TDT Aksakallılar Heyeti Başkanı Binali Saika, Bursa’da bergüzar töreninde konuştu Açıklaması

DÜRÜST Fırka Genel Başkanvekili ve Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Aksakallılar Heyeti Başkanı Binali Saika, Türk devletlerinin birbirleri ortada ulaşımı, altyapıyı, iletişimi geliştirmesi gerektiğini belirterek, “Bunun yolu de nereden geçiyor? Dilden geçiyor. Ortak dilde kategorik buluşmamız gerekiyor. Ortak alfabede pekâlâ buluşmamız gerekiyor. Kuma tarihte kesinlikle buluşmamız gerekiyor.” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, TDT, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Atatürk Firez, Çevirici ve Tarih Faziletkâr Kurumu ile Türk Dil Kurumunun gelişim birliğinde “Dilde, Fikirde, İşte Ilişki Türk Dünyası Literatür (Hikâyeleme) Ödülleri ve 2022 Yılı Türk Diline Bakım Ödülleri” töreni, kentteki tıpkısı otelde gerçekleştirildi.

Türk Dünyası Saz ve El Dansları Topluluğunun konseriyle başlayan tören, küşat konuşmalarıyla bitmeme etti.

TDT Aksakallılar Heyeti Başkanı Binali Saika, törende yaptığı konuşmada, Türk Dünyası Firez Başkenti olan Bursa’nın, bu hafta sonu 4. Acun Göçebe Oyunlarına eş sahipliği yapacağını hatırlattı.

Sebep, İznik’te yapılacak Acun Göçkün Oyunlarının tedarik çalışmalarının Bursa Büyükşehir Uray Başkanlığı tarafından gerçekleştirildiğini anımsatarak, “Dünya Göçkün Oyunları esasta Türk devletlerini birbirine yaklaştıran, birbirine kaynaştıran, spor alanında gençlerin bire bir araya gelmesi itibarıyla çok heybetli benzeri öz. İlk üç tanesi Kırgızistan’da şişman bire bir başarıyla gerçekleşti. Burada de Sayın Cumhurbaşkanımız, unsur devletlerden dal düzem ihtişam başkanları, arka düzey yöneticilerin katılımıyla inşallah gerçekleşecek.” diyerek konuştu.

Türk devletlerinin detaylı yıllardır benzeri araya yetişme, gelişigüzel gelişim yapma, geleceği alay malay planlama fırsatı bulamadığına değinen Yıldırım, 20. yüzyılın önceki çeyreğinde Türk devletlerinin arasına çipo perde çekildiğini ve Türk devletlerinin 75 yıl birbirlerine özlem kaldığını aktardı.

Yıldırım, 20. yüzyılın serencam çeyreğinde bu demir perdenin yırtıldığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Özlemimizin, hasretimizin önündeki engeller tamamen kalkmış oldu. Koca ve köklü benzeri milletin evlatları yerine 1990’lı yılların başlarında yeniden birbirimizle buluştuk ve aynı daha ayrılmamak için sözleştik, anlaştık. Biz alay malay rahmet ayrılıkta eziyet olduğu şuuruyla cıvıl cıvıl, bu anlayışı taşıyan tıpkı milletiz. Türk devletleri yerine 30 yıl süresince sıkışık koyduğumuz taşların çatısını 2019’birlikte Nahçıvan’da imzaladığımız anlaşmayla kurmuş olduk. Nahçıvan’birlikte 2019’de yapılan Türk Konseyi, 2021’üstelik İstanbul’daki Hürriyet ve Demokratlık Adası’nda gerçekleştirdiğimiz Türkiye’nin familya sahipliğinde, Cumhurbaşkanımızın başkanlığında tarihi zirvede ise imzalanan anlaşmayla teşkilatın adı Türk Devletleri Teşkilatı yerine değiştirildi. Esasında Türk Devletleri Teşkilatının kurulmasıyla bu arada Türk devletlerinin, Türk coğrafyasında diri kardeşlerimizin birlikteliği ete kemiğe eksiksiz anlamıyla bürünmüş oldu.”

Türk Devletleri Teşkilatının başkanının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu hatırlatan Sebep, ilk teşrin ayında Semerkant’ta gerçekleşecek zirveyle gelişigüzel başkanlığın Özbekistan’a geçeceğini belirtti.

“Türk Devletleri Teşkilatının nüfusu 170 milyon”

TDT’ye üye olan ülkelerin 5 milyon kilometrekarelik ayrımsız coğrafyayı kapladığını vurgulayan Sebep, şöyle bitmeme etti:

” Balkanlar’dan Çin’e uzanan tarihi İpek Yolu üstünde bulunan ve güzergahta 45 heybetli şehri barındıran Türk Devletleri Teşkilatının nüfusu 170 milyon. Bu elden teşkilata unsur olan ülkelerin nüfusu. Ancak Rusya, Çin, İran, Irak, Suriye, Balkanlar bu ve gayrı coğrafyalarda bulunan kardeşlerimizi da kattığımızda nüfusumuz 300 milyonu buluyor. 300 milyon, 5 milyon kilometrekare coğrafya, 1,5 trilyon dolarlık karışık hasıla, 700 milyar doları bulan dış ticaret. Aslında dünyanın 12. büyük ekonomisi. Hal böyleyken Türk Devletleri Teşkilatı dünya refahından, dünyanın milli gelirinden vacip payı alabiliyor mu? Ayrımsız birlikte ona bakalım. Dünyanın karışık hasılasının 95 trilyon dolar olduğunu düşünürsek yüzdelik 2’den biraz aşkın tıpkısı payımız var. Nüfusumuzda dikkate aldığımızda bu büyüklük çok düşük. Gelişmiş ülkeler, Avrupa, Amerika, Çin, Japonya bu kabil ülkeler acun refahından haddinden fazla henüz çok behre alıyor. Gerçekte dünyanın problemi birlikte bu. Bölgesel ve küresel anlamda refahın adaletli dağıtılmamış olmasının sancılarını, sıkıntılarını bugün çekiyoruz. Nasıl çekiyoruz? Terörle çekiyoruz, bağırsak savaşlarla ve göçlerle. Bunların çokça tafsilatlı benzeri geçmişi var ve gelişmemiş sürede de bitecek üzere gözükmüyor.”

“Eş dilde nasıl buluşmamız gerekiyor”

Yıldırım, Türk Devletleri Teşkilatı üyelerinin özlük aralarında ticaretinin yalnız 18 milyar dolar olduğuna işaret ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yani yüzde 5 da değil, yüzdelik 3’ün altında. Ticaretimizi zat aramızda yapmamışız. Eksantrik ülkeler beyninde yapıyoruz. Hani işte, fikirde ve dilde ilişki diyoruz evet aha irtibat bu. İşte birliğin geliştirilmesi üzere birbirimize artık hareket yapacağız, imdi ticaret yapacağız. Ulaşımı, altyapıyı, iletişimi geliştireceğiz. Bunun yolu bile nereden geçiyor? Dilden geçiyor. Eş dilde banko buluşmamız gerekiyor. Kuma alfabede pekâlâ buluşmamız gerekiyor. Ortak tarihte mutlak buluşmamız gerekiyor. Bunu yapabilecek kabiliyetimiz var mı? Olağandan var. İşte ayrımsız asra yaklaşan Atatürk Ekin, Şalter ve Devir Efdal Kurumu içindeki Türk Vesile Kurumu, Türk Ruz Kurumunun haddinden fazla iri birikimleri, imkanları var.”

Konuşmaların arkası sıra hediye törenine geçildi.

2022 Yılı Türk Diline Hizmet Ödülleri kapsamında Prof. Dr. Leyla Karahan, Prof. Dr. Recep Toparlı, TRT Bala yerine Kanal Koordinatörü Mustafa Sağanak Durmuşoğlu ve Türkiye Maarif Vakfı namına Tıngır Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün’e ödülleri verildi.

Dilde, Fikirde, İşte Temas Türk Dünyası Edebiyat (Hikâye) Ödülleri’nde ise Azerbaycan’dan Akşin Yenisey, Kazakistan’dan Smagul Elubay, Kırgızistan’dan Samsak Stanaliyev, Özbekistan’dan Isajon Sultonov, Türkmenistan’dan Berdinnazar Hudaynazarov ve Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden (KKTC) İsmail Bozkurt’a hediyeleri ikram edildi.

Törene, Atatürk Ekin, Çevirgeç ve Sıra Efdal Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhammet Hekimoğlu, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin, Azerbaycan Aksakalı Hasan Hasanov, Kırgızistan Aksakalı Medethan Şerimkulov, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Aktaş, Bursa milletvekilleri, şehremaneti başkanları, Türk devletlerinden mevrut misafirler katıldı.Share: