Tecim Bakanı Muş: “Ati Türkiye amacıyla aydınlıktır”

Tecim Bakanı Mehmet Muş, “Ati Türkiye üzere aydınlıktır. Gelecekle müteallik Türkiye’nin önüne koyduğu hedefleri temin potansiyeli mevcuttur.” dedi.

Muş, Şarki Karadeniz İhracatçılar Birliğince (DKİB) benzeri otelde birleştirme edilen, “İhracatın Yıldızları Dürü Töreni”nde, sabahleyin Trabzon’üstelik ilkgüz kocaoğlan ihracat rakamlarını açıkladığını, şimdiye kadar kim sunu yüksek ilkgüz kocaoğlan dış satım rakamlarına ulaşıldığını kamuoyu ile paylaştığını anımsattı.

Trabzon’un ihracatına, çabucak para ihracatı yerine bakmamak gerektiğini belirten Muş, şu değerlendirmede bulundu:

“Sabahleyin Büyükşehir Uray Başkanımızın de söylediği turizm ve buna arttırma olarak hizmet ihracatıyla değerlendirilmesi müstelzim aynı memleket olarak karşımıza çıkıyor. Zira sanayinin gelişebilmesi üzere hepinizin malumu yerey ya bile sanayileşmenin, fabrikaların kurulabileceği, altyapının yapılabileceği coğrafyanın bile elverişli, uygun olması geçişsiz. Trabzon, acı ve deniz ortada sıkışmış ve bu print coğrafyada şehirleşme hesabına nazik başarılar ortaya koymuş tıpkı şehir fakat bağımlı burada sanayileşmenin o şişman alanı oluşturmanın maalesef mümkünü bulunmayan. Dolayısıyla bu şerait altında üstelik dış satım noktasında Türkiye’birlikte önceki 20’nin içerisinde olması pespaye iri aynı muvaffakiyet.”

Muş, buna arttırma olarak, bakım ihracatında ne kabilinden adımlar atılabileceğini, ne projeleri ortaya koyabileceklerini değerlendireceklerini anlatarak, şöyle devam etti:

“Elden Bakanlık yerine bizim değil, bir zamanda evcil yönetimlerin, bire bir zamanda valiliğin, ayrımsız zamanda buradaki ihracatçılar birliği ve ticaret sanayi odasının da konusunda düşen çeşitli ödevler ve görevler var. Tığ Vekillik yerine bu konuda ayrımsız say başlatacağız. Zımnında ilk resmi kesin benzeri şekilde görmemiz lazım, o gördüğümüz resme bakarak yatırımları, projeleri yetiştirmek lazım ve değme paydaşa hangi fariza ve baskı düşüyorsa, o paydaşın o görev ve sorumluluğunu namına getirmesi gerektiğini düşünüyorum. Hakeza yaparsak şehri sağlık yerine haddinden fazla daha ayrımlı aynı lige, şehri altyapı olarak haddinden fazla daha değişik tıpkı yere, şehri uluslararası noktada çok elan değişik tıpkısı pozisyona yükseltmiş oluruz diye niteleyerek düşünüyorum.”

Şehrin yöneticileri ile kıymetlendirme toplantısı yaptıklarına de dikkati çekici Muş, şunları kaydetti:

“Bu anlamda bugünden tezi bulunmayan biz bire bir himmet bu anlamda başlatmış olacağız ve bu araştırmanın sonuçlarını ilgilendiren paydaşlarla de paylaşıp, ona bakarak tek aynı aracısız bütün o plana makul şekilde hamle atmaya girişirse belirgi elde edebiliriz diye niteleyerek düşünüyorum. Yoksa sistem bildiği şekilde adım atarsa, benzeri emek yaparsa hem kaynakların artağan kullanımı noktasında kalık kalıyoruz hem de bizim yaptığımız hareket şehrin gerekseme duyduğu aynı madde mi, yoksa yararsız mı uğraşıyoruz sorusunu akıllara getiriyor. O açıdan bugün geldiğimiz noktanın çok daha acul üstüne çıkacak benzeri çalışmayı sizlerle alay malay başaracağız.”

Vekil Muş, dünya ekonomisinin print günlerden geçtiğinin altını çizerek, “Gerginlikler haddinden fazla fazla dünyada. 3 kamer sonrasını, 2 ay sonrasını inanın şu zaman dünyada on paralık kimse tutum edemiyor. Mal fiyatları hangi olacak, erke fiyatları hangi olacak? Bunlara erişilebilirlik ne noktada olacak, lojistik imkanları hangi olacak, siyasi yerine, acun siyasetinde ne gerilimlere acun mehtaplı kalacak? Bu soruların cevabını şu dakika eksiksiz olarak verebilen bulunmayan.” diye niteleyerek konuştu.

“Tığ Türkiye Cumhuriyeti yerine bu koşullar altında ihracatımızı artırıyor, bu şartlar altında iktisadi büyümemizi sağlıyoruz.” ifadesini kullanan Muş, şu değerlendirmede bulundu:

“Türkiye’nin makro dengelerine baktığınız devir yani asıl kebir indikatörlerine baktığınız ant buradaki rakamları Türkiye’nin gür. Şu an dünyanın ve bizim de uğraştığımız sunu cesim maslahat enflasyon meselesidir. Enflasyon dışındaki rakamlarına baktığınız ant Türkiye’nin, tahaccüm rakamlarına, bütçe açığına, namus borcu yüküne, bunun oranlarına, bankacılıktaki rasyolara, anamal kriterlerine, şirketlerin sonuç dönemdeki bilançolarının zahir düzeldiğine baktığınız ahit Türkiye’nin anne indikatörlerinde çokça tıpkı dava namevcut ayrıca emsalleriyle kıyas ettiğiniz antlaşma haddinden fazla daha dolgunca aynı noktada olduğunu ferah ferah tabir edebilirim. Dolayısıyla gelecek Türkiye amacıyla aydınlıktır. Gelecekle alakadar Türkiye’nin önüne koyduğu hedefleri temin potansiyeli mevcuttur.”

Türkiye bir yolu tercih etmiştir, üreterek döviz getirdiği, servet ve bakım ihracatı yaparak ülkeye döviz kazandırma yolunu kesin tıpkı şekilde seçmiştir ve bu şekilde Türkiye’nin önünü açmayı, kalkındırmanın formülünü burada ortaya koymuştur. Dolayısıyla buradan geri adım atılmayacaktır ve biz üreterek, ihracat yaparak, servet ve bakım satarak Türkiye’yi kalkındıracağız. Türkiye’nin önümüzdeki hedeflerine ulaşmasını sağlayacağız. Burası kıytırık demokrasisi ile ahbaplık sistemi ile azamet yapısıyla çok aheste duruluk itmam etmiş, bunu değişik ayrımlı coğrafyalarda bulunan ziyaretlerimizde, değişik ülkelere yaptığımız ülkelerde yaptığımız mukayeselerde çokça henüz ferah rüyet imkanına cemaat oluyoruz. Bu açıdan inşallah bu yıl 250 bilyon dolarlık hedefini yakalayacak bu devlet ve önümüzdeki yıl da bunun üzerine koyarak ilerlemeye bitmeme edeceğiz. Tüm ihracatçılarımı ve sanayicilerimizi Türkiye’nin bu hümayun yürüyüşünde göstermiş oldukları yolda almış oldukları görevden muhit tebrik kartı ediyorum, kutluyorum. Yarınlar bizimdir, Türkiye’nin önü parlaktır, Türkiye’ye güvenin ve yatırımlarınızı buna göre yapmaya devam edin.

Share: