“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi” katılımcıları İstanbul’a ulaştı

“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi”hangi katılan ekiplerin Türkiye’deki ikinci durağı İstanbul oldu.

Türki Cumhuriyetlerin kuruluşunun 30. yılı etkinlikleri kapsamında 9 bin 100 kilometrelik parkurda ilk kez planlı ralli kapsamında Milli Saraylar Dolmabahçe otoparkında etkinlik düzenlendi.

Rallinin organizatörü, Şark Gün Batısı Ülfet ve Sulh Rallisi Derneği Başkanı Eşsiz Serin, etkinlik öncesi AA muhabirine yaptığı açıklamada, 21 Ağustos’ta Budapeşte’deki Gül Ağababa Türbesi’nden yola sâdır ralli ekibinin, dün Edirne’dahi kaldığını zaman birlikte İstanbul’a ulaştıklarını söyledi.

Bursa, Ankara, Cıvıl Cıvıl, Artvin, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan ve Özbekistan’dan geçerek Kırgızistan’bile sona erecek ralliye 15 çevirgeç ile Türkiye, Almanya, İtalya, Avusturya, Özbekistan ve İran’dan 30 kişinin katıldığını belirten Serin, şunları kaydetti:

“Amacımız doğuyla batıyı, iki değişik medeniyeti bire bir arada buluşturmak, Türki Cumhuriyetlerin tanıtımı ve Orhun’a akıllıcasına tıpkısı gezi yani bilinmeyene akilane bir seyahat diyelim. Zira bundan sonra insanlar macera ve realite şovdan hoşlanıyor. Biz bile bunu yapmaya çalışıyoruz.”

“Tuna ve Orhun isimleri özellikle seçildi”

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Yazman Yardımcısı Bilal Çakıcı üstelik planlaması 2019’dahi başlayan ve bugün hayata geçirilen projenin Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı, TÜRKSOY ve Gün Doğusu Mağrip Hukuk ve Sulh Rallisi Derneği hisse senedi birliğinde düzenlendiğini söyledi.

Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin ilk kez düzenlendiğini ve değişik ülkelerden macera severlerin katıldığı etkinliğin gelenekselleşmesini istediklerini belirten Çakıcı, şunları kaydetti:

“Tuna ve Orhun isimleri hele seçildi zira haddizatında bu rallinin bittiği dideban Orhun yazıtlarının bulunduğu Moğolistan yerine planlanmıştı fakat çizi geçişlerindeki aynı mızıka sorunlardan âlem biz bu ralliyi Tuna’dan başlattık. Orhun’a büyüklüğünde götüremeyeceğiz ama gönlümüz Orhun’a kadar gidecek. Ralli Kırgızistan’üstelik serencam bulacak.”

TÜRKSOY’un daimi üyeleri Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan ile Türk dünyasında kurulan evvel işbirliği teşkilatı olduğuna işaret eden Bıçakçı, bu ülkelerin rallinin durakları arasında düzlük aldığını anlatım etti.

Ralli araçları modelleri ve aksesuarlarıyla dikkati çekti

Etkinliğe bindi veren ülkelerin başkonsolosluklarından ve destekleyici firmalardan temsilciler de etkinlik kapsamında sahneye çıkarak konuşma yaptı. Konuşmaların peşi sıra etkinliğe katılanlar alay malay ajanda fotoğrafı çektirdi.

Dolmabahçe Sarayı otoparkından Bursa’ya akilane akım fail ralli araçları, modelleri, renkleri, etiketleri ve teferruatlı yola hususi hazırlanan aksesuarlarıyla dikkati çekti.

İstanbul’un ardından 2022 Türk Dünyası Firez Başkenti Bursa’ya ulaşacak yarışmacılar, daha bilahare sırasıyla Eskişehir, Ankara, Tokat, Kargaşa, Trabzon, Rize ve Artvin’e gidecek.

“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi” katılımcıları Macaristan’ın başkenti Budapeşte’dahi başladığı yolculuklarına Türkiye’deki duraklarının ardından Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan ile devam edecek.

Share: