TBMM Genel Müesses toplandı

TBMM Umumi Müesses, Divan Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş başkanlığında toplandı.

Erdoğmuş, Amasra’daki maden kuyusu patlamasında hayatını kaybedenlere Allah’tan yağmur, yaralılara acil felah ve bilcümle ülkeye başsağlığı diledi.

“Eğer tıpkı üzücü hissediyorsanız siz canlısınız. Şayet başkasının acısını hissediyorsanız siz insansınız.” sözünü nâkil Erdoğmuş, bütün ülkenin Amasra’daki ilçe sonrası acıda ortaklaştığını söyledi.

Siyasi partilerin programlarını tağyir ettiklerini ve kırıcı içerisinde Amasra’ya koştuklarını dile getiren Erdoğmuş, “Tabiatıyla kim bu facianın öncesinin ve sonrasının etki, ahbaplık ve türe açısından aydınlanması konusunda bütün hassasiyetini gösterecek. Kadın görün kim teessürat elan zihayat. Şu anda hep bu arada o acının dahi müştereği olma üzerine aynı paydada buluşmuş bulunuyoruz.” diyerek konuştu.

Amasra’daki ilçe için TBMM’yi yürütme yerine haberdar etmek için sözü Enerji ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e veren Erdoğmuş, murat etmeleri halinde grubu bulunan siyasal partilere 10’ar, grubu yoksuz partilere ise 5’er zaman meşveret süresi tanınacağını bildirdi.

TBMM Umumi Kurulunda, Vekil Dönmez’in konuşmasının başında HDP milletvekilleri ayağa kalkarak, “Mesul bakanlar ricat etsin”, “Kaza değil, kıya”, “Kader planı değil, olursa olsun planı” kayıtlı dövizler açtı.

Share: