TEDAVİ EDİLMEYEN DİŞ İLTİHABINDA ÖLÜMSEK ‘MEDİASTİNİT’ RİSKİ

ADANA’üstelik Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Ahşa Cerrahi Anabilim Dalı Akademisyen Doç. Dr. Alper Orion, tedavi edilmeyen diş iltihaplarının boyundan aşağı inerek ‘mediastinit’ denilen bağır boşluğunda iltihaplanmaya hastalık olabileceğini söyledi. Bu durumun ölümsek tablolar oluşturduğuna dikkati çekici Orion, Son yıllarda pandemi döneminde diş muayenelerinin aksatılmasıyla azı dişi apsesi kaynaklı ‘mediastinit’ vakalarında tıpkısı çoğalma yaşanıyor dedi.

ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Ciğer Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alper Cebbar, otama edilmeyen diş iltihabın kötü inerek boyunda kabarık, kızarıklık ve keskin kadar âraz verdiğini, daha sonraları döş boşluğunda birikmesiyle ‘mediastinit’ denilen ölümsek ayrımsız tabloyu oluşturduğunu kaydetti. Bu durumun grip tıpkı halsizlik, üzücü, apışık hissetme kabilinden bulgularla araz vermeye başladığından tanılama konması metanetli tıpkısı vaka olduğuna dikkat çekici Doç. Dr. Cebbar, uyarılarda bulundu. Mediastinit vakalarının akıbet yıllarda hele azı dişi apselerinden bilahare görüldüğünü vurgulayan Doç. Dr. Avcı, Pandemi dönemi diş muayenelerinin aksatılmasıyla birlikte diş kaynaklı vakalarda çoğalma yaşanıyor. Hastaların diş hekimlerinin referans ve kontrollerine uymamasından dünya gittikçe enfeksiyon boyuna yayılıp dun akıllıca inerek ‘mediastinit’ dediğimiz sine boşluğunda iltihaplanmaya sebep oluyor. Hastalar, dişlerinde oluşacak aynı enfeksiyonu kişi kendilerine otama etmeye çalışmamalı, banko benzeri diş hekimine başvurmalıdır diyerek konuştu.

‘GRİP BENZERİ BELİRTİLERLE BAŞLIYOR’

Grip bir âraz vermesi zımnında bu vakaların tanısının takatli olduğunu rapor eden Doç. Dr. Avcı, Diş kaynaklı mediastinit eden tablonun bariz tıpkı semptomu yok. Alışılmış tıpkısı grip üzere halsizlik, üzücü, şaşkın hissetme kabilinden bulgularla seyrediyor. Bu nedenle boynunda şişik, kızarıklık ve kırıcı görülene büyüklüğünde hastaların bu durumu ayırt etmemesi geç kalmalarındaki arz şişman sebep oluyor ifadesini kullandı.

’72 SAATTE ÖLÜME GÖTÜRÜYOR’

Döş boşluğundaki iltihaplanmanın 72 saat kabilinden güdük aynı sürede hastayı ölüme götürebildiğinin altını çizen Doç. Dr. Alper Cebbar, yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı

Mediastenin enfekte olması vücudun sepsis denilen tabloya girmesine üstelik sebep oluyor. Bu de hastayı 72 saat gibi gelişmemiş bire bir sürede ölüme götürüyor. Bu süre süresince hızlıca teşhis konması, akla yatkın antibiyotik tedavisinin başlanması ve hastaya makul şekilde drenaj dediğimiz cerrahi müdahaleyle o bölgedeki iltihapların boşaltılması lazım. Dişlerinde maslahat olan hastaların ise rutin diş muayenelerini yaptırmaları, saptanabilecek tıpkısı diş enfeksiyonunun de otama ve takibinin aklık yapılması gerekiyor. Sonunda sonucu mediastinit olabilecek bire bir enfeksiyonun yayılmasının önüne baştan esbak olunacaktır.

Share: