TUNCA NEHRİ’NDE DSİ EKİPLERİNİN TEMİZLİĞİ BAŞLADI

EDİRNE’bile debisinin düşmesi sonucu otlar ve adacıklarla kaplanan Tunca Nehri’nde Cesamet Akarsu İşleri (DSİ) 11’inci Nahiye Müdürlüğü ekipleri çalışma başlattı. Ekipler, sudan haddinden fazla sayıda plastik şişe, sandalye ve açacak tekerleği çıkardı.

Edirne’nin ekincilik arazilerini sulayan bildirme heybetli akarsu kaynaklarından biri Tunca Nehri’nde, mevsim yağışlarının yetersizliği sonucu akarsu miktarı seçkin geçen sene düştü. DSİ verilerine göre; nehrin debisi Suakacağı İstasyonu’nda bugün 4 metreküpsaniyeye düştü. Tarihi köprünün çevresinde su miktarının azalmasıyla ortaya sâdır adacıklar ve otların yoğunluğunun artması dikkati çekti. İnsan yoluyla atılmış özellikle plastik başlamak için pencere vb. atıkların nehirdeki yapışkan görüntüsü de vatandaşların tepkisine neden oldu. DSİ 11’inci Nahiye Müdürlüğü ekipleri nehirde katışıksızlık iş başlattı.

PLASTİK ŞİŞELER, SANDALYE VE TEKERLEK ÇIKTI

DSİ ekipleri, zaman nehir yatağına makinelerle girerek adacıkları ve otlukları temizlemeye başladı. Arılık sırasında ırmak yatağından çokça sayıda plastik ve kadeh şişe, plastik sandalye ve açacak tekerleği üzere doğaya zararlı atıklar imdi. Tarihi Tunca Köprüsü çevresinde başlatılan çalışmada ekipler, adacıkların ve otların tıpkısı bölümünü temizledi. Çalışmanın 2 günde tamamlanması bekleniyor.Share: