TDP Umumi Başkanı Sarıgül, DSP Umumi Başkanı Duayen ile benzeri araya geldi

Demokratik Sol Öğür (DSP) Genel Başkanı Önder Duayen, Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül’ü müzakere etti.

DSP Umumi Başkanı Alemdar Ermiş ile TDP Umumi Başkanı Sarıgül’ün TDP Umumi Merkezi’nde yaptığı ziyaret basına vabeste gerçekleşti. Ziyaret sonrası iki reis basın açıklaması yaptı.

Evliya ile Sarıgül, Gaziantep ve Mardin’bile meydana gelen gidiş geliş kazalarında hayatını kaybedenlere Allah’tan yağmur diledi.

Yeni yapılacak şehir hastanelerinin bünyesine dahil edilecek hastanelere ilgili binaların, mektepli tahaffuz sorunun çözülmesi üzere Cesaret Yurtlar Kurumuna verilmesi önerisinde bulunan DSP lideri Evliya, Sarıgül ile yaptığı görüşmede devletin canlı geleceğine katkılar üstüne değerlendirmeler yapıldığını kaydetti.

Sık kesif gündeme getirdiği af talebi, sığınmacılar, sözleşme sıkıntıları üzere konularda siyasi partilerin iş birliği yapması gerektiğini vurgulayan TDP Umumi Başkanı Sarıgül, DSP ile olan istem bağının bitmeme edeceği mesajını vererek, “Bu teşrikimesai ve ağır sıklet birliğimiz önümüzdeki günlerde İnşallah daha üstelik genişleyerek bitmeme edecektir. Türkiye, iki ittifaka mahkum kalmayacak kadar iri ve demokratiktir” ifadelerini kullandı.

Sarıgül’den cumhur reisi adayı açıklaması

Yaptıkları izah sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ermiş ile Sarıgül, cumhur reisi adaylığı konusuna da değindi.

Reisicumhur adayının ‘birisi olsun’ mantığıyla seçilmemesi gerektiğini tamlayan Sarıgül, bu makamın akıbet rütbe koca olduğunu denli düşerek, “Cumhurbaşkanlığı makamı akıbet basamak oylumlu bir makamdır. Sadece Recep Tayyip Erdoğan’ı yenebilecek namzet değil, o makama sunu uygun adayı tedarik etmek lazım. O aday devleti bilmeli, egosunu yenebilmeli, dara ve harmoni adamı olmalı. Reisicumhur kimsenin kimseyi dinlemediği zamanlarda herkesin onu dinleyip onun söylediği görüşlere tevakki etmek duyacağı etkisiz ayrımsız reisicumhur olmalı” dedi.

Sarıgül, antrparantez cumhurbaşkanının milleti kucaklayacak aynı namzet olması gerektiğini, özlük cumhur reisi adaylarının alt bölüm yapmayacağını vurguladı.

“Türkiye’yi yönetecek kişinin yıpranacak güç olma ihtimali bizde tıpkısı tedirginlik oluşturuyor”

DSP Umumi Başkanı Duayen ise cumhurbaşkanı adaylığı konusuyla ilgili şunları aktardı:

“Serencam dakikada çıkarılacak adaylarla topluma hangi kademe yardım koyabileceğimizin bile hesaplanması gerekiyor. Altılı Ganyan masa, Kılıçdaroğlu’nun öncülüğünde ve sair 5 partinin katılımıyla bu yılbaşından itibaren değişik tarihlerde toplantı düzenlediler. Hoppadak eş paydaşlığı olan konu mebus sisteme güçlendirilmiş vekil cümle adına ansız dönüşün eş anlayışı içerisinde yürütüyorlar. Ayrımsız cumhurbaşkanının, hele şeş partinin birleştirme edeceği ve esasen paydaşlaşacağı bire bir cumhur reisi adayının toplumdan ille birlikte seçim tarihini bekleyecek düzeyde saklanma isteğini anlamakta ağırlık çektiğimi tefhim etmek isterim. Türkiye’yi yönetecek kişinin yıpranacak birey olma ihtimali bizde ayrımsız kırgınlık oluşturuyor. Kuşkusuz tıpkısı aday çıkma ki yıpranma ihtimali vardır.” – ANKARAShare: