THY’den yılın önceki yarısında 737 milyon dolarlık kemiksiz kar

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, “Cemi dünyayı ektisi altına düzlük faziletli para şişkinliği seviyeleri, operasyon yaptığımız temas istasyonda kilolu maliyet artışlarına etmen oldu. Bu sayede yükselen akaryakıt maliyetlerine karşın yılın geçmiş altı ayında 737 milyon dolar kemiksiz kar elde ettik.” dedi.

Ahmet Bolat, şirketin 2022 yılı 6 mahiye göstergelerine ilgilendiren yaptığı değerlendirmede, akıbet 10 yılda karşılaştıkları krizlerde attıkları çabuk adımların ve çevik dalavere anlayışlarının hoppadak rakamlarla açıklanmaması gerektiğini söyledi.

Dünyanın ciharıyek yanında hava yolu şirketleri ve havalimanlarının krizden çıkış tedbiri kendisine çalışanlarıyla yolları ayırmayı tercih ederken kendilerinin çalışanlarla alay malay yürümekten vazgeçmediğini dile getiren Bolat, salgın tedbirleri zımnında küresel anlamda etkin sayısının çekicilik yolu şirketlerinde ortalama yüzde 10, vadi hizmetlerinde ise yüzde 29 azaldığını aktardı.

Bolat, söz konusu dönemde THY üzere bu oranın yüzdelik 1’in altında kaldığını kaydederek, bu ayrılıkların esas nedeninin de tekaütlük ve çalışanların kişi tercihi olduğunu bildirdi.

Salgın kısıtlamalarının bilcümle anlamıyla sona ermediğini ve bakir bire bir krizin daha olduğunu nâkil Bolat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Az Buçuk geçmiş bahsettiğim işten çıkarmalar ve grevler dolayısıyla ilkin Avrupa almak üzere havalimanlarında nitelikli personel bulunamıyor. Oralarda sonu gelmeyen boarding kuyruklarıyla, devasa portbagaj yığınlarıyla karşılaşıyoruz. Yolcularımız uçağa zamanında gelemediği kabil havalimanları de uçaklarımızın hızına yetişemiyor, eskiden kalkış oranlarımız düşüyor. Bu durum operasyonlarımızı zıt etkiliyor. Avrupa’dan bir zamanlar akıntı edemediğimiz için ev içre da gecikmeler yaşıyoruz.”

“Benzeri anda gökyüzünde olan THY uçağı sayısı on paralık görülmediği büyüklüğünde fazla”

Ahmet Bolat, THY’nin 2020 ve 2021’birlikte network taşıyıcıları beyninde Avrupa’de bildirme çok uçuş gerçekleştiren ve sunu haddinden fazla sığa sunan hava yolu olduğuna değinerek, “8 Ağustos bakımından 2022 yılında sayı farkı 1.206 günce uçuş sayısıyla network taşıyıcıları arasında 1. sırada meydan alıyoruz. Avrupa’daki aksaklıklar sebebiyle iptaller yaşıyoruz evet ama ortaklığımızın uçuş tahrip oranları Avrupa ortalamasının berenarı altında.” diye niteleyerek konuştu.

Kovid-19 sonrası yaya talebinde bekledikleri artışın gerçekleştiğini dile getiren Bolat, “Hem kalifiye ekiplerimiz hem birlikte seçkin dolaşma büyüyen gündeş uçak filomuzla bu talebi arz erdemli verimlilikle yönetiyoruz. Filomuza eskimemiş katılan uçaklarımız var, onları boyayacak vakti birlikte ayıramıyor gelişigüzel mevrut uçağı en gücük sürede operasyona karışma ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bolat, filolarındaki çağdaşlaşma ve gençleşme sebebiyle 2019’a nazaran henüz beş altı teknik sorunla karşılaştıklarını kaydederek, aynı anda gökyüzünde olan THY uçaklarının sayısının tarihte on paralık görülmediği kadar aşkın olduğunu vurguladı.

Kademeli namına artırdıkları arsıulusal gelgeç kapasitelerinin haziran bakımından 2019 verilerinin yüzdelik 22 üstüne çıktığını nâkil Bolat, “İkinci çeyreğin tamamında ise toptan ölçekte 2019’un benzeri dönemine göre arsıulusal kapasitesini en çokça artıran network taşıyıcısı olduk.” şeklinde konuştu.

“Dünyada bildirme haddinden fazla arsıulusal koltuk kapasite sunan üçüncü çekicilik yoluyuz”

THY Yönetim Kurulu Başkanı Bolat, şu dakika dünyada yeryüzü çok arsıulusal dayanak kapasitesi sunan üçüncü gelgel yolu olduklarını belirterek, Avrupalı hava yollarının 2019 kapasitesinin yüzde 81’ine, global hava yollarının ise ancak yüzdelik 65’ine ulaştığı bu dönemde şişman tıpkı ayırt ortaya koyduklarını söyledi.

Bolat, “Pandemide eğer uçuş ekibinden vazgeçen albeni yolu şirketlerinden olsaydık zaman bu kapasiteyi ortaya koyamazdık. Ekiplerimizin dinamizmi ve misafirperverliği de bizim amacıyla çok altın.” diye niteleyerek konuştu.

Enerji ve tepkili uçak yakıtı fiyatlarının arttığı bu dönemde akaryakıt giderlerinin yüzdelik 51 yükseliş gösterdiğini aktaran Bolat, “Hep giderlerimiz tıpkısı dönemde yüzde 13 civarında artma gösterdi. Maliyetlerimiz üstünde alçak rehavet oluşturan bu masraf baskısını, riskten korunma gayeli yaptığımız finansal amal ve zengin network yapımızın getirdiği gelirle giderilmiş etmeye çalıştık.” değerlendirmesinde bulundu.

Bolat, Türkiye’nin hem gönüllerde hem da bellik araştırmalarında bildirme altın şirketi unvanı taşıdıklarının farkında olduklarını kaydederek, bu manalı rollerin kendilerine şanlı sorumluluklar yüklediğini, Türk bayrağını gururla taşırken, ülkeye bildirme iyisini kazandırmak istediklerini anlattı.

“Stopover” ve “Touristanbul” projelerine değinen Bolat, “Ülkemize transit uçuşu üzere mevrut yabancı yolculara ‘gel bodur süre birlikte olsa İstanbul’u yaşa’ diyoruz. Hiçbir mülhak sevap istemiyoruz bunun üzere. Tıpkısı şeb otelde konaklattığımız bile oluyor. Yeter kim tıpkı görsün, görsün ki sonraları henüz ayrıntılı antlaşma ayırması gerektiğini görsün.” ifadelerini kullandı.

“THY, elverişsiz içi alım satım payını yılın önceki yarısında yüzde 64’e yükseltti”

Ahmet Bolat, artan kapasiteyle gelişigüzel ikinci çeyrekte hep eğreti talebinin 2019’un bire bir döneminin yüzde 12 üzerinde gerçekleştiğini, doluluk oranlarının 2019 seviyelerini yakaladığını söyledi.

Bolat, “Arsıulusal doğrudan gelgeç sayımız Familya-Haziran 2022 döneminde 2019’a bakarak yüzdelik 8,3 artarak toplam arsıulusal gelgeç değişiminden 11,9 fakül faziletkâr gerçekleşmiştir.” diye konuştu.

Haziranda 2019’a göre uluslararası direkt bulaşıcı artışının yüzdelik 39, temmuzda yüzdelik 44 olduğunu kaydeden Bolat, THY’nin ev içi münasebet payının 2022’nin ilk 6 ayında 2019’a bakarak 3,3 benek, 2021’e bakarak ise 10 benek artarak yüzde 64’e yükseldiğini aktardı.

“İkinci çeyrekte 4,5 bilyon dolarlık hep sağlık”

THY Yönetim Kurulu Başkanı Bolat, kargo faaliyetlerinin üstelik desteğiyle ikinci çeyrekte toplanmış gelirin 2019’un bire bir dönemine bakarak yüzde 43 artarak 4,5 bilyon dolar seviyesinde gerçekleştiğini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Birlik dünyayı ektisi altına düz erdemli para şişkinliği seviyeleri, işler yaptığımız seçme istasyonda dokunaklı maliyet artışlarına etken oldu. Bu sayede yükselen akaryakıt maliyetlerine rağmen yılın önceki 6 ayında 737 milyon dolar açık kar elde ettik. Ortaklığın akçe reprodüksiyon potansiyelini gösteren FAVKÖK (getiri, rüşvet, yıpranma payı ve icar öncesi kar) değeri önceki yarıda 1,8 bilyon dolar, FAVKÖK marjı ise yüzdelik 24 seviyesinde gerçekleşti.”

Bu yılın özellikle ikinci çeyreğinde beklentilere koşut adına palyatif operasyonlarında toparlanmanın gerçekleştiğini nâkil Bolat, “Yılın önce yarısında, ortaklığımızın palyatif gelirleri 2019’un tıpkısı dönemine bakarak yüzde 8 artarak kestirmece 5,4 bilyon dolara ulaşırken, kargo gelirleri ise 2,5 katına çıkarak 2 milyar dolar seviyesini aştı.” şeklinde konuştu.

“2022 genelinde THY’birlikte 2 bin 600 eskimemiş personel istihdamı hedefliyoruz”

Ahmet Bolat, müstevli döneminde korudukları kıvrak ekipleri sayesinde operasyonel göstergelerde olduğu üzere mali metriklerde bile rakiplerinden ayrışmaya bitmeme ettiklerini bildirdi.

Özellikle Avrupa havalimanlarında yaşanan aksaklıklara karşın küsurat gelgeç talebini başarıyla karşılamaları neticesinde müstevli öncesi dirimlik seviyesini ve karlılığını yüce ölçüde aşarak Avrupalı emsallerinin önüne geçtiklerini vurgulayan Bolat, şu açıklamalarda bulundu:

“Temmuz kocaoğlan trafik sonuçlarımıza göre arz edilen kapasitemizi 2019’un yüzdelik 18,5 üstüne çıkardık. Gelgeç talebinin kısaca yüzdelik 23 arttığı bu ayda, yaya sayımız ve doluluk oranımız pandemi öncesi seviyelerini geçti. Ülkemizin turizmine katkıyı maksat edinerek yaptığımız çalışmalarımız neticesinde Türkiye’ye mevrut direkt muvakkat sayımız kayda derece tıpkısı şekilde terfian 2019’un yüzdelik 44 üstüne bundan sonra. Alacağımız yıpranmamış kararlarla önümüzdeki dönemde dahi yatırımcılarımızı başarılarımıza kuma etmeye devam edeceğiz.”

Bolat, bu sene alelhusus THY ve Turkish Technic’in âdem kaynağını büyüteceklerini kaydederek, “THY’ye önce 6 ayda 963 kullanılmamış emek arkadaşımız katıldı. Sene sonuna büyüklüğünde bu sayıyı 2 bin 600’ün üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Tayyare bakım tamir tarafında birlikte analog aynı hisse senedi kâin, geçmiş yarıda orada 498 himmet arkadaşımız bizimle çalışmaya başladı, ikinci yarıda bu rakamı 1.000’in üzerine taşıyacağız.” açıklamasını yaptı.

Share: