TRAKYA’DE BIRLIKTE BULGARİSTAN’DAKİ UMUMI SEÇİMLER İÇİN SANDIK BAŞINA GİDİLDİ

BULGARİSTAN”de yapılan er genel seçimde, Türkiye’üstelik yaşayan soydaşlar sandık başına gidip rey kullandı.

Bulgaristan’dahi alınan erken seçme intihap kararının arkası sıra zaman yapılan seçimlerde Türkiye’üstelik kıpırdak çifte vatandaşlar de rey kullandı. Trakya’üstelik, intihabat üzere Tekirdağ’bile 18, Kırklareli’dahi 7, Edirne’üstelik 3 doğmak üzere bütün 28 kasa kuruldu. Soydaşlar, saat 07.00’den itibaren kasa başına giderken, seçime ilişki gösterdikleri görüldü.

‘ARTIK İSTİKRARIN OLUŞMASINI İSTİYORUZ’

Edirne’bile fikir istimal işlemi merkezde Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu ile 75’inci Yıl İlkokulu’nda ve Keşan ilçesinde gerçekleştirildi. Kentte hareketli tekme vatandaşlar ve Bulgar vatandaşları sabahleyin er saatlerden itibaren sandıkların yolunu tuttu. Trakya Balkan Türkleri Hars ve Dayanışma Derneği Başkanı Cevat Çağ, Bulgaristan’da imdi istikrar oluşması gerektiğini belirterek, “Serencam 1.5 sene içerisinde Bulgaristan’bile 4 seçim gerçekleştirildi. Zaman dahi 4’üncüsünü yapıyoruz. Vatandaşımız ‘daha çok sıkıldık’ seçimlerden diyebilir ama yeniden birlikte hareketli şekilde Edirne’deki seçmenimiz sandıklara gelmekte. Tığ Bulgaristan Türkleri namına, alelhusus Türkiye’bile hayat dolu soydaşlarımız adına şunu söyleyebiliriz, vatandaşlarımızın sandığa gitmekten perde sebebi istikrarın olmaması. Bu uzanım vatandaşı etkiliyor. Tığ toplum örgütü adına Bulgaristan ile Türkiye arasındaki iyi ilişkilerin gelişmesi yönünde çabalama sarf ediyoruz. Bu çabanın olması üzere de muvazeneli bir yönetimin olması bizim arzumuz, gönlümüzden güzeşte bu. Tümce oyunu istediği partiye veya kişiye atabilir fakat bundan sonra istikrar olsun ve seçimler normal takviminde olsun” dedi.

‘VATANDAŞLIK GÖREVİMİZİ YAPTIK’

Edirne’üstelik fikir kullanan tekme yurttaş Erhan Vatansever, “Vatandaşlık görevimizi hesabına getirdik. İnşallah hem desteklediğimiz parti kalburüstü peki hem da Bulgaristan istikrara kavuşur. O nedenle görevimizi yaptık ve sonuçları bekleyeceğiz” diye niteleyerek konuştu.

Oyunu kullanan Hikmet Çavuşoğlu üstelik, seçimlerin Bulgaristan için görklü olmasını diledi. Çavuşoğlu, “Herkes kadar ego dahi buraya oyumu kullanmaya geldim. İnşallah bu yol Bulgaristan üzere dengeli bir seçme peki, inşallah komşumuza muvazene dirimsel. İnşallah kandırıcı olur” ifadelerini kullandı.

TEKİRDAĞ’DE DAHI FIKIR ISTIMAL İŞLEMİ BAŞLADI

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde 50’nci Sene Ortaokulu’nda kurulan sandıkta sabahın erken saatlerinde oy istimal işlemi başladı. Okula rey kullanmaya mevrut Bulgaristan göçmeni vatandaşlar oylarını kullandıktan sonra evlerine döndü. Fikir kullanan vatandaşlardan Emin Yılmayan, “Evet bu misil kazanacağız. Henüz aşkın mebus kazanmayı düşünüyoruz. Niyetimiz bu. Kaç kere ertelerlerse ertelesinler, sonuçta tığ alacağımız oyları almaya geldik. Bunun için bile sabah ercecik oyumuzu kullanmaya geldik” diye konuştu.

‘VATANDAŞLIK GÖREVİMİZİ YAPTIK’

Erman Polat isimli yurttaş ise vatandaşlık görevini yaptıklarını belirtti. Polat, “Bulgaristan’da parlamento seçimlerinde rey kullandık. Sevdiğimiz partiye verdik, oyumuzu kullandık. Vatandaşlık görevimizi yaptık” şeklinde konuştu.

ELEKTRONİK GÖRÜŞ KULLANMA

Tekirdağ’ın Dertli ilçesinde ise Havuzlar Ortaokulu’nda kurulan sandıklarda tekme vatandaşlar, saat 07.00’den itibaren oylarını kullanmaya başladı. Elektronik oy kullanma sisteminin birlikte kullandığı okulda deniz oluştu. Listelerde isimleri olmayanlar ise okullardaki görevli yazıcılar eliyle bildirge doldurup oylarını kullandı.Share: