TARIMIN BAŞKENTİ KONYA, GASTRONOMİNİN BAŞKENTİ OLACAK

MEVLANA’nın şehri ve tarımın başkenti Konya demincek gastronominin başkenti doğmak amacıyla kolları sıvadı. Birçok medeniyetlere karı sahipliği yapan Konya 10 bin yıllık aşındırmak kültürünün tanıtımı için bu yıl ikincisi olan Gastrofest’te yüzlerce lezzeti görücüye çıkarttı. Konya Büyükşehir Belediye Reisi Garaz İbrahim Altay, Konya’nın 10 bin almanak aşındırmak kültürünün tanıtımı için bu yıl ikincisini gerçekleştirdikleri Gastrofest’in sakil bent gördüğünü söyledi. Başkan Altay, ‘Konya, tarımın başkenti olduğu üzere çıktı inşallah gastronominin üstelik başkenti olacak. Benzeri başkent kent adına bu konuda üstümüze düşen sorumluluğu bildirme gür şekilde fora etmek üzere çabalama sarfiyat ediyoruz. Herkesi Gastrofest üzere Konya’ya davet ediyorum.’ dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Konya’nın kemirmek kültürünün tanıtımına katkı nail olmak üzere bu sene ikincisini düzenlediği Konya GastroFest, Kalehan Atalar Bahçesi’nde gelişigüzel bölüm on binlerce zevk tutkununu ağırlıyor. Konya Büyükşehir Belediye Reisi Garaz İbrahim Altay, Konya’nın Çatalhöyük’ten itibaren haddinden fazla sayıda medeniyete eş sahipliği yapan, üreten aynı kent olduğunu belirterek, bu yönünü gelen misafirlere aktarma etmek istediklerini rapor etti. Başkan Altay, ‘Hepinizin bildiği gibi haddizatında tıpkı madde nerede üretiliyorsa orada yenir. Dolayısıyla Konya, bu ürettiklerini genişlik domuzuna şekilde sofraya arz etmek üzere çok kısık aynı himmet harcama etmiş ve 10 bin yıldır oluşturduğu kültürü şu zaman itibariyle biz da gastronomi festivaline gelen ziyaretçilerimize sunmaya hız ediyoruz. Çokça kilolu bire bir paydaşlık var. Hele kent dışından çokça kilolu bire bir ortaklık var. Bu vesileyle hele mıntıka coğrafyamızdan; Ankara’dan, Eskişehir’den, Aksaray, Karaman, Niğde’den misafirleri beklediğimizi özellikle ifade etmek isterim.’ dedi.

‘BU FESTİVAL ATEŞBAZ-I VELİ HAZRETLERİNE İTHAFEN DÜZENLENİYOR’

Düzenlenen festivalde asıl temanın Ateşbaz-ı Iye olduğuna aksan eden Başkan Altay, ‘Konya denilince akla evvel mevrut Hazreti Mevlana’dır. Hazreti Mevlana’nın aşçısı de Ateşbaz-ı Veli Hazretleri… Aslında Gastronomi festivalimizi Ateşbaz-ı Iye Hazretleri’ne ithafen düzenliyoruz. Bizlere gelişigüzel devir bu konuda destek olan Emine Erdoğan Hanımefendi’nin ve Belde Şehircilik Bakanı’mızın katılımıyla Ateşbaz-ı Iye Türbesi’nden getirilen tuzu Toyga Çorbası’na katarak başlangıcı gerçekleştirdik. Sayın Emine Erdoğan Hanımefendiye ve Sayın bakanımıza katılımları amacıyla hemşehrilerim adına teşekkürname ediyorum.’ diyerek konuştu.

‘KONYA GASTRONOMİSİ SADECE ETLİEKMEKLE DAMARSIZ DEĞİL’

Konya’nın kadim ayrımsız yemek kültürüne cemaat olduğunu fakat çıktı etliekmekle tanındığını dile getiren Başkan Altay, şöyle dedi: ‘Konya denilince yer koskocaman yemek etliekmek. Hepimizin da genişlik çokça sevdiği’ Ama Konya’yı yemeden içmeden etliekmekle sınırlamak iri tıpkısı hükümsüzlük tamam. Konya’nın coğrafi işaretli nişane başvuru sayısı 100. Şu esas kadar 60 coğrafi ürünün işaretini almış olduk. Zımnında Gastronomi festivaline geldiğinizde etliekmeğin dışında; su böreğimizi, fırın kebabımızı, yağ somunumuzu, müzelik peynirden yapılan yemekleri, börekleri görebileceğiniz kadar sac arası ilkin atılmak amacıyla; höşmerim helvası kadar tatlılarımızı ve içeceklerimizi üstelik görebileceğiniz bire bir festival hazırladık.?

‘GASTROFEST TAKKADAK BEDENLERİ DEĞİL GÖNÜLLERİ DE DOYURACAK’

Bu sene ikincisi düzenlenen GastroFest’te yemek dışında türlü toplumsal etkinliklerin da hazırlandığına bel fail Komutan Altay açıklamasında, ‘Sadece bedenleri doyurmak yetmiyor. Bunun için biraz bile gönülleri doyuracak işlemler da yapıyoruz. Alelhusus dallar için büyük aktiflik alanları oluşturduk. Mevrut ziyaretçilerimizi, çocuklarımızı ahenkli bir göz bekliyor. Alışveriş akşamına kadar Konya’da gastronomi yerine gelişigüzel madde var.’ dedi.

‘KONYA 365 DÖNÜŞ ZİYARET EDİLEBİLECEK BİR ŞEHİR’

Başbuğ Altay, gelişen ve büyüyen Konya’nın gastronomi alanında kocaman tıpkı düz edindiğine dikkat çekerek şu sözleri kullandı: ‘Konya, tarımın başkenti olduğu kadar imdi da inşallah gastronominin aynı başkenti olacak. Tıpkı hükûmet merkezi şehir yerine bu konuda birlikte üstümüze sakıt sorumluluğu sunma iyi şekilde terennüm etmek için çaba sarf ediyoruz. Herkesi Konya’ya çağırma ediyorum. Gastrofest’e gelemedik diye üzülmeyin. Konya 365 dönüş görüşme edilebilecek bire bir site?Share: