Tarım ve Orman Nazır Yardımcısı Ebubekir Gizligider: “Ekilmeyen bir tane aynı metrekare alanımız olmasın istiyoruz”

Ekincilik ve Orman Icra Vekili Yardımcısı Ebubekir Gizligider: “Ekilmeyen bir tane tıpkısı metrekare alanımız olmasın istiyoruz”

“Çiftçimizin Cenabıhak cevaz verirse bire bir henüz uymazlık etmesi yönünde tıpkısı ihtimali ortadan kaldıracağız”

ÇANKIRI – Çankırı’da konuşan Tarım ve Orman Icra Vekili Yardımcısı Ebubekir Gizligider, “Ekilmeyen bir tane aynı metrekare alanımız olmasın istiyoruz. Bununla ilgili bire bir kanuni düzenleme getireceğiz” dedi.

Ekincilik ve Orman Bakan Yardımcısı Ebuebkir Gizligider, benzeri saf programa gelmek amacıyla Çankırı’yı ziyaret etti. Vekil Yardımcısı Gizligider’in Çankırı’daki geçmiş durağı Çankırı Valiliği oldu. Çankırı Valisi Abdullah Ayaz’ı makamında ziyaret eden Gizligider, elan sonra Çankırı Tarım Iz Lisesi’ni ülfet ederek öğrencilerle tıpkısı araya geldi. Gizligider, ziyaretlerin peşi sıra Çankırı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü eliyle gerçekleştirilen “Kız Kardeşim Programı”na katılan kadınlara sertifikalarının dağıtıldığı programa katıldı.

“Sizlerin elinizin değdiği herhangi bir madde ayrı bire bir bereket”

Programda kadınların toplumdaki önemine değinen Gizligider, “Kadınlar koca, biz insanoğluyuz. Bizler biraz beceriksizlik, az buçuk bakıma eksikli, biraz yardıma kadın, varlıklarız. Sizler olmazsanız bizim ebat haddinden fazla gür değil. Sizlerin elinizin değdiği herhangi bir madde ayrı benzeri bereket, ayrı bir mahsul, ayrı aynı rahmet. Anadoludayız, diyecek aşkın bire bir husus bulunmayan. Patron sizsiniz. Biz bile size yetişmeye çalışıyoruz” dedi.

“Ekilmeyen yegâne aynı metrekare alanımız olmasın istiyoruz”

Ekincilik alanında yapılan yatırımlarla ilişkin mütekellim Gizligider, ” Türkiye, üretimin ve bu üretimin ‘Türkiye yüzyılı’ dediğimiz bu dönemde elbette ayrımsız yöne evrileceği yönünde gâh kararlar verdik. Tıpkısı yıl çiftçimiz aynı kitap eker çokça mal valör, haddinden fazla mutludur ama sair yıl bütün o ürünü eker, onun değeri düşer ve ‘acaba bu patatesçinin ne olacak, bu buğdaycının tıntın, bu pancarcının abur cubur ne olacak’ söylemlerini bitireceğiz. Biz inşallah kullanılmamış dönemde Gazi Meclisimize bile bu hazırlıklarımızı sunuyoruz, onları birlikte bitirdik. Ekilmeyen yegâne tıpkı metrekare alanımız olmasın istiyoruz. Bununla ait ayrımsız yasalı düzenleme getireceğiz, milletvekillerimiz ölçüm ederse. Böylece her sebeple, çağcıl hayat, iri site hayatı, köylerin infirak edilmesi kabilinden sebeplerle boşanan arsalar için, ‘diyeceğiz kim sana 2 sene süre, bu tarlayı ektin ektin, ekmedin ben kerem kendisine bunu, serencam merhale diyapozitif şekilde elektronik ortamda kiralayacağım, bunun parasını senin namına yatıracağım’ diyeceğiz. Geçmiş buradan başlayacağız. Sonraları diyeceğiz kim aynı ürün ekerken özen etmemiz müstelzim işlemler var. Yeryüzü başta akarsu. Toprağın özelliği, iklimin özelliği. Nedeniyle isteyenin istediği yerde istediği ürünü ekmesi ve geldiğimiz noktada yaşadığımız sıkıntılara son atfetmek istiyoruz. Diyeceğiz kim sen burada şu ürünleri ekebilirsin. Bunları yaparsan destek var. Arkandayız. Ama öbür nev bambaşka bir yola girersen ego bunun sana teminatını veremem. Bu şekliyle hem im desenimizi planlayacağız. Kül ülke ihtiyacımızın ihracatımızdaki ihtiyacın hangi olduğunun hepsinin planlaması hem de çiftçimizin Allah cevaz verirse tıpkı elan zarar etmesi yönünde tıpkı ihtimali ortadan kaldıracağız” diye niteleyerek konuştu.

“Dünyanın süper güçleri bakarken Türkiye’nin adaletine sığındı”

Türkiye’nin dünyada yaşanan hububat krizinin çözümünde muhteşem aynı role cemaat olduğunu belirten Gizligider, “Rusya ile Ukrayna aynı savaşa tutuştular. Ukrayna’dan çıkması gereken gemilere tıpkısı blokaj gecekondu, Rusya izin etmedi. Bu iki devlet, gösterişli bire bir arbede sürecindeyken dünyanın süper güçleri bakarken Türkiye’nin adaletine sığındı. Türkiye’nin adaleti, 2. misil geçtiğimiz 10 günde üstelik ikincisi yaşanan bu düğümü çözdü. Yani, aslında biz bu coğrafyada bin yıldır adaletin tecellisinin dahi teminatıydık ve galiba bu coğrafya tekrar bizi çağırıyor. İşte biz bu anlayışı tahıl üretiminden tahıl koridorundan, hayvancılıktan, ormancılıktan, nereden tutarsanız tutun, ‘Türkiye yüzyılı’ dediğimiz bu kullanılmamış dönemde bu anlayışla cereyan edeceğiz” diye niteleyerek konuştu.

“Efsanevi sayısında berrak küşayiş Avrupa’de birinci sıradayız”

Türkiye’birlikte zirai hasıladaki büyümeye de değinen Gizligider, “Zirai hasılayı bu sene 30 bilyon dolar ihracatla kapatmış olacağız. 2002’birlikte ise bu misil 3,8 bilyon dolarmış. Yani dünyaya sattığımız zirai üründe kazandığımız mülk kısaca 9 hatim büyümüş. Esasen fındıkta, cılız üzümde, kayısıda, incirde, ayvada, buğday unu ihracatında dünyada açık küşayiş birinciyiz. Toplamda 87 bilyon dolar dış tecim hacmimiz ergin, haddinden fazla net bir şekilde dış satımcı konumdayız. Hayvan sayısında açıkça meydanlık Avrupa’birlikte bir numara sıradayız. Yemeden Içmeden hayvan sayısında değil, bir birlikte bunun niteliği var. Karkas ette 2 -3 mezuniyet büyümeler bahis konusu. Esasen kendine yeterlilikte birkaç eser dışında yüzdelik 100’ün üzerindeyiz. Ama bunların hepsini sizlerin eli değdiği amacıyla yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Protokol konuşmalarının ardından programa katılan kadınlara sertifikaları dağıtıldı.

Share: