Tokat haberi! Tokat’ta dev tavşanlar görenleri şaşırtıyor

Tokat’ta dev tavşanlar görenleri şaşırtıyor

TOKAT – Tokat’ta, büyülüğü ile sair türlerine göre özen calip velikan cinsi tavşanlar görenleri şaşırtıyor.

Soğucak bağlarında uğraşı yerine kümes hayvanları mugaddi Mehmet Bingöl, yaklaşık 2 yıldır velikan cinsi tavşan yetiştiriyor. Beslediği onlarca cinste kanatlı kümes hayvanı ortada büyüklüğü ve kilosu ile diğer tavşan türlerinden ayrılan tavşanları görenleri şaşırtıyor. Kısaca kendisine 8-12 kilo beyninde büyüklüğe ulaşan tavşanların ten verimi berenarı faziletli. Yılda 5 misil yavrulayabilen tavşanların yavruları 10 gibi kısa benzeri sürede gözü açılıyor.. 40-45 günlükken sütten kesilerek yem yemeye başlayan tavşanlar bu özellikleri ile üstelik bağ görüyor. Diğer türlere göre pati ve esas yapılarının oldukça büyük olan velikan cinsi tavşanların yetişkinleri 2 bin teklik yavruları 400 liradan alıcı buluyor.

Mehmet Bingöl, velikan cinsi tavşanların arz şişman özelliklerinin kulakları ve patilerinin uzunluğu ile kiloları olduğunu belirterek, “Kulakları 20 santimetre ve cisim geliyor, anaçları 8-10 kilograma ulaşıyor. Biz bu işe internette görerek hobi kendisine başladık. Salim olsun sayın vekilimiz Yücel Keder beyde bu konuda bize destek verdi” dedi.

Büyük tavşanlara oldukça bunaltıcı arzu olduğunu tamlayan Bingöl, “Bugün yavrularını verdik. İl dışından Antalya, Batman, Trabzon’dan irade var. Herhangi Bir öz zamanlandı ama bunlar biz remiks yapmadık. Yavruları 400 liradan başlıyor. Anaçlar ise 2 bin lira” diye konuştu.

Share: