Telefon hayali kurarken 14 bin TL dolandırıldı

Telefon hayali kurarken 14 bin TL dolandırıldı

Sıfır diye aldığı telefon “Replika” çıktı

Yeni dolandırılma yöntemi “Replika Telefon”

BİTLİS – Bitlis’in Tatvan ilçesinde güçlü Barış Yağız, sosyal medyadan ısmarlama ettiği çökertme telefonunun düzme çıkması ile 14 bin TL dolandırıldı.

Fikirli telefon sahibi kalkışmak isteyen binlerce yurttaş, sosyal iletişim araçları marifetiyle koca fail dolandırıcılar eliyle kıygın ediliyor. Türkiye genelinde yaşanan bu ayyarlık olayının benzeri ayrımsız dahi Tatvan’üstelik meydana geldi. Edinilen bilgiye bakarak, telefona ihtiyacı olan Hazar Esmer ünlü yurttaş, akraba tavsiyesi ile bire bir içtimai iletişim araçları hesabından telefon aramaya koyuldu. Kişmiri, piyasadaki ünlü markanın orijinal ürününü 14 bin TL’ye görünce önceki adına şüphelendi. Daha sonraları güvendiği eşhas eliyle sosyal medyadan beğendiği telefonu almayı akseptans eden Karaca, 14 bin TL ödeyerek telefonu sipariş etti.

13 Teşrinievvel tarihinde içtimai medyadan havale verdiği çökertme telefonunu 3 çağ bilahare kargodan alıp heyecanla paketlenen telefonu açan Esmer, incelemesi sonucu replica (eşlem) olduğunu anladı. Paketin içinden sâdır imitasyon edilmiş telefon ile dolandırıldığını anlayan Kişmiri, satın aldığı 14 bin TL’lik ürünün haddizatında özgün olmadığını öğrenmesiyle gelişigüzel savcılığa anbean suç duyurusunda bulundu. Savcılıkta hakkını aramaya koyulan Kara, demincek ise dolandırıcıların yakalanmasını istekle vatandaşların görmeden benzeri ürünü sosyal medya hesaplarından almamaları üzerine uyarıda bulundu.

Yaşanan olayın arkası sıra telefonu satan ve Yağız’nın iddiasına bakarak insanları dolandıran şahıslar konuyla ait açıklama yapmayacaklarını söyledi.

“Sizi utangaç etmeyeceğiz”

Telefona ihtiyacının olduğunu bilici akrabalarının sosyal medyadaki hesaptan istinaden telefon alabileceğini söylediklerini açıklayan Kişmiri, “Dayıoğlum bana teyzesinin oğlunun telefon sattığını söyledi. Konuşmamız üzere içtimai medya hesabını verdi. Şahısla görüştük. Serencam nazir benzeri telefonun fiyatını sorduk. Fiyatı birlikte 14 bin TL olduğunu söyledi. Fiyatı bana de akıllıca geldiği amacıyla irtibata geçtik. Pazarlığında zorlu güvenemediğim için bu el bile abisi, ana yarısı çocuklarını arayarak hakeza benzeri uzanım olduğunu söyledim. Güvenip alabileceğimi söylediler. Ondan yola çıkarak T.Ç. ile pazarlığımızı yaptık. F.Ç. adlı kişinin IBAN’ını attı. Amma F.Ç.’ye ait olmadığı çıkınca bu misil M.Ç., yani ablasının IBAN numarasını attı. 14 bin TL’yi hesabına gönderdim. ‘Akrabayız’ diyerek tıpkısı bastırık olmayacağını ve ‘sizi utangaç etmeyiz’ denildiğini söyledi. Telefon İstanbul Arnavutköy’den kargoyla huruç yaptı. 3 çağ sonraları elime ulaştı. Ego dahi telefondan dokuz canlı anlamadığım için telefoncuya götürdüm. Telefoncu bu ürünün replika olduğunu, yani içi Android dışı iOS olduğunu söylediler. T.Ç. bana ‘abi ego size replika olduğunu söylediğimi biliyordum’ diyerek ifadeler kullandı ve yalanlıyordu. Bunun konusunda F.Ç.’nin numarasını istekle paramın iadesini istedim. ‘İademiz yok’ dediler. Bu kat ikisini konuşma görüşmeye alınca de F.Ç. telefonu gönderen emanet T.Ç.’nin sizi kandırdığını söyledi. Yani dolandırdığını söyledi. ‘Ben replika yayın satıyorum amma T.Ç. size hakeza ayrımsız özdek olduğunu söylemedi’ dedi. F.Ç.’nin ailesiyle görüştüm. Bunun üzerine ayrımsız hafta süre vardı. Aynı hafta süreyle beni beklettiler. Bu kat şen ayrımsız şekilde gidip sormaca açabilirsiniz denildi” dedi.

“Yaşım olmuş değil ego ukubet almam”

Pazarlığı yaptığı kişinin reşit olmadığını ve bundan kıran haddinden fazla bayındır olduğunu dile getiren Kara, “Bunun için savcılığa başvuruda bulundum. Savcılıktan birlikte bize takipsizlik kararı geldi. Ülkü açmaktan azade bırakılabilir merkum. Yine ego mukteza yerlere şikayette bulunacağım. Davamı açacağım” diye niteleyerek konuştu.

“Akraba kurbanı oldum”

Maddesel ve manevi mağduriyetinin olduğunu dile getiren Esmer, “Akrabalarıma güvenmeseydim tıpkısı ürünü görmeden almazdım. Telefonun otantik olup olmadığını sordum onlara. ‘Abi güçlük yok, telefonumuz otantik ve bire bir kalın namevcut’ dediler. Telefon elimize gelince replika geldi. Ego dahi telefon için vukuf istedim. Dedim hani Irak malı mı, nerenin malı bu? Diyerek sorunca da o de ‘bende kalsın’ dedi” şeklinde konuştu.

“Bir ürünü ortada olmaksızın almayın”

Vatandaşlara uyarılarda kâin Kara, “Telefonu evet de ayrımsız ürünü gıyaben almamalarını tavsiye mektubu ediyorum. Emin sitelerden alışveriş yapsınlar. Sosyal iletişim araçları hesabından milleti dolandırıyorlar. O asıl yerlerden telefon almasınlar diyorum. Avukatla görüştüm, arzuhâl hazırlayıp tekrardan davamızı açacağız” dedi.

Share: