“Tekirdağ bağları avrat eliyle güzelleşiyor” projesi tamamlandı

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Yetişek ve Kitap Dairesi Başkanlığının koordinasyonu ve desteği ile “Avrat Çiftçiler Zirai Yeniliklerle Buluşuyor” programı ile ait Tekirdağ İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ile Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü gelişim birliğinde planlı “Tekirdağ Bağları Eş Eli ile Güzelleşiyor” projesi tamamlandı.

Projeye dahil olan 26 eş çiftçiye Şubat ayında; Efdal Sistem Ilişki Tesisi, Incelik Sistemleri ve Budama ile Yeni Geliştirilen Üzüm Çeşitlerinin Tanıtımı konularında teorik ve kılgılı eğitimler verildi. Projenin ikinci faaliyeti çerçevesinde, terbiye faaliyetinde tanıtılan çeşitler Ekincilik Faziletli Mühendisi Ahmet Ahi Yaşasın eliyle katılımcılara durumunda gösterilerek bağbozumu yapıldı.

Tekirdağ Ekincilik ve Orman İl Müdürü Oktay Öcal ve Tekirdağ Bağcılık Araştırı Enstitüsü Müdürü Mehmet Büyük Kiracı’nın yaptığı konuşmalar sonrasında katılımcılara bağbozumunda katılma belgeleri verildi.

Yürütülen projeyle ilgili bağcılık ile ilgilenen avrat çiftçiler, gerçekleşen eğitimlerle tesisinden hasada büyüklüğünde bağcılığın aşamaları üzerine bilgi sahibi olup, kılgı uygulamalar etme imkanını ayrımsız arada bulabildi.

Proje ile kadın çiftçilerin, üzüm yetiştiriciliği konusunda gündeş üretim sistemleri karşı hikmet sahibi olması, öğrenmiş oldukları metotları kişi işletmelerinde uygulayıp, elan yüksek mahsul ve kalitede nişane almalarının sağlanması ve bağcılıkta yetiştiricilik, budama, bakım, zirai uğraş, hasat üzere işlemlerde henüz etkili olmaları amaçlandı. – TEKİRDAĞ

Share: