TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: “Devrimsel aynı hamle atılıyor”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Devrimsel aynı kadem atılıyor. Kültürümüzde var olan arabuluculuğu unutmuştuk. Bu bize ahilik teşkilatından geliyor. Yıllardır rica ediyorduk. Bizim kültümüzü rabıta Garp, sorunları henüz çabuk çözüyordu. Bugün sağlamlaştırma ve arabuluculuk ünsiyet sistemimizin içine girdi.” dedi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun önce durağu, Keşan TSO oldu. Beraberindeki TOBB Umumi Heyet üyeleri ile Keşan Şehremini Mustafa Helvacıoğlu, Keşan TSO Sedir Başkanı Orkun Özkaya, Keşan TSO Umumi Heyet Başkanı İsmail Şapçı ile Sedir ve Yönetim Kurulu üyeleri ile personel, yer el ve ilçelerin ayn ve borsa başkanları vasıtasıyla karşılanan Hisarcıklıoğlu, Keşan TSO hizmet binasında hazırlanan Keşan TSO TOBB Neva Arabuluculuk ve Çözüm Merkezi’nin küşat kurdelesini kesti. Elan sonradan Keşan TSO Konferans Salonu’nda düzenlenen meşveret toplantısına katılan Hisarcıklıoğlu’na, İsmail Şapçı, Keşan TSO namına gerçekleştirilen hizmetler ile ilgili sunumu yaptı.

“Geciken türe, türe değildir”

Keşan’üstelik kesilen kurdele ile açılışı yapılan TOBB Arabuluculuk ve Ihtilaf Çözüm Merkezi üzerine konuşan Hisarcıklıoğlu, “Devrimsel tıpkısı kadem atılıyor” diyerek şu ifadeleri kullandı: “Kültürümüzde var olan arabuluculuğu unutmuştuk. Bu bize ahilik teşkilatından geliyor. Yıllardır temenni ediyorduk. Bizim kültümüzü künde gün batısı, sorunları elan tez çözüyordu. Geciken hak hak değildir, diye bire bir saraka vardır. 100 bin teklik alacağı olan bire bir yaşama mahkemeye gidiyor ve 4 yılda ancak çözülüyor. Bugünün 100 bin lirası da enflasyonda eriyip gidiyor, 10 liralık yerine alıyorsunuz. Biz bile önümüzün açılmasını istedik ve Cemil Çiçek Doğruluk Bakanlığı görevindeyken bunu destekledi. Bugün berkitme ve arabuluculuk ülfet sistemimizin içine girdi.”

Bugüne büyüklüğünde çözüme birleşmek üzere mevrut TOBB Arabuluculuk ve Ağız Tatsızlığı Çözüm Merkezi’hangi mevrut dosya sayısının 3 milyonu bulduğunu belirten TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Bunun yüzde yetmişi anlaşmayla çözümlendi. Sorunlar artık uzlaşarak çözülüyor, iki tarafın dahi rızası var ve halk sıkışıyorlar. Mahkemelerde 4 sene süren benzeri sav, burada 3 kamer sürüyor. Bunu odalarınızda kullanın, siz hesaplı çıkacaksınız. Sunulan değişmeyen değişmez değişmeyen, mahkemeye gitmenize de lüzum bulunmayan ve harcama bile yarıya iniyor.” derken sistemin himmet şeklini anlattı.

“Kestirmece 6 buçuk saat, çözümleri ile gelişigüzel anlattık”

Hisarcıklıoğlu, daha sonra pandemi dönemini dünya ülkelerine kıyasla sunu az hasarla atlatan ülkenin Türkiye olduğunu söylerine ekledi. Bu konuda 365 oda ve borsa başkanının katkısı olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu sorunların ivedilikle çözüldüğünü söyleyerek, “seçme kardeşimizin sorunu varsa başkanlarına aktardılar, rüesa de bize aktardı. Sonrasında tığ hepsini topladık ve Reisicumhur başta koyulmak için cemi bakanlara ilettik. 230’a mümasil talebin yüzde 97’si çözüldü. Bundan henüz kırnak tıpkı iş mi evet? Bizim görevimiz çözüm mekanizmasına nakletmek. Güzeşte kamer başkanlarımızla bu arada Cumhur Reisi Yardımcısı ve ekonomiden sorumu bakanlar ile benzeri araya geldik. Orada mesail bir numara ağızdan ilettik. Kısaca 6 buçuk saat, çözümleri ile alay malay anlattık. Henüz sonraları Hat Bankası Başkanımızla, kısım meclisi başkanlarımızı aynı araya getirdik. İhracat ve döviz bozmada yaşadıkları sorunları anlattılar.” sözleriyle dahi ilgili konuların yetkilileriyle görüşmelerini aktardı.

“TOGG’a Keşan’de bineceğiz”

Serencam kendisine 2022 yılının serencam çeyreğinde dizi film üretime amade olması beklenen TOGG amacıyla konuşan Hisarcıklıoğlu, “2017 yılında ayrımsız fariza üstlendik. Türk insanının 120 yıllık hayali, 60 sene ilk yarıda eskimiş aynı hayalimiz vardı. Bu da Türk markasıyla Türkiye’nin otomobilinin üretilmesiydi. Bize bu fariza verilince bu işi yarız dedik. 15 sene çağrıda bulunuldu, kimse çıkmadı. Biz da Türk hisse senedi dünyası olarak bunu yaparız dedik. Tanrı baht ederse cümle IPLIK hakları bizim, yüzdelik 51’i yerel ve Türkiye’nin önceki otomobili TOGG’un fabrikasını 29 Ekim’birlikte açacağız. İnşallah Mart ayında dahi Keşan’birlikte bineceğiz.” diye konuştu.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile beraberindeki heyet, elan sonra Keşan TB bakım binasına geçti. Hisarcıklıoğlu burada de; Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Edirne TB Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, Keşan TB Sedir Başkanı Kemalettin Uslu, Keşan TB Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz ile Divan ve Umumi Heyet üyeleri, borsa üyeleri ve personel eliyle karşılandı.

TOBB namına Keşan’a bir meslek yapacaklarını dile getiren Hisarcıklıoğlu, pandemi ve Rusya-Ukrayna savaşının, tarım ile hayvancılığın, dünyanın 1 numaralı sektörü olduğunu öğrettiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Sıkıntılarınız var. Müstelzim yerlere birlikte iletiyoruz. Ancak serencam 10 yılda dünyada fiyatı arz haddinden fazla kalan şey ne değerli hangi akaryakıtın, hiçbir hammadde ekincilik ve hayvancılık büyüklüğünde artmadı. Dünya nüfusu temas yıl Türkiye’ye ilave oluyor. Bunlar tüketecek. Cenabıhak bize müthiş benzeri coğrafya vermiş. Şayet bu coğrafyayı makul akılla, ilimle eker ve biçersek, hayvanlarımızı doğru yetiştirirsek, dünyayı besleriz. Önümüzdeki dönme, dünyayı mugaddi dünyanın lideri olacak. Hangi kendiniz hangi üstelik çocuklarınız bu işten vazgeçmeyin. Mihnetsiz iş bulunmayan. Sıkıntılarınızı, nazar-borsa başkanlarımız ile birlikte 1 kamer önce 6 bakana ilettik. Para konusunda üstelik Hat Bankası Başkanımız ile 4 saat süren tıpkı derinti yaptık. Cümle derdini anlattı. Amme Bankası umumi müdürleri ile 6 saat süren toplantıda sorunlar iletildi.”

Yapılan konuşmaların peşi sıra, karşılıklı hediyeler arz edildi. Hisarcıklıoğlu, elan sonraları İpsala’ya debi etti. – EDİRNE

Share: