Tendürüst milli pehlivan Nil Aktaş’ın hedefi acun şampiyonluğu Açıklaması

Türkiye şampiyonluğu ile Avrupa üçüncülüğü kâin Kırklarelili taze milli pehlivan Nil Lüle Taşı, eskimemiş hedefini acun şampiyonu olarak belirledi.

Lüleburgaz ilçesine sınırlı Turgutbey köyünde dinç Aktaş, 11 yaşında beş öğretmeninin yönlendirmesiyle güreşe başladı.

Daha sonradan Lüleburgaz Toyluk spor Kulübü’nde antrenmanlara çıkan Eskişehir Taşı, 2019 yılında katıldığı evvel Minik Kızlar Türkiye Güreş Şampiyonası’nda birinci oldu.

Lüleburgaz Bilgisizlik Hizmetleri ve Spor Merkezinde antrenörü ile muayyen günlerde çalışmalarını sürdüren Denizköpüğü, gereksiz vakitlerinde evinin bahçesinde saman balyası, otomobil lastiği, varyos ve ağaca astığı halattan oluşturduğu parkurda fiilen, kondisyonunun düşmemesi için çabalama harcıyor.

Eskişehir Taşı, serencam yerine 16-17 Temmuz’bile Hırvatistan’bile katıldığı 15 Yaş Altı Avrupa Başıboş Güreş Şampiyonası’nda üçüncülük elde etti.

“Ağaca bağladığım ipe çıkıyorum, barfiks çekmeye çalışıyorum”

Çalışmalarının ardından 2019 yılında ilk defa katıldığı Minik Kızlar Türkiye Güreş Şampiyonası ile 2022 yılında katıldığı Türkiye Şampiyonası’nda birinci olmayı başardığını anlatan Magnezit, peşi sıra milli takımda da başarı sağladığını dile getirdi.

Güreş antrenmanlarının takatli geçtiğini vurgulayan Magnezit, “Zira koşularımız, teknikler ve hareketler var. Onları oturtmaya çalışıyoruz kim maçlarda yanlış yapmayalım. Bunlar bunaltıcı oluyor şuncacık. Evde bile kendim yapmaya çalışıyorum. Dambıllarla güç yapıyorum, sonradan samanlarla, lastiklerle çalışıyorum. Atlayıp zıplamayı seviyorum, deli dolu ayrımsız kızım. Ağaca bağladığım ipe çıkıyorum, barfiks çekmeye çalışıyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Güreşi kadınların yapabileceği bir spor namına kabul ettirmek amacıyla çabalama harcadığını ifade fail Patal, “Ben güreşçiyim dediğim devir kabul etmiyorlar, ‘kızdan pekâlâ pehlivan olur’ diyorlar. Print gerçekte, çarpık çurpuk değil.” dedi.

“Acun şampiyonu olmak istiyorum”

Denizköpüğü, ati sene düzenlenecek Avrupa ve ardından acun şampiyonalarında değerli madalya yolmak istediğini söyledi.

Haftada 5 dönem evinin bahçesinde 3 saat idman yaptığını nâkil Magnezit, şunları kaydetti:

“Burada balyalarla çalışmamın nedeni, pekleşmek istemem. Kollarımı bundan sonra güçlendiriyor. Sonradan balyozla vurunca bileklerim güçleniyor. Onları değme antlaşma yapıyorum. Şehirde antrenmanlara gidiyorum ama buranın havası akman, ongun geliyor. Nefesimi artık açıyor burası. bundan sonra henüz aşkın çalışmam gerektiğini düşünüyorum zira dünya bökelik gelmek istiyorum.”Share: