deneme paylaşımı ve uğurlama etkinliği düzenlendi.

Etkinliğe lisans, erdemli lisans ve doktora programlarında burslu terbiye almaya adalet kazanan öğrenciler katıldı.

Hartum Yetişek Müşaviri Doç. Dr. Gökhan Bozbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Bu sene birlikte Sudan’dan 100’ü fazla öğrenciyi Türkiye’ye burslu adına gönderiyoruz. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının (YTB) verdiği bu burslar Sudanlı öğrenciler ortada çokça yoğun demet görüyor. Temas sene 15 bin ila 20 bin başvurudan seçilen 150 kadar bahtlı öğrencimizi Türkiye’ye uğurluyoruz.” dedi.

Türkiye Mezunları Derneğinin ayrımsız araya getirdiği öğrencilerle sınama paylaşımında bulunduklarını tamlayan Bozbaş, “Özellikle Türki öğrenimine derişik olmalarını ve mezuniyetlerinden bilahare kullanabilecekleri bire bir apışlık nesir etmeleri gerektiğini söyledik. Sudan’ın kalkınması ve gelişimine ulama sunmalarının sunu balaban beklentimiz olduğunu ilettik.” diyerek konuştu.

Kayseri Erciyes Üniversitesinde yapım mühendisliği alanında doktora yapacak olan Mücahid Muhammed Ant Seyyid, teknoloji, mimari, mühendislik üzere alanlarda mütekâmil olması, kültürünün ve adetlerinin andıran olması sebebiyle tafsilatlı zamandır Türkiye’de eğitim almayı görüntü ettiğini belirterek, YTB burslarına seçildiği amacıyla çok bahtiyar olduğunu söyledi.

Eskişehir Teknik Üniversitesinde hayatiyet ve elektronik mühendisliği bölümünde okuyacak olan Muhammed Emniyetli Muhammed Osman da yıpranmamış bire bir ortama gireceği, 18 yıldır yaşadığı ülkesi, ailesi ve arkadaşlarından ayrılacak olması nedeniyle biraz sakametli olduğunu, ancak Türkiye Burslarının eskimemiş tıpkısı toplumun, daha ilk tanımadığı tıpkı kültürün ve kaliteli aynı eğitimin kapısını araladığı için kendisini ak yazılı ve hararetli hissettiğini kaydetti.

Share: