Tarihi milli parklar 9 ayda 837 bin kişiyi ağırladı

Ekincilik ve Orman Bakanlığı sorumluluğundaki 12 tarihi milli park, 9 ayda 836 bin 979 birey tarafından görüşme edildi.

AA muhabirinin, Bakanlıktan edindiği bilgiye bakarak, Natür Dulda ve Milli Parklar Umumi Müdürlüğü (DKMP), tarihi değerlerin korunması ve gelecek nesillere aktarılması için güç çabalama sarf ediyor.

DKMP bünyesinde, Serdar (Afyonkarahisar-Kütahya-Çeltek), Troya (Çanakkale), Ana Karı (Erzurum), Sakarya Meydan Savaşı (Ankara), Kop Dağı Müdafaası (Bayburt-Erzurum), Malazgirt Meydan Savaşı (Muş), İstiklal Yolu (Kastamonu-Çankırı), Boğazköy-Alacahöyük (Çorum), Güllük Dağı-Termessos (Antalya), Nemrut Dağı (Adıyaman-Malatya), Sarıkamış- Allahuekber Dağları (Kars-Erzurum) ve Biricik Tek Dağları (Şanlıurfa) tarihi milli parkları bulunuyor.

Kurum, hep 134 bin 379 hektar alanı kaplayan bu parklara 2003 yılından bu yana 1,5 bilyon teklik yatırım gerçekleştirdi.

Söz konusu sahalara tarihi, kazı bilimsel, mitolojik ve kültürel kaynakları zarfında barındıran, kültürel ve tarihi olayları belgeleyen yerler olması münasebetiyle ayrı ehemmiyet veriliyor.

Tarihi milli parkların büyük çoğunluğunu harbe konu alanlar oluşturuyor. Sarıkamış-Allahuekber Dağları, Aba Kadın, Sakarya Meydan Savaşı, Kop Dağı Müdafaası, Malazgirt Meydan Muharebesi ve İstiklal Yolu tarihi milli parklarında altyapı ve üstyapı tesisleri, idari ziyaretçi merkezleri ve genel görünümlü müzeler yapılarak, vatandaşların güneş şuurunun yükseltilmesi ve ati nesillerin ilişkinlik duygusunun oluşturulması sağlanıyor.

Tarihi milli parklar, özellikle milli bayramlar öncesi vatandaşların ve turistlerin akınına uğruyor. 2020 ve 2021 yıllarında tarihi milli parkları 1 milyon 865 bin 920 birey mülakat etti. Bu yıl ilkgüz sonu itibarıyla ziyaretçi sayısı 836 bin 979’u buldu.

İlk “tarihi milli park” statüsü Gelibolu’ya verilmişti

Türkiye’da milli park yeri çalışmaları 1956 yılında başladı. Tabiatın ve biyolojik çeşitliliğin korunması maksadıyla Orman Kanunu’nda yapılan değişiklikle, orman teşkilatı aracılığıyla kâh makul alanlar “milli park yeri” adına ilan edildi. İlk milli park yeri 1958 yılında “Yozgat Çamlığı Milli Parkı” adına belirlendi.

Türkiye’bile halihazırda 48 milli park yeri bulunuyor.

İlk tarihi milli park yeri statüsü ise Çanakkale Zaferi’nin kazanıldığı toprakların bulunduğu Gelibolu Yarımadası’na verilmişti. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı 2014’te Kültür ve Turizm Bakanlığına devredilinceye büyüklüğünde “tarihi milli park” statüsüyle dalavere edildi. Bu tarihten sonradan statüsü değişti.

“Tarihi milli parklara gözümüz üzere bakıyoruz”

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, AA muhabirine, yurt topraklarının tarihe yön veren, tarihin akışını muhavvil, milletin kaderinin yeniden çizildiği, martir kanlarıyla sulanan mübarek topraklar olduğunu söyledi.

Tarihin dönüm noktalarını yansıtan alanların “tarihi milli otopark” namına zar edildiğini tamlayan Kirişci, “Bu vatan toprağında, o kahramanlar sayesinde özgürcesine yaşadığımızı, ülkemizin gelişigüzel karışının kanla kazanıldığını herhangi bir fırsatta hatırlamalıyız. Ehil oldukları tarihi değerlerle adeta tıpkı miras niteliği haiz milli parklarımız, bu toprakların bittabi yurt car edildiğini anlatıyor.” dedi.

Vekillik kendisine bu sahaları himaye konusunda haddinden fazla hassas olduklarını vurgulayan Kirişci, şunları kaydetti:

“Tarihi mirasımızı tamam insanlığa ve hele gençlerimize aktarma etmek istiyoruz. Bu mirasın akıllıcasına algılanabilmesi, bahis konusu cenk alanlarına atfedilmiş kayıtlı, çizili yahut tıpkısı şekilde oluşturulmuş eserlerin yanında, bizzat cidal alanlarının kendilerinin o günkü atmosferi yansıtacak benzeri özelliğe kavuşturulmasıyla mümkündür. DKMP Genel Müdürlüğü bu maksatla yatırımlarına devam etmektedir.”

Kirişci, Nezaret yerine Türk tarihine şişman önem verdiklerini, tarihi değerlerin korunması ve ati nesillere intikali konusunda de akıbet etap koca görevler üstlendiklerini dile getirdi.

Gerek tarihi milli otopark ilanı ve diriltme çalışmaları gerekse şehitlik düzenlemeleriyle ecdada olan vefa borçlarını ödeyebilme gayretinde bulunduklarını tabir eden Kirişci, bu alanlara vatandaşların yanı sıra turistlerin birlikte aheste demet gösterdiğini bildirdi.

Kirişci, Türk milleti üzere tarihi dönüm noktalarını fehmetmek amacıyla o olayların geçtiği yerleri ziyaret etmenin önemine dikkati çekerek, “Tarihi milli parklarımız, diri aynı tarihi dokuya aile sahipliği yapmaktadır. Bu sahaların milli otopark ilan edilmesi bu sebeple son aşama mühimdir. daha çok da bu mübarek toprakları gözümüz kadar koruyup, gelecek nesillere aktarmak üzere çalışmaya, mücahede göstermeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Share: