Sudan’daki askeri liderler, intikal döneminin kurumlarını sivillerin kurması konusunda anlaştı

Sudan Buyruk Konseyi Başbuğ Yardımcısı ve Çabuk Bindi Kuvvetleri Komutanı Muhammed Hamdan Dagalu Hımidti, konsey başkanı ve Ordu Komutanı Abdulfettah umum-Belgit’ın egemenlik konseyi başkanını, başbakanı ve bakanları sivillerin seçmesini kabul ettiğini söyledi.

Çabuk Destek Kuvvetlerinden yapılan açıklamaya göre Hüccet ve Hımidti, mazi ayrımsız toplantı gerçekleştirdi. Görüşmede ikili, askeri kurumun siyasa sahnesinden çıkması ve asıl görevlerini yerine getirmesi konusundaki geçmiş taahhütlerine mecbur olduklarını yineledi.

Toplantıda iki önder, sivillerin, irade konseyi başkanını, başbakanı ve bakanları seçmesi gerektiği üzerine değişmez kendisine mutabık kaldı.

Hımidti, ihtilalci güçlerin intikal döneminin görevlerini töz tıpkı demokratik dönüşümün temellerini atacak şekilde kişiselleştirmek amacıyla tamamen sivil tıpkısı hükümet kurmayı akseptans ettiklerini dile getirdi.

Geçiş döneminin yüz yüze olduğu zorlukları ortadan yutmak ve stabil benzeri demokratik heybet inşa etmede halkın isteklerini gerçekleştirmek üzere umum Sudanlılar arasında eş güdüm ve aksiyon birliğinin önemini vurgulayan Hımidti, ülkenin düzenlilik ve istikrarını yüklenmek üzere yüksek milli çıkarlara öncelik verilmesi çağrısında bulundu.

Cıvıl Cıvıl, asayiş ve beka tehdidi gerekçesiyle 25 Ilk Teşrin 2021’de sivil yönetime ahali koymuştu.

Share: