Tatvan sahilinde 50 bin metreküp arka çamuru temizlendi

Tatvan sahilinde 50 bin metreküp ense çamuru temizlendi

BİTLİS Bitlis’in Tatvan Belediye Reisi Mehmet Tehlikesiz Geylani, Van Gölü eğin çamuru temizliğinin bitmeme ettiğini belirterek, “Tahminî 30 aksiyon makinemizle devam fail çalışmalarımızda şimdiye kadar 50 bin metreküpün üstünde bir ense temizliği gerçekleştirdik” dedi.

Van Gölü’nde zehir işaret ve görüntüye faktör olan dip çamurunu özleştirme çalışmaları, Van Gölü Bölge Dulda Eylem Planı ve Uygulama Programı çerçevesinde devam ediyor. Türkiye’nin genişlik büyük sodalı gölü olma özelliğine eş Van Gölü’nün 7 kilometrelik Tatvan ilçe kıran bandında 600 bin metreküp dal çamurunun temizlenmesi hedeflenen projede, şu esas büyüklüğünde 50 bin metreküp üst çamuru ve çamur çıkarıldı. Gölde yıllarca biriken mil ve balçığın temizlenmesi için kolları sıvayan Tatvan Belediyesi, 30 hareket makinesi ile dal mil temizliğini ateşli benzeri şekilde sürdürüyor.

Dip çamuru temizliği, gölün ekosistemine olumlu yardım sağlarken, saffet çalışmalarının tamamlandığı bölgelerde çokça sayıda kuş türü da görülmeye başlandı.

Göl kıyısında yürütülen çalışmaları yerinde inceleyici Komutan Geylani, “Ağustos ayında başladığımız Van Gölü bucak temizliğine devam ediyoruz. Kestirmece 30 hareket makinemizle devam eden çalışmalarımızda şimdiye büyüklüğünde 50 bin metreküpün üzerinde tıpkısı eğin temizliği gerçekleştirdik. Hedefimiz 2 yıl içerisinde Van Gölü’nün Tatvan kıyısına ilişik olan 7 kilometrelik alanın tamamını bürümek. Geçen günlerde yaptığımız toplantıda ise fizibilite çalışmalarında Van Gölü’nün tahminî 600 bin metreküpe andıran bire bir arka çamuru temizliği yapılması tespiti yapıldı. Bununla ait ekip ve ekipman sayımızı arttırıyoruz. Yeni makine siparişlerimiz var. Mart ayında yıpranmamış teferruatlı bomlu ekskavatörler inşallah ekipmanlarımıza karışma olacak. hava şartları yarar berenarı çalışmalarımız bitmeme edecek. Şu zaman hava raporu çokça elverişli. Kıyıda devam fail icraat ile bu sene 2 iskele arasının tamamını temizlemeyi hedefliyoruz” dedi.

“2024’ün ortalarına kadar bilcümle ense çamuru temizliğini tamamlayacağız”

Van Gölü’nden çıkarılan çamurun laboratuvar testi sonucu ayrıştırılarak dolgu malzemesi adına kullanılacağını belirten Geylani, “Mart ayında daha aşkın kol ve ekipmanla 2023’ün sonları veya azami 2024’ün ortalarına büyüklüğünde hep art çamuru temizliğini tamamlayacağız. Çamurlar ile ilişkin raporlarımız var. Laboratuvar testleri yaptırılıyor. Laboratuvar testlerine bakarak bertaraflar yapılıyor. Ağız Ağıza akman olan mil dolgu malzemesi kendisine gereksiz alanlarda kullanılabiliyor. Laboratuvar testlerine göre çamurlar ayrıştırılarak bertarafı gerçekleştirilmekte” diye konuştu.

Share: