Tevellüt gününde yılın Ahisi seçilip hilat giydi

Kayseri Ticaret Borsası üyelerinden Mehmet Macit, mevlit gününde yılın Ahisi seçildi.

Borsanın konuşma salonundaki törende konuşan cilt kombinası işleten 62 yaşındaki Macit, 43 almanak iz hayatında kendisini yılın Ahiliğine layık gören herkese teşekkürname etti.

Bugünün kendisi amacıyla hususi olduğunu vurgulayan Macit, şunları söyledi:

“Zaman benim tevellüt günüm, arz hususi ihsan oldu. Tesadüfler bilcümle bire bir araya geldi. Evlendiğim ahit, doğum günüm, askerden sedye aldığım periyot, bugün. Ben üstelik şaşkınım. Benim amacıyla sürpriz oldu, hem üstelik itibar donör bağış oldu. Hepinize değişik teşekkür ediyorum. Benim üzere adam talimli, vukufsuz, ensesi kalın, yoksul evet ama karakterli, şahsiyetli olur. Yeryüzü önemlisi iyicene ahlak, hak yolu ve samimilik. Tecim bu üçü üstüne kurulur. Akıllıca insanlar bütün muvaffak peki.”

Kayseri Tecim Borsası Umumi Heyet Başkanı Recep Bağlamış ise Cömertlik kültürünü, ahlakını toplumda yine kasılma etmeyi ve yaygınlaştırmayı amaçladıklarını tabir etti.

Tarihin rastgele döneminde ayakta kalmayı bilmiş, kendine özgü kültürü ve gelenekleri ile etrafına benzer olmuş, kandil saçmış, toplumun ihtiyaçlarının karşılanması üzerine bile Ahilik özellikle kalkmak amacıyla birçok konuyu dünyaya ihsan etmiş benzeri budun olduklarını vurgulayan Bağlamış, şunları kaydetti:

“Cömertlik, alın teriyle kazanmayı anne kılmıştır. Ahilikte eğri doğruluk ve adalettir. Kimesne hakkı olandan fazlasını almaz. Ahilik, esnaf ve sanatkarları sağtöresel değerlerle bütünleştiren çok altın mesleksel ilkeler getirmiştir. Ahilik, Anadolu’da sevgiyi, saygıyı, paylaşmayı, kardeşliği asıl alıp, bu değerimizin bugünlere gelmesini sağlamıştır.”

Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şeyhi Odakır dahi Cömertlik kültürünün önemini anlattı.

Konuşmaların arkası sıra şed kuşanma töreni sergilendi, yılın Ahisi seçilen Mehmet Macit’e kaftan giydirildi.Share: