Tarihi eğlek, Gaziantep’teki sim ticaretinin merkezi haline gelecek

Gaziantep’teki tarihi Şeker Hanı, restorasyon çalışmalarının arkası sıra sim imalat ve ticaretinin merkezi haline getirilecek.

Şahinbey ilçesi Karatarla Mahallesi’nde kâin ve kentte ateş parçası Güleç ailesinin hususi mülkiyeti olan yapının belediyeye devredilmesiyle handa yenileme çalışmalarına başlandı.

Restorasyon çalışmalarının arkası sıra dip cellat sim bezgi eşyası imalatı, şeş kısmı ise gümüş ticaretinde kullanılacak dükkanlardan oluşacak yapının dışarıyla bağlantılı olan alanı ise kafeterya şeklinde tasarlanıyor. Böylece tarihi bina, ticaretin merkezi olmanın birlikte turistik bire bir yapıya da dönüştürülecek.

Hanın restorasyonunu eden Mimar Mehmet Cemil Açıkkol, AA muhabirine, hanın daha eski zamanlarda ticaret merkezi olarak kullanıldığını, kendilerinin üstelik yapıyı tekrar ayağa kaldırarak gine ticari faaliyetlere hizmet etmesini sağlayacaklarını söyledi.

Gaziantep’in İpekyolu üstünde bulunması dolayısıyla bölgede bir nice hanın olduğunu anımsatan Açıkkol, şöyle bitmeme etti:

“Genelde hanlar içe çevrik, avluya nazır sisteme sahipler. Derece Derece yapılan müdahaleler sonucunda mahsus deformasyonlar oluşmaya başlamıştı. Bu nedenle restore edilmeleri gerekiyordu. Yenileme sırasında eskimemiş ayrımsız fonksiyon verilerek yaşanır ağıl gelmesi gerekiyor. Bura Gümüşçüler Çarşısı olarak işlev görecek ve mevrut turistleri avlusunda ağırlayacak. Dip katlarda gümüş işlerinin yapımı ve dökümü yapılacak. Alt katlarda dahi satışı ofisleri olacak. Yanda mevcut kısmı ise kafeterya haline getirerek avluyla bağlantısını sağlayacağız. Böylece hem dinlenme hem birlikte ahzüita imkanı sunulmuş olacak. Burası Gaziantep’te bulunan hanlar arasında ayakta artan yapılardan biridir.”

Açıkkol, 200 almanak geçmişi olan handaki yenileme üzerinde ince zaman ceht sarfiyat ettiklerini dile getirerek, hanın tarihi dokusuna zarar vermeden çalışmalarını sürdürdüklerini tabir etti.

6 ayda restorasyonun tamamlanıp hizmete açılması planlanıyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Dulda Aplikasyon ve Denetim Bürosu Kat Başkanı Başkumandan Garaz Gürsel dahi kentte bulunan kültürel mirasları arkalamak için restorasyon çalışmalarına devam ettiklerini belirtti.

“Restore edilmedik konak kalmasın” anlayışıyla çalışmalarını sürdürdüklerini dile getiren Gürsel, şunları kaydetti:

“Değme tarihi dokuyu kendine özgü değerleriyle yaşatmaya çalışıyoruz. Bu doğrultuda yapılan han restorasyonları az daha tamamlandı. Buranın projelerini hızlıca hazırladık, onaylarını aldık, işe başladık. Gaziantep’te vadi düz İpekyolu üzerindeki bilinmedik, süfli ayrımsız konak. Gaziantep’in geleneksel umum sanatlarının gelişigüzel birinin değişik anlatıldığı handa, çarşı ve pazarlarımız var. Gümüş’ün Gaziantep’teki önemine ve bu çalışmaları anlatan, ziyaretçilerin dahi bunu deneyimlemesini sağlayacak aynı hanla buluşturacağız. Kestirmece 6 ayda hanın restorasyonunu bitirip ziyarete açmayı planlıyoruz.”Share: