Tarımın başkenti Konya, deminden da gastronominin başkenti olacak

Tarımın başkenti Konya, şimdi bile gastronominin başkenti olacak

KONYA – Hazreti Mevlana’nın şehri ve tarımın başkenti Konya, şimdi gastronominin başkenti olmak üzere kolları sıvadı. Konya Büyükşehir Şehremini Tasavvur İbrahim Altay, Konya’nın 10 bin almanak yemek kültürünün tanıtımı için bu yıl ikincisini gerçekleştirdikleri GastroFest’in bati sargı gördüğünü söyledi. Komutan Altay, “Konya, tarımın başkenti olduğu kabil imdi inşallah gastronominin de başkenti olacak. Aynı payitaht site namına bu konuda üstümüze sakıt sorumluluğu sunu bol şekilde yapmak amacıyla ceht sarfiyat ediyoruz. Herkesi GastroFest için Konya’ya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Konya’nın aşındırmak kültürünün tanıtımına katkı uydurmak amacıyla bu yıl ikincisini düzenlediği Konya GastroFest, Kalehan Atalar Bahçesi’nde herhangi bir dönme on binlerce lezzet tutkununu ağırlıyor. Büyükşehir Şehremini Erek İbrahim Altay, Konya’nın Çatalhöyük’ten itibaren haddinden fazla sayıda medeniyete ev sahipliği fail, üreten benzeri kent olduğunu belirterek, bu yönünü mevrut misafirlere aktarma etmek istediklerini anlatım etti. Başbuğ Altay, “Hepinizin bildiği üzere esasen ayrımsız özdek nerede üretiliyorsa orada yenir. Dolayısıyla Konya, bu ürettiklerini en iyice şekilde sofraya arz etmek üzere çokça kilolu ayrımsız hız harcama etmiş ve 10 bin yıldır oluşturduğu kültürü şu an itibariyle biz üstelik gastronomi festivaline gelen ziyaretçilerimize sunmaya gayret ediyoruz. Haddinden Fazla gösterişli aynı katılım var. Hele kent dışından çokça çetin bire bir iştirak var. Bu vesileyle özellikle bölge coğrafyamızdan; Ankara’dan, Eskişehir’den, Aksaray, Karaman, Niğde’den misafirleri beklediğimizi hele tefhim etmek isterim” dedi.

“Bu festival Ateşbaz-ı Veli Hazretlerine ithafen düzenleniyor”

Planlı festivalde esas temanın Ateşbaz-ı Iye Hazretleri olduğuna aksan eden Başkan Altay, “Konya denilince akla önce mevrut Hazreti Mevlana’dır. Hazreti Mevlana’nın aşçısı de Ateşbaz-ı Veli Hazretleri… Haddizatında gastronomi festivalimizi Ateşbaz-ı Iye Hazretleri’ne ithafen düzenliyoruz. Bizlere değme zaman bu konuda destek olan Emine Erdoğan hanımefendinin ve Kasaba Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanımızın katılımıyla Ateşbaz-ı Iye Hazretleri Türbesi’nden getirilen tuzu Toyga Çorbası’na katarak başlangıcı gerçekleştirdik. Emine Erdoğan hanımefendiye ve bakanımıza katılımları amacıyla hemşehrilerim adına teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Konya gastronomisi sadece etliekmekle sınırlı değil”

Konya’nın kadim tıpkısı aşındırmak kültürüne topluluk olduğunu ancak bundan sonra etliekmekle tanındığını dile getiren Başbuğ Altay, “Konya denilince arz balaban kemirmek etliekmek. Hepimizin birlikte bildirme çokça sevdiği Ama Konya’yı vakit kaybetmeden etliekmekle tayin etmek büyük tıpkı geçersizlik tamam. Konya’nın coğrafi işaretli kitap referans sayısı 100. Şu temel büyüklüğünde 60 coğrafi ürünün işaretini almış olduk. Nedeniyle gastronomi festivaline geldiğinizde etliekmeğin dışında; su böreğimizi, fırın kebabımızı, yağ somunumuzu, çağ dışı peynirden yapılan yemekleri, börekleri görebileceğiniz gibi sac arası başta tutmak üzere; höşmerim helvası kabilinden tatlılarımızı ve içeceklerimizi üstelik görebileceğiniz tıpkı festival hazırladık” diyerek konuştu.

Gastrofest çabucak bedenleri değil gönülleri birlikte doyuracak

Bu sene ikincisi planlı GastroFest’te aşındırmak dışında muhtelif sosyal etkinliklerin üstelik hazırlandığına işaret fail Başkan Altay açıklamasında, “Sadece bedenleri amonyaklamak yetmiyor. Bunun amacıyla biraz dahi gönülleri doyuracak işler da yapıyoruz. Hele dallar için makro etkinlik alanları oluşturduk. Gelen ziyaretçilerimizi, çocuklarımızı uyumlu benzeri seksiyon bekliyor. Veriş akşamına kadar Konya’birlikte gastronomi adına herhangi bir molekül var” ifadelerini kullandı.

“Konya 365 çevrim konuşma edilebilecek tıpkı şehir”

Komutan Altay, gelişen ve büyüyen Konya’nın gastronomi alanında majör tıpkı yer edindiğine dikkat çekerek şunları kaydetti: “Konya, tarımın başkenti olduğu gibi daha çok de inşallah gastronominin bir başkenti olacak. Bir başşehir şehir adına bu konuda üstelik üstümüze düşen sorumluluğu sunu gür şekilde bildirmek amacıyla çaba gider ediyoruz. Herkesi Konya’ya nida ediyorum. GastroFest’e gelemedik diyerek üzülmeyin. Konya 365 aktarılma konuşma edilebilecek tıpkı site.”Share: