Tunç Soyer ve Neptün Soyer İkizdereli Direnişçilere Desteğe Geldi, Müzakere Sırasında Ocakta Dinamit Patlatıldı

GENÇAĞA KARAFAZLI

Eskincedere Vadisi’nde yapımı bitmeme eden taş ocağına cebin direngen İkizdereli kadınların çağrısı konusunda İzmir Büyükşehir Şehremini Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer, çocukları ile birlikte Rize’ye gelerek kendilerine bindi verdi. Vatandaşların Soyer’e bilgi verdiği sırada ocakta özlem patlatılması ve etkileri kameraya yansıdı.

Cengiz İnşaat’ın lojistik liman inşaatının, bahir dolgusuna taş çıkarmak amacıyla yurttaşların direnişi sürüyor. Direnişçi kadınların toplumsal iletişim araçları üzerinden yaptığı çağrı üzerine Soyer çifti ve çocukları İkizdere, Eskincedere Vadisi’nde direngen kadınları ailecek güzeşte ülfet ederek bindi verdi.

Taş ocağı yapımı esnasında bölgeden kurtarılan iki amut ve bölgenin yöresel ürünlerinden olan anılmış İkizdere Anzer Yaylası balı direnişçiler tarafından Soyer ailesine dürü edildi. Neptün Soyer üstelik ihsan edilen fidanları Araklı’daki kişi köyüne götürüp dikeceğinin sözünü verdi.

“ARI KALMADI, EN SON ARTAN BALLARIMIZ BUNLAR”

Eskincedere Vadisi’nde yapımı devam fail taş ocağına cebin direnişin simge isimlerinden Ayşe Albayrak, Komutan Bronz Soyer’in ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Albayrak “Temiz kalmadı, en son küsurat ballarımız bunlar. Otuz beş petek benim arım öldü, on beş radyatör bunun öldü. Demincek gene kışa girmeden sekiz pare elan peteğimiz öldü. Dinamitlerin sesinden, tozdan bundan sonra bal bile üretemiyoruz. Radyatör üretemiyoruz daha çok kestane balı olmuyor burada. Buraları soktular gözlerine, birilerini varlıklı gelmek amacıyla bizi mahvettiler. Amma intihap zamanı geldi mi gelecekler, o ahit fikir istemeye geldiklerinde rastgele şeyi vaat ediyorlar. Biz bire bir ongun kalana büyüklüğünde direnmeye bitmeme edeceğiz” dedi.

Yaşar Albayrak adlı yurttaş ise ” Türkiye’nin arz nitelikli balı bu yörede yetişiyor amma artık yetiştiremiyoruz. Bildirme bir iki 500 sunum arımız burada temizlik oldu” dedi.

KONUŞTUKLARI SIRADA DİNAMİT PATLATILDI

Vatandaş Halit Yılmaz “Bizim hareketimiz dahi politiktir. Siyasi akıntı olmasının nedeni sermayeye buraları peşkeş çekici..” dediği, yukardaki tepelerden taş ocağından patlama sesi geldi. Konuşmasına bitmeme fail Halil Yılmayan, “O ahcar cemi buraya geliyor Başkanım. Bu taşlar Ayşe’ye az kalsın gidiyordu. Derhâl evlerin üstü. Yani tıpkısı siyasi kuvvet değişimi olmadıktan sonra, ati iktidarlar önümüze hangi koyacak onu bile bilmiyoruz” dedi.

“SEÇİME BÜYÜKLÜĞÜNDE YEMEDEN IÇMEDEN DİRENİŞİ DİRİ BURULMAK YETERLİ OLABİLİR”

Bronz Soyer ise İkizdereli direnişçilere şunları söyledi:

“Bu ince soluklu bire bir savaşım. Zımnında bile zaman zaman farklı manevralar yapılabilir. Uzun vadeli hedefe taşınmak üzere aynı yolda gitmen gerekmeyebilir, ara sıra et kafalı basarsın, kimi zaman taraf yola gidersin. Burada birlikte ihtimal seçime büyüklüğünde çabucak direnişi yaşayan sancimak yeterli gibi. Daha nazik meram koymadan önüne ama bu hedeften üstelik vazgeçilmesine imkan vermeden. Arz azından olabildiği kadar polat tıpkısı kadroyu koruyarak ve cıvıl cıvıl sara seçime büyüklüğünde gezmek en rasyonalist yöntem üzere gözüküyor.

“HANGI ÇOK KORKUYORLAR”

AKSI HÂLDE sahne kırıklığına uğranabilir, moraller bozulabilir, motivasyon kaybedilir hiç oraya düşmemek için baştan bunun adını koyup seçime kadar biz 52 yaşama, 28 gönül neyse bununla ilişik şu tarihte şunu yapacağız, bu tarihte bunu yapacağız diye hem tıpkısı şeş ay tıpkısı kat haritası oluşturup sonrasına devam etme ihtimaline cebin ne yapılacağını bu müddet içre kesmek geçişsiz.”

Orhan Demirtaş ünlü yurttaşın “Şu anda ufak tıpkısı matbuat açıklaması yapsak Rize’den buraya zümre getiriyorlar” sözleri üzerine Komutan Soyer “Hangi çok korkuyorlar” dedi.

DEFNE SOYER İKİZDERELİ YURTTAŞLARIN AVUKATI OLDU

Soyer’in İkizdere ziyareti esnasında beraberinde bulunan kızı, avukat Defne Soyer, direnişçi kadınlara İkizdere direnişinden ufuk teşekkür etmesinin arkası sıra kendisinin avukat olduğunu ve İkizdere, Eskencidere Vadisi ile ilişik açılan ve açılacak olan davalara fahri yerine bakacağını ve destek vereceğini söyledi.

Share: