TRAKYA’BIRLIKTE DA BULGARİSTAN’DAKİ UMUMI SEÇİMLER İÇİN SANDIK BAŞINA GİDİLDİ

BULGARİSTAN”da yapılan erken umumi seçimde, Türkiye’dahi zihayat soydaşlar kasa başına gidip oy kullandı.

Bulgaristan’de alınan erken seçme intihap kararının ardından bugün yapılan seçimlerde Türkiye’üstelik dinamik tekme vatandaşlar de fikir kullandı. Trakya’da, seçimler amacıyla Tekirdağ’da 18, Kırklareli’üstelik 7, Edirne’birlikte 3 girmek üzere toplanmış 28 kasa kuruldu. Soydaşlar, saat 07.00’den itibaren sandık başına giderken, seçime bağlam gösterdikleri görüldü.

‘ARTIK İSTİKRARIN OLUŞMASINI İSTİYORUZ’

Edirne’de rey istimal işlemi merkezde Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu ile 75’inci Sene İlkokulu’nda ve Keşan ilçesinde gerçekleştirildi. Kentte ateş parçası çifte vatandaşlar ve Bulgar vatandaşları sabah er saatlerden itibaren sandıkların yolunu tuttu. Trakya Balkan Türkleri Firez ve Dayanışma Derneği Başkanı Cevat Devir, Bulgaristan’bile artık istikrar oluşması gerektiğini belirterek, “Sonuç 1.5 yıl içerisinde Bulgaristan’bile 4 seçim gerçekleştirildi. Bugün de 4’üncüsünü yapıyoruz. Vatandaşımız ‘daha çok sıkıldık’ seçimlerden diyebilir ama gene dahi canlı şekilde Edirne’deki seçmenimiz sandıklara gelmekte. Tığ Bulgaristan Türkleri olarak, özellikle Türkiye’birlikte hareketli soydaşlarımız hesabına şurası söyleyebiliriz, vatandaşlarımızın sandığa gitmekten sıkılma sebebi istikrarın olmaması. Bu nitelik vatandaşı etkiliyor. Tığ toplum örgütü yerine Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ongun ilişkilerin gelişmesi yönünde çabalama gider ediyoruz. Bu çabanın olması amacıyla da kararlı tıpkı yönetimin olması bizim arzumuz, gönlümüzden güzeşte bu. Cümle oyunu istediği partiye yahut kişiye atabilir ancak imdi muvazene olsun ve intihabat alışılagelen takviminde olsun” dedi.

‘VATANDAŞLIK GÖREVİMİZİ YAPTIK’

Edirne’birlikte fikir kullanan tekme yurttaş Erhan Vatansever, “Vatandaşlık görevimizi namına getirdik. İnşallah hem desteklediğimiz parti liyakatli peki hem üstelik Bulgaristan istikrara kavuşur. O nedenle görevimizi yaptık ve sonuçları bekleyeceğiz” diye niteleyerek konuştu.

Oyunu kullanan Hikmet Çavuşoğlu üstelik, seçimlerin Bulgaristan amacıyla doğru olmasını diledi. Çavuşoğlu, “Bütün kadar ego üstelik buraya oyumu kullanmaya geldim. İnşallah bu kere Bulgaristan amacıyla dengeli aynı intihap olur, inşallah komşumuza muvazene dirimlik. İnşallah körpe evet” ifadelerini kullandı.

TEKİRDAĞ’BIRLIKTE DE GÖRÜŞ ISTIMAL İŞLEMİ BAŞLADI

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde 50’nci Sene Ortaokulu’nda kurulan sandıkta sabahın er saatlerinde fikir kullanma işlemi başladı. Okula fikir kullanmaya gelen Bulgaristan göçmeni vatandaşlar oylarını kullandıktan sonra evlerine döndü. Rey kullanan vatandaşlardan Sakıncasız Yılmayan, “Olur bu öğün kazanacağız. Elan aşkın mebus kazanmayı düşünüyoruz. Niyetimiz bu. Kaç misil ertelerlerse ertelesinler, sonuçta biz alacağımız oyları almaya geldik. Bunun için üstelik sabah ercecik oyumuzu kullanmaya geldik” diye niteleyerek konuştu.

‘VATANDAŞLIK GÖREVİMİZİ YAPTIK’

Erman Polat isimli yurttaş ise vatandaşlık görevini yaptıklarını belirtti. Polat, “Bulgaristan’birlikte parlamento seçimlerinde görüş kullandık. Sevdiğimiz partiye verdik, oyumuzu kullandık. Yurttaşlık görevimizi yaptık” şeklinde konuştu.

ELEKTRONİK DÜŞÜNCE KULLANMA

Tekirdağ’ın Dertli ilçesinde ise Havuzlar Ortaokulu’nda kurulan sandıklarda çifte vatandaşlar, saat 07.00’den itibaren oylarını kullanmaya başladı. Elektronik fikir kullanma sisteminin üstelik kullandığı okulda derya oluştu. Listelerde isimleri olmayanlar ise okullardaki memur yazıcılar vasıtasıyla bildirge doldurup oylarını kullandı.Share: