Trakya Havza Veteriner Hekimler Odası Başkanı: “Edirne’de Uyuzlu Vaka Sayılarında 3- 4 Anaç Çoğalma Yaşanıyor”

Trakya Toprak Veteriner Hekimler Odası Başkanı Polat Türkoğlu, “Son zamanlarda bölgemizde insanlarda uyuz vakalarının artığı ile ilgilendiren şikayetler vardı. Onunla ilgilenip tıpkısı araştırmada bulunduk. Kapsam küçük haddinden fazla çöz açıcı değilmiş. Sakat dönemlere göre yani bundan beş altı yıl öncesine göre vakalarda üç dört intaç çoğalma olduğunu söylüyor, yetkililer. Henüz ilk beşeri hekimlerin açıklamaları var. Çetin artım olduğunu söylüyorlar” dedi.

Trakya Toprak Baytar Hekimler Odası Başkanı Polat Türkoğlu, Edirne’dahi yaptıkları araştırmada alçak uyuz vakalarına rastladıklarını söyledi. Türkoğlu, “Ama hayvanlardan temaslı seçkin bilim yok. Sağlık Bakanlığı’na bile baktım. Orada birlikte tıpkı husus göremedim. Bölgemizdeki beşeri hekimlerle ve bazı afiyet müdürleriyle dahi bağlantı ettim. Bir hayvan kökenli aynı bulaşmadan bahsetmiyorlar. artık insandan insana bir bulaşmadan bahsediyorlar” diye niteleyerek konuştu.

“İNSANLAR ARASINDA YAYILIM ÇOK HIZLI”

Bölgede uyuz vakalarıyla ilgilendiren veteriner hekimlerin çalışmalarına bitmeme ettiğini anlatım eden Türkoğlu, şunları söyledi:

“Akıbet zamanlarda bölgemizde insanlarda uyuzlu vakalarının artığı ile ait şikayetler vardı. Sizlerin dahi bu konuda sorularınız vardı. Onunla ilgilenip tıpkı araştırmada bulunduk. Buut âdeta çokça bağırsak açıcı değilmiş. Eski dönemlere bakarak yani bundan birkaç sene öncesine göre vakalarda üç dört itmam artma olduğunu söylüyor, yetkililer. Daha önce beşeri hekimlerin açıklamaları var. Pahal artış olduğunu söylüyorlar. Veteriner doktorculuk açısından baktığımız zaman barınaklardaki başıboş çalışan arkadaşlarımızla görüştük. Onlar sayının bu denli arttığını söylemiyorlar. Hayvanlarda uyuzlu vakalarında okkalı tıpkı artım namevcut. Bu bizim açımızdan müjdeli aynı uzanım. Sunu azından bölgemizdeki hekim arkadaşların hangi kadar özveren ve elan deli dolu olarak çalıştıklarını gösteriyor, aslında. Sadece Edirne kendisine bakmıyoruz. Kırklareli, Tekirdağ bölgesinde birlikte bir şekilde. Barınaklarda kilolu tıpkı say yapılıyor, bu konuyla ilişkin. Aheste çalıştığına tanık olduk arkadaşların. Buradan hepsine çok teşekkür ediyorum. Amma beşeri vakalardaki artışın sebebini bağımlı kim doktorlarımız elan dolgunca bileceklerdir. Bizim yaptığımız araştırmada da insanların ortada yayılımının çok acul olduğunu gördük. Veriler onları gösteriyoruz. Nicelik namına izah etmek istemiyorum. Daim mütebeddil veriler bunlar çünkü. Gördüğümüz kadarıyla bire bir aileye uyuz etkeni tıpkı şekilde girdiği zaman ailenin kül bireylerinin ilaçlanması ve tedavi edilmesi gerekiyormuş. Buna birlikte çok fazla uyulmadığını, söylediler. İnşallah ilerleyen süreçte henüz hızlı iş alarak bunu engellemeye çalışırız. Tığ elimizden geleni yapmaya hazırız. Bu konuda bindi vereceğiz. Odamız yerine üstelik söyleyebilirim. Meslektaşlarımız cansiparane çalışıyor.

“HAYVAN KÖKENLİ BİR BULAŞMADAN BAHSETMİYORLAR”

Uyuzun türleri maalesef insanlara bulaşabilecek karakterdeler. Ama hayvanlardan temaslı değme selen bulunmayan. Afiyet Bakanlığı’na da baktım. Orada de tıpkısı şey göremedim. Bölgemizdeki beşeri hekimlerle ve bazen keyif müdürleriyle de temas ettim. Aynı hayvan kökenli benzeri bulaşmadan bahsetmiyorlar. daha çok insandan insana tıpkı bulaşmadan bahsediyorlar. Bunun çok sebebi tür. Çetin bir gezgin akınımız var. Bununla ilişkin bir proses benzer. Covid-19 döneminde insanların eve kapanmasıyla alakadar eş içi bulaşların çok çabuk olmasıyla ilişkin mümkün”

Share: