TBMM Amasra Eroin Kazası Araştırı Komisyonu toplandı

Karadeniz Maharet Üniversitesi (KTÜ) Eroin Mühendisliği Bölümü Başbuğ Yardımcısı Prof. Dr. İzzet Karakurt, “Havalandırma bu işin yer mefret ayağı. Havalandırmanın yanında ne yöntemi uygularsanız uygulayın bunlar koruyucu yöntem namına kalır. Havalandırma yeraltının akciğeridir.” dedi.

Bartın’ın Amasra ilçesinde meydana mevrut eroin kazasının eksiksiz yönleriyle araştırılarak analog kazaların önlenmesine yönelik tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan TBMM Araştırı Komisyonu, DÜRÜST Öğür Kayseri Saylav Taner Kader başkanlığında toplandı.

Toplantının başında CHP milletvekilleri usul tartışması açtı.

CHP Zonguldak Saylav Ünal Demirtaş, komisyonun tor toplantısında işleyişle ilgilendiren onama etmedikleri durumlar yaşandığını belirterek, Encümen Başkanı Talih’ın, komisyonda dinlenen nezaret yetkililerine yöneltilen soruları engellediğini doğacak sürdü.

Amaçlarının eroin kazasının bütün yönleriyle aydınlatılması olduğunu ifade eden Demirtaş, “Biz savcı ya da bilgili değiliz. Buraya mevrut şahıslar dahi suratsız evet bile sanık değil, konunun uzmanı şahıslar. Dolayısıyla sorulara açıklıkla yanıt verebilecek etkinlikte ve yetkinlikte olan kişiler. Amma ne ant kazayla ait aynı değerlendirme yapsalar Sayın Taner Felek bir anda müdahale ediyor, konuşmanın önüne geçiyor. Geri 4,5 saat süresince sorulan soruların hiçbirisine karşılık alamadık. Vekil Yardımcısı konuştu, onun konuşması da 15-16 an sonraları sonlandırıldı Sayın Başkan vasıtasıyla. Acep bu encümen bu kazanın üstünü yolmak üzere mi oluşturuldu?” diyerek sordu.

CHP Bartın Mebus Aysu Bankoğlu ise Nasip’ın Erke ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanlığı döneminde Türkiye’nin yeryüzü nazik maden kazasının yaşandığını ve Nasip’ın siyasi yerine adisyon vermediğini, cemiyet vicdanında bile aklanmadığını savunarak, “Bu komisyonun kağıt üzerinde aynı alt kurul olduğunu ummak ve şahitlik etmek istemiyoruz. Sayın Baht bu komisyona reislik etmemelidir, ricat etmiyorsa da affını istemelidir.” diyerek konuştu.

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ulu Özkaya birlikte alt kurul başkanlığı seçiminin ve komisyonun işleyişinin iç tüzüğe akıllıca olduğunu vurgulayarak, CHP’li milletvekillerinin etik bilimi ve akilane olmadığı iddiasıyla sürekli Alt Kurul Başkanı Baht’ı eleştirmesini akla yatkın bulmadıklarını söyledi.

CHP İzmir Milletvekili Inanmış Beko ise komisyonun tıfıl toplantısının çokça er bitirildiğini kaydederek, “Mazi (Mücahede ve Sosyal Düzenlilik Bakanlığı) denetmen arkadaşlarımız kendisini hazırlamıştı, onları dahi dinleyecektik. Ama larp hangi olduysa saat 18.00’de toplantıyı kapattınız. İlk posta biz saat 18.00’bile toplantıyı kapattık ve buradan ayrıldık. Kafalarda şöyle ayrımsız belen var; ‘Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Komisyon Başkanına mir verdi. Komisyon Başkanı üstelik Nazır Yardımcısına buyuru verdi ve müfettişlerin konuyla ilişkin hazırlamış olduğu soruların cevabını alamadık. Bütün kafalarda bu var.” ifadesini kullandı.

Encümen Başkanı Felek da Beko’nun bu sözlerine aksülamel göstererek, şunları dile getirdi:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın bana telefon açmasını bilgiye dair mı söylediniz yoksa tahminde mi bulundunuz? Bunu öğrenmek istiyorum ve sizi ispata çağırma ediyorum. İspat edemiyorsanız müfteri durumuna düşersiniz. Bunu yapmayın lütfen. Bana böyle tıpkı telefon gelmedi. Siz, duyduklarınızı aktaracak biri değilsiniz, bunu yapmayın. Biz, milletin seçtiği insanlar kendisine sokakta duyduğumuzu burada aktarmayalım. Temas birimiz muhtemelen bir muhataplığa sahibiz. Hangi Cumhurbaşkanımız bana hakeza aynı telefon açtı, hangi ego hakeza tıpkısı tasarruf kullandım.”

Beko, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kader’ı aramasıyla ilişik söylediklerinin kulislerde konuşulduğunu argüman etti.

“Türkiye’deki kömür madenleri gaz derecesine göre bire bir sınıflandırmaya bağımlı tutulabilir”

Komisyonda, KTÜ Beyaz Zehir Mühendisliği Bölümü Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Karakurt, metan drenajı, grizu patlaması ve metan drenajı yöntemleri konularında yemek yaptı, soruları yanıtladı.

Yeraltı kömür madenlerinde havalandırma sisteminin olabildiğince deli dolu, verimli ve hareketli olması gerektiğini belirten Karakurt, “Havalandırma bu işin arz balaban ayağı. Havalandırmanın yanında hangi yöntemi uygularsanız uygulayın bunlar yardımcı yöntem kendisine kalır. Havalandırma yeraltının akciğeridir.” sözlerini sarf etti.

Havalandırmaya apotr adına yapılan metan drenajının farklı avantajlarının bile olduğunun altını çizen Karakurt, tefcir sebebiyle işletilebilecek rezerv miktarında artış sağlayabileceklerini aktardı.

Maden ocakları için önerilerini paylaşan Karakurt, şöyle devam etti:

“Türkiye’deki kömür madenleri gaz derecesine göre ayrımsız sınıflandırmaya tabi tutulabilir. Çin, Polonya, Almanya ve Rusya’da, ‘hafif gazlı, düşük gazlı, faziletkâr gazlı, ansız metan püskürmesine yatkın damarlar’ şeklinde bir sınıflandırma var. Bizde var olsa de yerli ölçekte kalmamalı, kömür madenlerine yönelik umumi tıpkısı ölçeğe dökmemiz gerekiyor. Bataklık Gazı akaçlama uygulaması alım içi yönergelerden veya yönetmeliklerden çıkarılarak genel ayrımsız yönetmeliğe evrilmeli, umumi tıpkı yönerge hazırlatılmalı, uygun yönerge ve uygulama esaslarıyla birlikte işletmelere drenaj planı hazırlatılmalı ve gerekirse uygulanması zorunlu hale getirilmelidir.”

ATEX uzmanı Nurettin Terzioğlu dahi alt kurul üyelerine, parlayıcı ve patlayıcı ortamlarda güvenlikle ait bire bir sunum yaptı.

Share: