Tunceli’de köylüler, belediyeyi imamkayığı ve kefenlerle protesto etti

Tunceli’dahi köylüler, belediyeyi tabut ve kefenlerle protesto etti

TUNCELİ Tunceli tarz Sütlüce köyü bölgesinde 18 hektarlık ayrımsız alanda Dersim Dinsiz Atılmış Birliği marifetiyle yapımı planlanan imansız atılan kaldırılmış tesisini protesto eden köylüler, tabut ve giydiklerini kefenlerle Tunceli Belediyesi önüne büyüklüğünde yürüdü. Köylüler, projenin yadımlama anlamına geldiğini belirterek, hayata geçirilmesi halinde çetin sonuçlar doğuracağını belirtti.

Tunceli Belediyesi tarafından 12 sene ilk hazırlanan ve hayata geçirilmesi için minval belediyesinin beraberinde Pülümür, Nazımiye, Ovacık, Mazgirt, Pertek, Hozat, Çemişgezek kaymakamlık belediyeleri ile Akpazar Yer Belediyesinin dahi süresince saha aldığı DER-KAB kuruldu. Merkeze vabeste Sütlüce köyünde millî kaynakların birlikte KEZ hibesi ile yapımı düşünülen ve kısaca 19 buçuk milyon euroya servet olacak entegre acımasız atılan yönetimi tesisi dolayısıyla 55 bin ağaç kesileceğini, projenin çevreye okkalı kötülük vereceğini ati süren Sütlüce ve civar köylüleri, projenin iptali amacıyla üzerlerine kefen giydi. Omuzlarında taşıdıkları tabutla şehremaneti binası önüne kadar yürüyen köylüler, burada projeden vazgeçilmesi talebini dile getirdi. Köylüler namına açıklama eden avukat Özgür Ulaş Kaplan, projenin doğaya ve insana engel vermeyecek, canlıların yaşamına beis vermeyecek farklı tıpkısı alanda yapılmasını murat ettiklerini söyledi. Avukat Kaplan, “Bu taleplerimiz dile ifham etmek için bugün burada toplandık. Bugün burada dinsiz atık birliğinin toplantısı olacak belediye binasında. Şehremaneti meclisi mümasil zamanda tıpkısı değişmeyen aldı. Bu kararda bu projenin bu alanda yapımının uygun olmadığını çevreye ve halka sağlığa kötülük vereceği gerekçesiyle değişik benzeri alanda yapılması gerektiği yönünde tıpkısı değişmeyen aldı. Zaman bu meclis kararının DER-KAB toplantısında görüşülüp karara bağlanması ve bu doğrultuda akıntı edilmesini murat ediyoruz” dedi.

Projenin gerçekleştirilmesi halinde çokça vahim zararlar meydana geleceğini ifade eden Avukat Kaplan, “Ahali sağlığı yıldırma altında olacak. Belde ve huy anlamında çokça yoğun zararlar meydana ati. Yıllardır civar halkı, köylülerimiz bu durumu dile getiriyor, bu hususlara itiraz ediyor. Bundan Sonra bu akıbet aşamadır. Burada bu kararlılığı yorumlamak üzere zaman kefenlerini giymişlerdir. Bu kefenler orada yok yapılmak istenen ağaçların, doğanın, kuşun, çandır hayatının kefenleridir. Bizlere bu kefenleri giydirdiler. Bu kefenleri giydirenlerin utanması gerekiyor. Çünkü halkı kaplamak istiyorlar, hayat alanlarını eksiltmek istiyorlar, doğayı yutmak istiyorlar, ağaçları görmek istiyorlar. Bizler oradaki çandır hayatına, canlıların yaşamına eş geçmek amacıyla; yaşam alanlarına erbap geçmek için kararlılığımız izhar etmek amacıyla bu kefenleri giydik. Yarın alana geldikleri ant doğayı katletmek amacıyla gidermek istedikleri ahit esasen karşılarında duracağız. Bu kefenlerimizi giyeceğiz. Kararlılığımızı göstereceğiz. Bu anlamda yöre halkı sonuna kadar doğasına, yaşam alanlarına cemaat çıkacaktır. Bayram bitirme karar halkındır deniyor ancak umum dinlenmiyor, el muhatap alınmıyor. Bu anlamda tığ saraka mezuniyet değişmeyen kuşundur, toprağındır, ağacındır, oradaki deli dolu yaşamındır diyoruz” diyerek konuştu. Sütlüce köyü muhtarı İmam Polat ise “Tığ bugün kefenlerimizi giydik yarın gine giyeceğiz. Biz orada öleceğiz toprağımızı vermeyeceğiz. Bu ağaçlar bize herhangi bir zaman bir şeyler söylüyor Diyor ki köylüler Dersim Belediyesi bizi fethetmek istiyor. Ego namevcut olunca siz birlikte bulunmayan olacaksınız. Düşünüyoruz tamam akıllıcasına söylüyor. Bu orman yok olursa tığ de bulunmayan olacağız, siz da yok olacaksınız” ifadelerini kullandı.

Bir köylünün SU Delegasyonuna projeden vazgeçilmesi için Almanca yaptığı çağrının arkası sıra köylüler eylemlerini sonlandırdı.

Share: