Trabzon 3. sermaye haberleri… Of Adliyesi’nde mahkeme personelini darp olayı

Trabzon’un Of Adliyesi’nde fariza fail tutanak katibi ve mübaşir olan iki adalet personeline geçtiğimiz dönme saldırıda bulunan şüpheli gözaltına alındıktan sonradan geçmiş çıkarıldığı savcılıkça tevkif talebiyle mahkemeye gönderme edildi. Of Hazar Ceza Hakimliğince sorgusu yapılan şahsın adli taharri kararıyla azade bırakıldığı öğrenildi.

Trabzon’un Of ilçesindeki adliyede Zabıt Katibi ve Mübaşir kendisine görev işleyen iki adalet personeli, tıpkı zat tarafından saldırıya uğradı. Şikayet konusunda gözaltına alınan erkek savcılıkça tutuklanma talebiyle mahkemeye gönderme edildi. Of Hazar Ceza Hakimliğince sorgusu yapılan erkek adli kontrol kararıyla erkin bırakılırken, Doğruluk Sen (Türe Çalışanları Sendikası) matbuat açıklaması yaparak olaya reaksiyon gösterdi.

Adalet personeline müteveccih güç eylemlerinin takdire bırakılmayacak şekilde durdurma nedeni namına içindekiler suç kapsamına alınması ve doğruluk personeline müteveccih seri daha canlı savaş edilmesine vurgu yapılan açıklamada, “Trabzon/Of Adliyesinde Tutanak Katibi ve Davetçi kendisine fariza işleyen iki meslektaşımıza, duruşma kalemine gelen bir yurttaş marifetiyle geçkin gerçekleştirilen kasten yaralama eylemi sonrasında bahse laf agresif şahsın gözaltına alındıktan bilahare bugün tutuklama istemiyle irsal edildiği Hazar Ukubet Hakimliğince adli arama kararıyla serbest bırakıldığını üzülerek öğür bulunmaktayız. Alelhusus esenlik alanında görev fail personele müteveccih yaşanan hüküm vakalarında tutuklamanın katalog yanlışlık olduğu bilinmekle, hak personeline müteveccih gerçekleştirilen çabukluk eylemlerinde ise bu hususi nitelikli halin mevzuatta düzlük almaması dolayısıyla mahkemelerce takdir yetkisi kapsamında verilen kararların çabukluk eyleminin mağduru olan hak personeli ve topluluk nezdinde beklenilen tedbir ve ceza algısını karşılamadığı ortaya çıkmaktadır. Doğruluk Sen olarak; adalet camiasında fariza fail meslektaşlarımıza alın gerçekleştirilen ivinti eylemlerinin takdire bırakılmayacak şekilde tutuklama nedeni yerine fihrist suç kapsamına alınması ve doğruluk personeline yönelik seri henüz enerjik uğraş edilerek tedarik ve ceza algısının arttırılması noktasında yasama organı ve ait kurumlar nezdinde girişimlerde bulunacağımızı kamuoyuna nazikâne duyururuz” ifadelerine meydan verildi. – TRABZON

Share: