TDP Genel Başkanı Sarıgül: “Türkiye’de futbolda yabancı futbolcu sayısı azaltılmalı”

TDP Umumi Başkanı Sarıgül: “Türkiye’da futbolda yabancı topçu sayısı azaltılmalı”

İSTANBUL – Türkiye Değiş Partisi Umumi Başkanı Mustafa Sarıgül, “Futbol Federasyonuna çağrımız, 8 ecnebi kuralının değiştirilerek bunun hesabına sahada 8 Türk topçu ve 3 ecnebi oyuncu şeklinde düzenlenmesi” dedi.

TDP Umumi Başkanı Sarıgül, İstanbul Bakırköy’bile açıklamalarda bulundu. Uygulamada olan ecnebi oyuncu kuralından kontekst Türk futbolcuların kötülük gördüğünü ve altyapıdan mevrut oyuncuların kadrolarda kendilerine düzlük bulamadığını tamlayan Sarıgül, “Ayak Topu sahalarımıza bakıyorum. 8 pasaj ecnebi, 3 lime Türk topçu olması, birlik vatandaşlarımızı olduğu kabil bizi üstelik erinçsiz ediyor. Milli marşımız okunduğunda da o başkaları ‘Biz neredeyiz?’ diyerek düşünüyorlar. O nedenle katiyen sahada 8 lime yabancı namına, 8 parça Türk, 3 devam ecnebi olmalı. Altyapımıza önem vermeliyiz. Yabancılara yatırdığımız milyon dolarların boşa gittiğini görüyorum. Nazik takımlarımıza bakıyorum. Şişman takımlarımızın taraftarları zat futbolcularını da sayamıyor. O nedenle Futbol Federasyonumuza, bilcümle ulusumuza çağrım 8 çıngı Türk, 3 pare ecnebi oyuncu olmalı, o ağyar üstelik kaliteli başkaları olmalı” diye niteleyerek konuştu.

“O Alman hocadan henüz bereketli Türk hocalarımız var”

Türk futbol takımlarının yabancı oyunculara iri nukut verdiğini fakat bu oyuncuların eski yabancı oyuncular kabilinden nitelikli olmadığını tamlayan Sarıgül, “Beşiktaş’ta Quaresma vardı, Fenerbahçe’üstelik Alex vardı, Galatasaray’dahi Simoviç, Hagi ve Taffarel vardı; bu oyuncuları izlerdik ve sağlık alırdık. Şu anda nitelikli yabancımız bile bulunmayan. Bakıyorsunuz, şişman takımlar milyon dolarlar veriyorlar. Yabancı oyuncuları uçaklarla indiriyorlar amma o oyunculara bakıyorum heyecanları yok, eşkal ruhları bulunmayan, topa vurmasını üstelik bilmiyorlar. O nedenle kategorik sahada Türk aktör sayısı çok olmalı. Bu yabancılara ayırdığımız parayı altyapıya ayırmalıyız. Bundan Sonra Türkiye futbolcu ihraç fail aynı talih durumuna gelmeli. ‘Yabancılara güle güle, anlı şanlı geldin Türk oyuncular’ demeliyiz. Bugün bakıyoruz, 4 bin 500’ün üzerinde çalıştırıcı var amma bakıyoruz Türkiye milli takımının başına mevrut bire bir Alman sarıklı. İnanın kim o Alman hocadan daha iyi Türk hocalarımız var. Ecnebi hayranlığını bırakalım, konuşu ulusalcılık yapalım ve kendi çocuklarımıza güvenelim. Kendi çocuklarımız bizim kanımızı taşımakta, tığ öz evlatlarımıza güvenelim. Portekiz’in nüfusu 16 milyon, Ronaldo üzere bir eş derkenar, hep Türkiye’deki futbolcuları saysak o rakamı etmiyor. Yıllar önce balaban takımlarımızda altyapıdan gelen oyuncularımız vardı, onlarla coşuyorduk. Bugün şişman takımlarımızın taraftarlarına soruyorum, 20 sene esbak takımlarının kadrosunu sayabiliyorlar amma demin takımlarına eller, kişi oyuncularının isimlerini dahi bilmiyorlar. İsimlerini bildiğimiz altyapıya önem verelim, sahada Türk çocukları oynasın” ifadelerini kullandı.

Share: