Trabzon haberleri… Gürcü kadının kolundaki 35’e mümasil kitle Trabzon’da ameliyatla makbuz

Gürcistan tabiiyetli avrat, kolundaki tahminî 35 kitleden Karadeniz Beceri Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi’nde gerçekleştirilen operasyonla kurtuldu.

Kolundaki yumru şeklindeki şişlikler dolayısıyla hastaneye başvuran 46 yaşındaki Peride Kutchava, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Muhammet Uraloğlu yoluyla muayene edildi.

Tetkikler neticesinde, kolda çoklu kitle tanısıyla hastanın işler edilmesine karar verildi. Uraloğlu ve ekibi vasıtasıyla faaliyetler edilen hastanın kolundan, 30-35 adet 1×1 ile 3×3 santimetre beyninde kitle çıkartıldı.

Uraloğlu, akıbet zamanlarda yandaki mevki Gürcistan’dan kip çok hastanın KTÜ Farabi Hastanesi’ne başvurduğunu belirtti.

Bu form vakalarda, hastaların kolunda veca, kaynak bozukluğu ve sinirlere takı kadar şikayetlerin ortaya çıktığını vurgulayan Uraloğlu, “Peride hanım bize başvurduğunda, kolunda haddinden fazla sayıda kitlenin bulunduğunu tespit ettik. Muvaffakiyetli bir ameliyatla hastamız felah buldu. Aşkın sayıda kitlenin bulunması, onların kansere asimilasyon riski açısından tehlikeliydi. Hakeza durumlarda, fazla bekletilmeden bu kitlelerin çıkarılmasını öneriyoruz.” diye konuştu.

Uraloğlu, ten altına yerleşen, elle hissedilen şişliklerin halk beyninde pazı, balaban olanların ise ukde yerine adlandırıldığına bel ederek şunları kaydetti:

“Sunu kesif rastlanan şişlikler, lenf bezleri şişlikleri, yağ bezesi ve yağ kistleridir. Bunlardan ayrıksı hayırhah birçok tümörden nadir amansız hastalık çeşitlerine kadar dayanabilen haddinden fazla hastalık, cilt şeş şişmiş oluşturabilir. Tehlikeli kendisine nitelendirdiğimiz liposarkom, malign mezenkimal tümör kabil emraz bile kap altında şişlikle başlar. Genelde dertsiz seyreden bu şişliklerin çabuk büyümeleri, kıvamlarının değişip yumuşaklığının kaybolması, kap altındaki hareketliliğinin kaybolup sabitlenmesi, üzerinin kızarıklaşması, amansız hastalık dönüşüm işaretleridir. Ten şeş şişlikleri vücudumuzda oluştuğunda, hastaneye müracaat üstüne duraksama etmemeliyiz. Er teşhis, amansız hastalık kadar bir nice bati hastalığın stabil tedavisini kabil kılar.”

İki ahit sayrılarevi yatışının ardından taburcu edilen Peride Kutchava ise “Haddinden Fazla memnunum. Bu kitleler görüntü yerine beni çok huzursuz ediyordu. Kollarımı kimse görsün istemiyordum. Hastanedeki tedavi sürecinde hem doktorumdan hem da KTÜ Farabi Hastanesi’nde hizmet veren herkesten balaban misafirperverlik ve flama gördüm. Bu büyüklüğünde çabuk şifaya kavuşacağımı düşünmüyordum. Çok teşekkürname ederim buradaki herkese.” ifadelerini kullandı.

Share: