Temmuzda yer faziletkâr alaz Cizre’de, sunma düşük flama Kangal’da kaydedildi

Türkiye’da bu yılın orak ayı ayında sunma yüksek alev 46,3 evre ile Şırnak’ın Cizre ilçesinde, sunu bağan şule ise 0,3 rütbe ile Sivas’ın Kangal ilçesinde ölçüldü.

AA muhabirinin Kasaba Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerinden derlediği bilgilere göre, sabık kamer sayı farkı yalaz, Manisa Akhisar, Sivas, Yozgat, Konya, Nevşehir, Artvin, Bolu, Kastamonu, Karabük, Merzifon, Çorum, Amasya, Tokat, Ankara Nallıhan, Giresun’un Şebinkarahisar çevrelerinde sezon normallerinin altında, Edirne, İzmir Dikili, Selçuk, Ziyalı Kuşadası, Nazilli, Muğla Bodrum, Datça, Marmaris, Milas, Yatağan ilçeleri, Isparta Eğirdir, Muğla Fethiye, Köyceğiz, Antalya, Alanya, Finike, Kale/ Demre, Manavgat, Gazipaşa, Sazak Silifke, Adana, Denizli Acıpayam, Hatay Dörtyol, Samandağ, Iğdır, Erzurum Horasan, Van, Muradiye, Özalp, Başkale, Kilis, Mardin, Şırnak çevrelerinde zaman normallerinin üstünde, yurdun ayrıksı bölgelerinde zaman normalleri civarında gerçekleşti.

Türkiye genelinde, 1991-2020 yılları ortada 25 rütbe olarak ölçülen temmuz kocaoğlan sayı farkı sıcaklığı, bu yılın orak ayı ayında dahi 25 kademe olarak kaydedildi.

Bu yılın temmuz ayında sunu bağan flama 0,3 merhale ile Sivas Kangal’üstelik, sunu erdemli flama ise 46,3 rütbe ile Şırnak Cizre’bile belirleme edildi.

Bölgelere bakarak sıcaklıklar

Marmara Bölgesi’nde sayı farkı yalım, Edirne çevresinde mevsim normallerinin üzerinde, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşti. Bölgenin temmuz ayı uzun yıllar averaj sıcaklığı 24,5 kademe, sabık kamer ise 24,4 rütbe yerine ölçüldü. Bölgede en düşük yalın 12,5 dereceyle Tekirdağ Çorlu’bile, sunma yüksek sıcaklık ise 38,9 dereceyle Kırklareli Lüleburgaz’birlikte gözlendi.

Ege Bölgesi’nde ortalama yalaz, İzmir’in Dikili, Selçuk ilçeleri, Vazıh, Entelektüel’ın Kuşadası ve Nazilli ilçesi Muğla’nın Bodrum, Datça, Marmaris, Milas, Yatağan çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, Manisa Akhisar çevresinde sezon normallerinin altında, ayrıksı kesimlerde ise zaman normalleri civarında kaydedildi. Bölgenin temmuz ayı ince yıllar ortalama sıcaklığı 26,6 rütbe iken, sabık ay 27 mertebe adına ölçüldü. Bölgede yer düşük yalın 8,2 dereceyle Kütahya Tavşanlı’de, yeryüzü erdemli yalın ise 43,2 mertebe adına Vazıh Nazilli’birlikte tespit edildi.

Akdeniz Bölgesi’nde ise averaj şule, Isparta, Antalya, Finike, Alanya, Manavgat, Kermen/Demre, Gazipaşa, Mersin Silifke, Adana, Isparta Eğirdir, Denizli Acıpayam, Hatay Dörtyol, Samandağ çevrelerinde mevsim normallerinin üstünde, bölgenin diğer kesimlerinde sezon normalleri civarında seyretti. Temmuz ayı ince yıllar ortalama sıcaklığı 27,1 aşama olan bölgede, 2022 Orak Ayı ayı sıcaklığı 27 rütbe adına ölçüldü. Bölgede sunu düşük alev 6,5 adına Kahramanmaraş Göksun’dahi, yer erdemli yalım ise 43,2 dereceyle Finike’üstelik belirlendi.

İç Küçük Asya Bölgesi’nde ortalama yalım, Sivas, Yozgat, Konya, Nevşehir çevresinde sezon normallerinin altında, bölgenin gayrı kesimlerinde mevsim normalleri civarında kaydedildi. Bölgenin temmuz ayı ince yıllar ortalama sıcaklığı 22,7 adım, sabık kamer ise 21,5 derece oldu. Bölgede bildirme düşük yalaz 0,3 dereceyle Kangal’de, bildirme yüksek kıvılcım ise 37,5 dereceyle Sivas’ta gözlendi.

Ortalama alaz, Karadeniz Bölgesi’nde Artvin, Bolu, Kastamonu, Karabük, Merzifon, Çorum, Osmancık, Amasya, Tokat, Nallıhan, Tokat Zile, Giresun Şebinkarahisar çevrelerinde zaman normallerinin altında, bölgenin özge kesimlerinde mevsim normalleri civarında seyretti. Temmuz ayı ayrıntılı yıllar averaj sıcaklığı 22,7 merhale olan bölgede, güzeşte ay yalın 21,8 yerine ölçüldü. Bölgede arz bağan kıvılcım 4,2 dereceyle Bayburt’ta, genişlik efdal alaz ise 38,8 dereceyle İspir’dahi kaydedildi.

Doğu Anadolu Bölgesi’nde sayı farkı şule, Iğdır, Horasan, Muradiye, Özalp, Başkale çevrelerinde zaman normallerinin üstünde, bölgenin değişik kesimlerinde sezon normalleri civarında gerçekleşti. Bölgenin 23,3 evre olan orak ayı ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı, güzeşte kamer 23,7 evre adına ölçüldü. Bölgede yer bağan şule 1,7 etap namına Kars Sarıkamış’ta, arz erdemli alev ise 40,7 basamak ile Elazığ Palu’dahi tayin edildi.

Güneydoğu Küçük Asya Bölgesi’nde dahi averaj alev, Kilis, Mardin, Şırnak çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, bölgenin başka kesimlerinde sezon normalleri civarında ölçüldü. Bölgenin orak ayı ayı mufassal yıllar ortalama sıcaklığı 31,2 evre, sabık ay ise 31,8 adım adına gerçekleşti. Bölgede bildirme düşük yalaz 15,1 dereceyle Şanlıurfa Birecik’te, en erdemli kıvılcım ise 46,3 etap kendisine Cizre’de kaydedildi.

Share: