‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’ Bursa’da

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de 21 Ağustos Alım Satım günü düzenlenen kelle töreniyle start kayran ‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabı üzere hoşgörüsüz tadat başladı. İpek Yolu’nun sonuç durağı olan 2022 Türk Dünyası Hars Başkenti Bursa’ya da uğrayacak ralli için hazırlıklar tamamlandı.

İlk el planlı ve kestirmece 9100 kilometre etaba ehil ‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’, 3.5 hafta sürecek. 5 ülkeden 15 aracın katıldığı rallide 30 yarışçı bulunuyor. Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı, Uluslararası Türk Ekin Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Gün Doğusu Batı Hukuk ve Barış Rallisi Derneği işbirliğinde planlı uluslararası organizasyona, Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Hars A.Ş., TÜVTÜRK, VDF, OPET, Mutlu Akümülatör kabil çalım ve firmalar üstelik bindi veriyor.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de Gül Baba Türbesi’nden başlama düz Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi, Şarki Batı Hukuk ve Hazar Rallisi Derneği Başkanı Bulunmaz Serin’in öncülüğünde Tuna Nehri’ni takiben sırasıyla Sırbistan ve Bulgaristan üzerinden Balkanlar etabını tamamlayarak Türkiye’ye methal yaptı.

22 Ağustos’ta Edirne’den methal fail ralli, 23-24 Ağustos İstanbul startının arkası sıra İpek Yolu’nun akıbet durağı olan 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’ya ulaşacak. Yarışmacılar, 25 Ağustos Perşembe haset Bursa startı amacıyla tarihi belediye binası uğrunda buluşacak.

Bursa Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Aktaş’ın karşılayacağı yarışmacılar, startın peşi sıra halk haritalarıyla Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleriyle, Abdal Düğürcük Fırını ve Zindan Başlık Müzesi’ni turlayarak, Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabını tamamlayacak.

Yarışmacılar; henüz sonra sırasıyla Eskişehir, Ankara, Tokat, Kalaba, Trabzon, Rize ve Artvin’e varacak. İpek yolu rallisi, Gürcistan ve Azerbaycan üzerinden Kazakistan ve Özbekistan’ın geçilmesi ile Kırgızistan’da serencam bulacak.

Güzergah üzerindeki ülkeler ile şehirlerin tarihi, kültürel, doğal ve turistik güzelliklerinin tanıtılmasının hedeflendiği harir yolu rallisi, 2022 Türk Dünyası Ekin Başkenti Bursa’nın tanıtımına eke katkı sunacak. Asıl amacı kültürler arası iletişimi tedarik etmek olan ipek yolu rallisi ile yüzlerce fahri firez elçisi kazanılmış olacak. – BURSA

Share: