Trabzon yerli haberleri | Ankara’da Akçaabat rüzgarı

DÜRÜST Fırka Domestik Yönetimler Başkanlığınca Hükûmet Merkezi Kavim Bahçesi’nde gençlere yönelik düzenlenen ‘Tüm Bana Göre Gençlik Festivali’nde Akçaabat Horonunu sergileyen Akçaabat Kız-Koca Folklor Ekibi, büyük alkış topladı.

Büyükşehir Belediyeleri, toprak belediyeleri ve nüfusu beniz bin ve üzerindeki ilçe belediyelerinden 145 belediyenin katıldığı Parçalanmamış Bana Göre Gençlik Festivali’nde yerini kayran Akçaabat Belediyesi, alanda kurduğu stantla ayn doldurdu. Standı ülfet edenler, Akçaabat’ın simgesi haline mevrut ve acun şampiyonluğu olan Akçaabat Horonu ve bateri zurna ile karşılandı. Ayrıca ziyaretçilere Akçaabat’a ilgili un helvası ve fındık izzetüikram edildi. Ziyaretçilere Akçaabat’ı tanıtan türlü hediyeler de verildi.

YANLIŞSIZ Fırka Domestik Yönetimler Başkanlığı marifetiyle düzenlenen gençlere yönelik proje yarışmasında Akçaabat Belediyesi armağan aldı. SELIM Öğür Genel Merkezi tarafından Belediyelerin çoluk çocuk için yaptığı projeler değerlendirildi. Tam belediyelerin ilettiği projeler arasından Akçaabat Belediyesi’nin ortaöğretim öğrencilerini müzakere ederek onlarla gerçekleştirdiği dostane programlarının yer aldığı ‘Gençleri Dinliyoruz; Gençlere Derece Veriyoruz’ ünlü projesi ödüle layık görüldü. Projeye dayalı ödülü DOĞRU Tümen Genel Tarz Komutan Yardımcısı Evcil Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki, Akçaabat Şehremini Osman Nuri Teşrinievvel’e takdim etti. Akçaabat Şehremini Osman Nuri Ilk Teşrin bile YANLIŞSIZ Fırka Umumi Kalıp Başbuğ Yardımcısı Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki’ye minyatür tarihi Ortamahalle Evi maketi bergüzar etti.

Akçaabat’ın tanıtımına şişman önem veren Akçaabat Belediye Reisi Osman Nuri Teşrinievvel, punt buldukları rastgele alanda millî ve uluslararası umum platformlarda Akçaabat’ın tanıtımına müteveccih mecmu organizasyonlara katılmaya gayret ettiklerini dile getirdi. Komutan Ilk Teşrin, “Ankara Hükûmet Merkezi Kavim Bahçesinde bu yıl ikincisi düzenlenen ve Türkiye’nin sunma nazik toyluk festivali olan Bütün Bana Göre Cahillik Festivali’ne özenle hazırlanarak katıldık. Burada Akçaabat’ı seçme yönüyle tanıtıcı bir sergilik kurduk. Standımıza gelenlere yöresel lezzetlerimizi tattırıyoruz, onlara türlü hediyeler veriyoruz. Mecmu misafirperverliğimiz ve güler yüzlü candan sohbetlerimizle birlik ziyaretçilerimizi karşılıyoruz. Curcuna süresince standımızı müzakere eden tamlık vatandaşlarımız burada davul, zurna ve kemençe eşliğinde Akçaabat Horonu izlem imkanı buluyor. Ayrıca horon halkasına dahil adına irtibat, el birliği, tamamiyet ve ülfet içerisinde gönüllerince eğlenebiliyorlar” dedi. – TRABZON

Share: