Tayvan: Ada çevresinde Çin’e ilgili 42 çarpışma uçağı, 1 askeri dron ve 5 sefine görüldü

Tayvan Savunma Bakanlığı, dün periyot içre Ada çevresinde Çin’e ilişik 42 cidal uçağı, 1 askeri dron ve 5 çekişme gemisinin görüldüğünü bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, uçaklardan 16’sı ile 1 askeri dron Tayvan Boğazı’nda tarafların sıklet alanlarını sınırladığı varsayılan hava ve deniz hattının doğusuna, 3 tayyare ise Tayvan’ın “Hava Savunma Tanımlama Bölgesi (ADIZ)” car ettiği kavuşum güneybatısına uçtu.

2 SU-30, 12 J-16 ve 2 J-11 cenk uçağı ile “BKZ-005” tipi dron, Tayvan Boğazı’ndaki ağırbaşlılık alanlarını sınırladığı varsayılan “mutedil çizgi”yi geçti, 2 H-6 bombalama uçağı ile 1 KJ-500 havadan erken ikaz uçağı de ADIZ’ın güneybatısına uçtu.

Cezire çevresinde tayin edilen 42 uğraş uçağı, 1 dron ve 5 geminin, elektronik izlem vasıtaları, devriye uçakları, gemiler ve düzlük füze sistemleriyle izlendiği kaydedildi.

Uçuşlar, Özbekistan’ın Semerkant şehrinde Şanghay İşbirliği Örgütünün Celal Başkanları Konseyi Zirvesi’nin yapıldığı güne denk geldi.

Çin’in, ESIR Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ağustos başındaki ziyaretinin arkası sıra Tayvan çevresindeki askeri devriye faaliyetlerini ve Tayvan Boğazı’nı ayıran itibari “itidalli çizgi”yi geçtiği uçuşları artırdığı gözleniyor.

Pelosi’nin ziyareti

Pelosi, Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Ada’yı 25 sene aradan sonradan musahabe eden evvel ÇAKER Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Görüşme, Cezire’yı topraklarının parçası yerine gören Çin’in tepkisini çekmişti.

Çin ordusu, ziyaretin peşi sıra Cezire çevresinde askeri tatbikatlar başlatmış, 7 zaman süren tatbikatlar Ada’nın çevresinde fiili abluka oluşturmuştu. Cins cebe ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlar sırasında Çin anne karasından ateşlenen güdümlü füzeler, Tayvan yakınlarındaki sulara düşmüştü.

Ordu sözcüsü, 10 Ağustos’ta tatbikatların tamamlandığını duyurmuş fakat Tayvan Boğazı’ndaki askeri devriye faaliyetinin bitmeme edeceğini bildirmişti.

Pekin, “yegâne Çin ilkesini” vurgulayarak Tayvan’ın acun ülkeleriyle hür diplomatik ilgiler kurmasına, Mürekkep Milletler’de ve gayrı uluslararası kuruluşlarda dubara edilmesine alın çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkileri kesmesini kayıt koşuyor.

Share: