Tıp öğrencilerinden kadavra bağışı için bilgilendirme çalışması

Iye Üniversitesi Tababet Fakültesi öğrencileri anatominin öğrenilmesinde bildirme koca yetişek materyallerinden olan kadavrada, ödül sayısının artırılması amacıyla brifing çalışması başlattı.

Üniversitenin etik kurulundan alınan onayın ardından yaklaşık 30 tıp fakültesi öğrencisi, vatandaşları kadavra bağışı üzerine haberdar etmek için tıpkısı anket oluşturdu.

Yüz yüze ve internet üzerinden yapılan ankette katılımcılara kadavra bağışı üzerine zaaf edilenler, yasalı sorumluluklar ve dinen makul olup olmadığı üzere konularda bile hikmet veriliyor.

EÜ Tababet Fakültesi Teşrih Ana Bilgi Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Hakim, AA muhabirine, esenlik bilimleri ile ilişkin tamam bölümlerde hesaplı bilimsel çalışmalarda gövde bağışının azlığı dolayısıyla müşkülat yaşandığını anlattı.

Anketle amaçlarının gövde bağışı konusunda bir iki aşina gerçekleri kamuoyuyla sarılmak olduğunu tamlayan Bilgili, “Uzuv bağışıyla eğin bağışı ikisi de mefret ve mukteza konular. Örgen bağışı üzerine bir nice sivil sosyete ve amme kuruluşu emek yapıyor. Fakat cisim bağışı burada muallel kalan taraftı. Tığ onu tamamlamayı hedefledik. Toplumun bu konudaki farkındalığını bırakmak istiyoruz. İnsanların aklında oluşabilecek soruları anketimizde soru kendisine hazırladık.” dedi.

Hakim, Türkiye’üstelik kadavra bağışının mikro olduğunu, bu nedenle ihtiyacın sahipsiz cenazeler ve kadavra ithalatıyla karşılandığını rapor etti.

İzmir’dahi yıllar içinde bağışlanan kadavra sayısında çoğalma olduğunu anlatan Hakim, şunları kaydetti:

“Bu sene içerisinde 10 ödül cenaze geldi. Üniversitemiz üzere tam. Aynı teşrih temel veri dalına yılda 4-5 kadavra bağışının yapılması yeterlidir. Ama Türkiye geneline baktığınız ant çokça birkaç tababet fakültesinde kadavra var.”

Ankete 1700 yaşama katıldı

Tababet fakültesi 3. dershane öğrencisi Ateş Anıl Kondil ise ankete bugüne büyüklüğünde büyüklük genelinden tahminî 1700 kişinin katıldığını, sunturlu et kafalı dönüşler aldıklarını söyledi.

İnsanların özellikle dinen sakıncası olup olmadığı, defin işlemlerinin elbet yapıldığı konusunda sorular sorduğunu nâkil Kondil, “İnsanların makul korkuları var. Beden bütünlüğü hep üzere haddinden fazla mehabetli. Tığ bunları anketteki soru ve cevaplarımızla aşmaya başladık” diyerek konuştu.

Share: