TUNCA NEHRİ OTLARLA KAPLANDI, BAYIR DERESİ ÇÖPLÜĞE DÖNDÜ

EDİRNE’da Tunca Nehri debisinin düşmesiyle gövde otlarla kaplanırken, Kıran Deresi atıklarla alay malay çöplüğe döndü. Edirne’nin tarım arazilerini sulayan şanlı su kaynaklarından Tunca Nehri, mevsim yağışlarının beş altı olması ile debisi her güzeşte yıl düştü. DSİ verilerine bakarak Tunca’nın debisi Suakacağı istasyonunda 5 metreküpsaniyeye düşerken, nehri tarihi Tunca Köprüsü’nün olduğu kesimde adacıklar oluştu, otlarla kaplandı. Bu kesimde bataklığa mümasil Tunca’dahi gizler öbeklerinin sardığı nehre atılan çöpler ise çevreye ses seda yayarken, belde kirliliğine sebep oldu. Edirneliler, nehirdeki akarsu seviyesindeki düşüşün bulut verici olduğunu belirterek, nehir yatağının bire bir an ilk temizlenmesini istedi.

Tunca Nehri ile birlikte kısaca 3 bin kişinin yaşadığı Saika Mahallesi Kirazlık mevkisinde bulunan Belen Deresi birlikte, pet ve araba lastikleri, sülale aletleri kabilinden doğaya ve hayat zarar veren atıklarla çöplüğe döndü. Kasaba kirliliğine bozukluk olan derede, DSİ Edirne 11’nci Mıntıka Müdürlüğü yetkilileri mayıs ayında bire bir bölümünde katışıksızlık yapsa bile, dere yeşil renkte sulu akarak bölgeyi yıldırma etmeye devam ediyor. Derede kirliliğin arz nazik nedenin ise bölgede mevcut hayvan çiftlikleri olduğu iddia edildi. Tesislerin efsanevi atıklarıyla öz, bulunmayan olma tehlikesi yaşarken sivrisinek gibi haşerelerin tenasül noktası haline gelmesi, çevrede kıpırdak vatandaşların tepkisine hastalık oldu.

‘TUNCA NEHRİ YATAKLARI TEMİZLENMELİ’

Tunca Nehri kenarında işletmesi mevcut hareket insanı Mustafa Altunhan, nehrin yataklarının aynı an ilk temizlenmesi gerektiğini söyledi. Nehrin bataklığa döndüğüne vurgu yapan Altunhan, Irmak şu anda epey çok pres durumda. Buna takılmak lazım. Nehrimizi çevirmek lazım. Pespaye hem yağışsızlık, hem bakımsızlık nehri bataklığa çevirdi. Sonraları bu aynaz ne olacak biliyor musunuz Bulaşan hastalıklar olacak. Burada batmış geldikçe sinekler üreyecek, sinekler insanları ısıracak ve böyle çor olacak.Tunca Nehri’nin yataklarının temizlenmesi, tertemiz suyun akışı sağlanması geçişsiz. Burası Yunanistan’a revan Pazarkule Çizgi Kapısı yolu. Bulgar turistler bile buraya geliyor. Diğer turistler Karaağaç’a mesire yerlerine geliyor. Böyle bire bir görünüş ile karşılaşmaları beribenzer Edirne olarak bizim ayıbımız. Lütfen nehirlere cemaat çıkalım. Şayet temizleyemiyorsalar kendim kabul etmek istiyorum, izin etsinler dedi.

‘ESKİDEN DEREDEN AKARSU İÇERDİK’

Saika Mahallesi sakinlerinden Mehmet Sepet, çöplüğe dönen Bayır Deresi’nden bir vakitler su içtiklerini belirterek, Eskiden tekmil kenarında 2 çıngı hamur vardı. Bu mahallenin suyu buradan içiliyordu, tümce suyunu buradan taşıyordu evine. O ayazmalardan akarsu içiyordu bu kavim, yıkanıyordu. Amma şu hale bakın kim bırakın su içmeyi, sulama de yapamıyoruz, bostan üstelik sulamıyoruz biz buradan. Eskiden buradan suluyordum suyu tertemizdi o zamanlar. Demin pislik akıyor mikrop kapacağız diye yanına birlikte yanaşamıyoruz. Burayı bizim üzere vatandaşlar kirletiyor. Yukarıda evler var. O evlerden atılmış müzahrefat bunlar. Bu şişeler nereden gelebilir ayrıksı Oradan vatandaşlar geçerken elinden atıyor. Sonraları bu ayla geliyor aha. Ast tarafını temizlediler, orası biraz düzeldi. Ama burası mikrop yuvası. Burasının dahi temizlenmesi lazım. Hep bokluk burada. Bir zaman evvel temizlenmesini istiyoruz. Yoksa çor saçacak ortalığa diye niteleyerek konuştu.

‘SİNEKTEN DURULMUYOR’

Mahalle sakinlerinden Salih Buğday’birlikte, Burada sinekten durulmuyor. Saptırmalar olduğu kadar orada kalıyor.Temizlediler hesapta amma neyi temizlediler bilmiyorum. Çokça bokluk, tıkanıyor. Tıkanınca birlikte bütün pislik orada kalıyor. Kalınca dahi rüzgar estikçe gösterge da sağlık, cibin dahi gelir. İnsan huzursuz olmaz mı İnsan yoluyla pet şişesinden tutun her şey atılıyor dedi.Share: