Tecim Bakanı Muş, Sınırlı Dışı Müteahhitlik Hizmetleri Ödülleri Töreni’nde konuştu Açıklaması

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, mikro dışı müteahhitlik sektörünün almanak proje tutarının 30 bilyon dolar seviyelerini geçeceğini öngördüklerini belirterek, “Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 yılı sonunda kümeli yerine 500 bilyon dolarlık proje bedeline ulaşacağını beklemekteyiz.” dedi.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) ocak sahipliğinde “Ev Dışı Üstencilik Hizmetleri Ödülleri Töreni” Sheraton Otel’dahi yapıldı.

Tören, arsıulusal inşaat sektörü dergisi ENR’nin, rastgele sene firmaların ülkeleri dışında gerçekleştirdikleri projelerden elde ettikleri ciroyu ana alarak “Dünyanın Bildirme Iri 250 Uluslararası Müteahhidi Listesi”ne giren firmaların ödüllendirilmesi amacıyla düzenlendi.

Bakan Muş, törende yaptığı konuşmada, Türk yapım sektörünün, Ilımlı Asya’nın bozkırlarından Çöl-Şeş Afrika’nın çöllerine büyüklüğünde kamu 131 ülkede, ülkeyi başarıyla katakulli ettiğini bildirerek, sektörün, sakim asırlık tecrübesi ve ancak dışı serüveni ile hizmet ihracatında arz ilahî ve rekabetçi sektörlerden birisi haline geldiğine işaret etti.

Sektörün zaman bölgesinde önder ve acun yapım piyasasında muhteşem aynı oyuncu olduğunu aktaran Muş, “Türk inşaat firmalarının 1972-2002 yılları arasındaki 30 almanak dönemde az dışında üstlendikleri ciro yalnız 50 bilyon dolarken, akıbet 20 yılda kazanılan ivmeyle bu yıl ağustos başı itibarıyla bu rakam 11 bini çok projeyle kestirmece 460 bilyon dolara çıkmıştır. Özge aynı deyişle, akıbet 20 almanak dönemdeki sınırlı dışı proje bedeli, Türk yapım sektörünün mikro dışında üstlendiği toplam proje bedelinin tahminî yüzdelik 90’ını oluşturmaktadır. Öte yandan gelişim sadece nicelik olarak değil, durum açısından birlikte olmuştur. Averaj proje bedelinde görülen son 20 yıllık dönemdeki artışta, müteahhitlerimizin balaban ölçekli ve ekleme değeri daha faziletli projeleri üstlenmelerinin rolü büyüktür. Mesela havalimanı, yer altı treni, sınai tesisler, doğal gaz-yer yağı rafinerileri, otoban ve enerji santralleri kadar çok eke teknolojik asar ortaya konulmaktadır.” diye niteleyerek konuştu.

Muş, bu başarıda devletin sağladığı deli dolu desteğin dahi rolünün şişman olduğunu tabir ederek, firmaların, cümbüş gösterdikleri mecmu ülkelerde yaptıkları kaliteli işlerle anıldığına dikkati çekti. Serencam beş altı yılın, salgının inatçı etkileri, acun ekonomisinde yaşanan dalgalanmalar ve bölgedeki siyasi sıkıntılar dolayısıyla berenarı kavi geçtiğini hatırlatan Muş, “Bu olumsuz atmosfere karşın engelleri sarp kendisine değil, yıpranmamış benzeri deneyim yerine gören ve yollarına zorluklardan ders çıkararak bitmeme fail Türk üstencilik sektörü, kalburüstü performansını sürdürerek 2021 yılında yaklaşık 31 bilyon dolar değerinde yıpranmamış ensiz dışı projeleri üstlenmiştir.” dedi.

“2022 yılında 20 bilyon dolarlık yeni proje bekliyoruz”

Mühendislik ve tasarım firmalarının da uluslararası markalar haline gelmelerini önemsediklerini belirten Muş, “Bu uğur doğrultusunda, Bakanlık olarak beceri danışmanlık sektörümüzün daraç dışı faaliyetlerine müteveccih destek programımızı çalışkan aynı biçimde uyguluyoruz. Mühendislik, müşavirlik ve tasarım firmalarımızın ev dışında üstlendikleri kümeli proje bedeli 3 bilyon dolara yaklaştı.” ifadelerini kullandı.

Bakan Muş, bölgede yaşanan mecmu istikrarsızlıklara karşın 2022 yılında 20 bilyon dolar bandında kullanılmamış proje üstlenilmesini beklediklerini bildirerek, “Anadan Görme pazarlarımızda istikrarın tesisi ve giderek varlığımızı elan çalışkan ayrımsız biçimde hissettirdiğimiz kullanılmamış pazarlarda üstlenilecek projelerin üstelik katkısıyla, sektörümüzün başarılarının artarak bitmeme edeceğine, almanak proje tutarının 30 bilyon dolar seviyelerini geçeceğine ve Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 yılı böylece kümülatif adına 500 bilyon dolarlık proje bedeline ulaşacağını beklemekteyiz.” diye konuştu.

“Mütenavip finansman yaratıyoruz”

Bu kapsamda, Türk inşaat sektörünün mikro dışında tanıtımına ve eskimemiş pazar arayışlarına yönelik çalışmaları dahi artırarak sürdüreceklerini kaydeden Muş, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu süreçte firmalarımıza yeryüzü çok müstelzim anahtar finansmandır. Bu bilinçle serencam dönemde firmalarımızın finansman ihtiyacını daha aşkın karşılayabilmek adına oylumlu adımlar attık ve Eximbank’ın kredilerini elan ulaşılabilir kuzuluk getirdik. Ayrıca Eximbank’ın Türk mal ve hizmet ihracatına sağladığı finansman imkanlarını artırmak üzere, üçüncü mutluluk dış satım cesaret ve sigorta kuruluşları ile teşrikimesai çalışmalarına da çabukluk vermiş bulunuyoruz. Bu konudaki çalışmalarımızın beraberinde alternatif finansman metotları yaratmaya yönelik çabalarımızı dahi artırarak sürdürüyoruz. Bu aşamada özellikle, almaşık finansman yöntemlerinden birisi olan ve ülkemizin balaban ayrımsız başarı ile uyguladığı kamu-özel sektör iş birliği modelini ve bu konudaki ülkemiz tecrübesini, iş yaptığımız coğrafyalardaki amme idarelerine aktarabileceğimiz programlar gerçekleştiriyoruz. Ayrıca, finansman kapasitesine sahip ülkeler ile üçüncü ülkelerde hisse senedi birliklerinin artırılmasına müteveccih çalışmalarımıza üstelik devam ediyoruz.”

Muş, dünya inşaat sektörünün faal yayınlarından biri olan ENR Dergisi’nin, ancak dışında üstlendikleri proje gelirlerine göre dünyanın genişlik büyük 250 üstencilik firması ve yeryüzü balaban 225 mühendislik/tasarım firmasını sıraladığı listelerde vadi düzlük Türk firmalarına ödüllerini arz edeceklerini vurgulayarak, “Bu listeye göre ülkemiz, firma sayısına göre yıllardır evvel üçte, gelirlere bakarak ise 7. veya 8. sıralarda saha almaktadır. Firmalarımızın arsıulusal piyasalarda gösterdiği bu balaban ve kararlı başarıyı yaşamak amacıyla Ticaret Bakanlığı kendisine kül gücümüzle sektörümüzle gelişigüzel çaba göstermeye bitmeme edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Ödüllerini Cumhur Reisi Erdoğan verdi

Törene katılan, 2020 ve 2021 yıllarına ait “Dünyanın Arz Büyük 250 Arsıulusal Müteahhidi” listelerinde düz düz müteahhitlik ve danışmanlık firmalarının temsilcileri, ödüllerini Cumhur Reisi Erdoğan’ın elinden aldı.

Söz konusu listede meydan kayran 48 müteahhitlik ile 6 danışmanlık firmasının isimleri ise şöyle:

Rönesans, Limak, Antyapı, Çatı Merkezi, Enka, Tekfen, Onur Taahhüt, Semen -Tepe -Akfen, Nurol, Esta, Gülermak, Aslan Bina, Simge, Kuzu, Kolin, Yüksel, Kitap Taahhüt, IC İçtaş, Çalgın Erke, İlk, Gap, Çelik Defa, Alarko, Dekinsan, Gürbağ, Bel, Makyol, Metag, Üstay, Yenigün, Summa, Gama, Nata, Cengiz, Mbd, Feka, İris, Smk, Stfa, Tekevvün, Mapa, Insan Bölük, AE Ongun-Elektropanç, Anel, Kur, Özkar, Galibiyet, Özgün Bina (Bayburt Grup), Nky, Temelsu, Tekfen Mühendislik, Akarsu-bina, Yüksel Proje, Proyapı.

Share: