Tayvan Dışişleri Bakanı Wu: Çin, Tayvan işgaline tedbir yapıyor

Tayvan Dışişleri Bakanı Jaushieh Joseph Wu, düzenlediği basın toplantısında, Çin’in Tayvan adası etrafında düzenlediği tatbikatlara müteveccih açıklamalarda bulundu. Wu, Çin’in bu tatbikatlarla Tayvan işgaline tedarik yaptığını belirtti.

Tayvan’ın bahis konusu tatbikatları hovarda kınadığını ve bu tatbikatların sorumsuzca olduğunu tamlayan Wu, Çin’in eylemlerinin aynı sonucu yerine lehçe barış ve istikrarın de tehlikeye girdiğini ifade etti. Wu, “Çin, Tayvan’ın işgaline girişmek üzere askeri manevra yapıyor. Tayvan’birlikte halkın moralini eritmek için serbest yetenekli askeri tatbikatlar ve füze fırlatmalarının yanı sıra siber saldırılar, dezenformasyon ve iktisadi zorlamalar yapıyor. Tayvan kesinlikle gayrı ülkelerle ilişkilerini temdit ve uluslararası topluluğa katılma ve katkıda bulunma hakkına sahiptir. Tayvan halkı birlikte demokratik sistem vasıtasıyla kolektif iradesini rapor ika hakkına sahiptir” dedi.

“ÇİN, TAYVAN’I YILLARDIR TEHDİT EDİYOR”

Çin’in Tayvan’ı yıllardır askeri anlamda yıldırma ettiğini tamlayan Wu, “Çin, Tayvan’ı yıllardır askeri kendisine zılgıt ediyor ve çabalarını artırmaya bitmeme ediyor. Bu tıpkı hakikat. Çin, Tayvan Boğazı üzerindeki mülkiyetini meydanda ilan etti. Çin, arsıulusal toplumun, Tayvan Boğazı’nın sularında seyrüsefer özgürlüğünü külfet altına almaya çalışmaktadır” diye konuştu.

Share: