Tılsım Partisi Karabük İl Başbuğ Ziyalı: Kiralık Mühendisler Var, Diplomalarını Kiraya Veriyorlar.

TUNAKAN YILDIRIM

Karabük’te yaklaşık 30 yıldır yapım mühendisliği özne ve tıpkısı zamanda Demokrasi ve Akın (MERHEM) Partisi Karabük İl Başkanlığı görevini sürdüren Yusuf Ziyalı, Türkiye’nin benzeri sarsıntı ülkesi olduğunu belirterek ‘Facia Bakanlığı’ kurulmasını önerdi. Görgülü, “Kiralık mühendisler var. Özellikle canlı mühendisler, tekaüt ergin mühendisler yahut kamudan mütekait olup köşesine çekilmiş mühendisler, diplomasını kiraya vermektedir. Bu birlikte büyük tıpkı mahzur doğurmaktadır. Müteahhitler, bu diplomaları kullanarak istedikleri kabilinden işlerini yapmaktadırlar” dedi.

Yusuf Kültürlü, 10 ilde büyük yıkıma ve haddinden fazla sayıda fert kaybına bozukluk olan Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası atılması müstelzim adımları ANKA Bilim Ajansı’na değerlendirdi. Vazıh, şunları söyledi:

“KIYAMET BAKANLIĞI KURULMASI”

“Türkiye, aynı hareket ülkesidir. Türkiye’nin yüzde 70’i kırık hatları üzerindedir. Başat ve orman yangınlarına maruz kalan bölgelerimiz bile çok çok. Bu nedenle Afet Bakanlığı kurulmalıdır.

Kiran Bakanlığı’na AFAD, Kızılay kabilinden kurumlar bağlanarak Türkiye’deki risk haritaları, deprem bölgelerindeki ümran planları yeniden oluşturulmalıdır. Binaların çatı tarzları yeniden düzenlenmelidir. Buna bakarak Türkiye’dahi baştan tıpkısı planlama yapılmalıdır. Tığ, bu depremle ilgili çokça şeyler yaşadık. Bunun tecrübelerinden de faydalanarak kullanılmamış mezun olan yapım mühendislerinin sunu az 2 almanak ehlivukuf mühendis olmaları için benzeri dal kurulmalı. Bina mühendisi mi, tünel mühendisi mi, baraj mühendisi mi; bunlarla ait uzmanlık gerekmektedir. Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı, umum terbiye müdürlüğü marifetiyle ustalara beceri belgesi vermelidir. Sertifikalı ustalar eliyle minval, çipo, beton kadar betonermeyi oluşturan temel taşıyıcılar katiyen şuurlu kişiler yoluyla yapılmalıdır. Üstencilik mekanizmasının esasen gözden geçirilmesi gerekir. Müteahhitlerin üstelik sınıflandırılması gerekir. Çatı müteahhidi mi, yol müteahhidi mi üzere sınıflandırılması gerekir kim onların dahi benzeri sınava tutulması gerekir. Takkadak mühendis çalıştırmakla imkânsız.

“KİRALIK MÜHENDİSLER VAR, DİPLOMALARINI KİRAYA VERİYORLAR. MÜTEAHHİTLER, BU DİPLOMALARI KULLANARAK İSTEDİKLERİ GİBİ İŞLERİNİ YAPMAKTADIRLAR”

Kiralık mühendisler var. Alelhusus dinç mühendisler, zor ergin mühendisler yahut kamudan zahmetli olup köşesine fariğ mühendisler, diplomasını kiraya vermektedir. Bu bile şişman benzeri mahzur doğurmaktadır. Müteahhitler, bu diplomaları kullanarak istedikleri kabilinden işlerini yapmaktadırlar. Milli Yetişek Bakanlığı, Yer Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile ayrıksı bakanlıklar bir araya gelerek bütün bu düzenlemeleri çabucak yapmalıdır. Bu, dirimsel ehemmiyet taşımaktadır. Üniversitedeki hocalar, vukuf adamları, bu konularla ilişik ağır sıklet çalışmalar yapmaktadır. Bunları dahi göz önünde alarak ayrımsız Kiyamet Bakanlığı’nın kurulacağını düşünüyorum. Umarım arz kısa zamanda kurulur ve Türkiye tıpkısı daha hakeza bire bir dağ yaşamaz.”

Share: