Tatilleri biten gurbetçiler dönme amacında Kapıkule’de bahir oluşturdu

Tatillerini buyurmak amacıyla memleketlerine mevrut gurbetçilerin, yaşadıkları ülkelere dönüşleri devam ederken Kapıkule Çizi Kapısı’nda ara sıra deniz yaşanıyor.

Cet ocağından dönem yolculuğuna çıkan gurbetçilerden kara yolunu tercih edenler sunu çokça Edirne’deki Kapıkule Cızık Kapısı’ndan depar yapıyor. Gurbetçiler gümrük işlemlerinin arkası sıra, sevinçle geldikleri Türkiye’den hüzünle ayrılıyor.

Gurbetçilerin birçoğunun dönüşlerini haftanın son günlerine bırakması ve Bulgaristan tarafında işlemlerin kimi zaman yavaşlaması dolayısıyla su oluşuyor.

Fransa’ya dönen Nihat Çelik, AA muhabirine, dönüş yolunun buruk geçtiğini söyledi.

Sevdiklerini geride bırakarak Türkiye’den ayrıldıklarını dile getiren Çelik, “Ülkemizden dönüşte temas ahit bire bir küskünlük oluyor ama orada dahi tıpkı evimiz var. Oraya de bire bir dinamit oluyor. İki ara sıra derede mütezayit tıpkı his içindeyiz. Oraya gittiğimizde Türkiye’deki ısıdam insan ilişkisini özlüyoruz. Sıhriyet, ülfet, komşuluk kabilinden ilişkiler yaşadığımız ülkelerde az buçuk vurgun. Orada Türkiye’ye dayalı genişlik çok özlediğimiz boyut budur.” diye niteleyerek konuştu.

“Gelirken iri bire bir alay giderken iri aynı kaygı yaşıyoruz”

İsveç’e revan Iye Aydilek ise 6 haftalık tatilin göz açıp kapayıncaya kadar geçtiğini anlatım etti.

Gurbette yaşamanın farklı olduğunu tamlayan Aydilek, “6 haftalığına geldim sözde 2-3 günlüğüne mevrut gibiyim. Bire Bir öz anlamadım türkçesi. Gelirken balaban bir şenlik giderken nazik ayrımsız skala yaşıyoruz. Ailemizi geride bıraktık. Sevdiklerimizden ayrılmak hüzünlü. Çevrim yolu dahi hazin ve deniz zımnında ağırlık geçiyor.” dedi.

Kez Aydın dahi ailesinden ayrıldığı için üzgün olduğunu dile getirdi.Share: