Tunceli’de saha altından çıkarılan tuzlar Türkiye ve Avrupa sofralarını süslüyor

Tunceli’nin Pülümür ilçesinde saf adına yeraltından sâdır asıl tuzları, yurtiçi ve yurtdışına satılıyor.

Pülümür’deki 3 tuzladan yılda tahminî bin ton kök tuzu üretimi gerçekleştiriliyor. Haziran ayının geçmiş haftalarında üretime başlanan tuzlalardaki mesai, yılsonuna büyüklüğünde sürüyor. Yeraltındaki kaya tuzu kaynağına şekerli suyun geçmesi sonucu iyon haline mevrut tuzlar, peşi sıra biriktirme havuzlarına akıtılıyor. Tuzlar, burada dinlendirildikten sonra amiyane kristalize havuzlara geçiyor. Bu havuzlarda biriken tuz, 5-6 günde bire bir çekiliyor. Saf kaynaklı tuzlar iç piyasanın birlikte ancak dışına da ihraç edilirken yöre insanı için dahi muhteşem dirimsel sağlıyor.

Pülümür’birlikte tuzun çokça bozuk olduğunu tamlayan Şehremini Müslüm Tosun, “Vaktiyle buraya atlarla gelip günlerce bekleyip sodyum klorür alırlarmış sonuç dönemlerde göllerde kim tuzların buraya ulaşımı ile ve bölgede yaşanan terörden ufuk bu işletmelerin kapatılmasından ortalık unutuldu. Henüz sonraları Inhisar Sodyum Klorür İşletmeleri aracılığıyla işletiliyordu sonradan Beyaz Zehir Dairesine devredildi. Ondan bilahare birlikte buradaki tuzlar hususi işletmeciler marifetiyle işletildi. Pülümür’üstelik bizim 3 çıngı sahamız var. Bunlar Göneli, Hıver ve Balpayan diye niteleyerek bu sahalar hususi işletmeci vasıtasıyla cins tuzu namına tabir edilen artezyen kuyusu kuyusunda bekletilen suda belli oranda bire bir tuzlu akarsu var. O tuzlu akarsu balaban aldan dediğimiz göllerde bekletiliyor elan bilahare aşağılık havuzlara aktarıldıktan sonradan güneşle buharlaşmasından çökelek halinde sodyum klorür elde ediliyor. Hiçbir ulama olmadan saf haliyle bile berenarı yararlı bire bir tuz” dedi.

Ortalama her bir kaynaktan 300 ton civarında üretim yapıldığını nâkil Komutan Boğa, “Sayı Farkı bin tona yakın tıpkı üretim var. Sonuç aşama yeğleme ediliyor. Beribenzer paketler birlikte yapılmaya başlandı. Arzu ediyoruz kim biraz daha kurumsal marketlere bile girebilsin. Bu proses içerisinde umarım o birlikte olacak. Herkesin banko kullanması gereken aynı tuz çeşididir” ifadelerini kullandı. – TUNCELİ

Share: